روان‌شناسی

 آسایشگاه سرزنده سالانه برای بیش از ۳۶۰۰ بیمار و خانواده‌هایشان، روزانه بیش از ۴۳۰ نفر، خدمات و حمایت فراهم می‌کند.

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه:۷ دقیقه


آسایشگاه سرزنده یا Alive Hospice  یک سازمان غیرانتفاعی خیریه است که برای افرادی که در آستانۀ پایان زندگی قرار دارند، مراقبت تسکین‌دهنده، حمایت از موضوع فقدان و سوگواری و آموزش عمومی فراهم می‌کند. Alive Hospice در ۱۹۷۵ با سه هدف عمده تأسیس شد. فراهم کردن مراقبت کامل برای افرادی که به پایان زندگی نزدیک‌اند و خانواده‌هایشان، فراهم کردن حمایت برای فقدان و از دست دادن عزیزان، و انجام پژوهش و آموزش از جمله کارهای این سازمان است. این بنیاد که در تنسی امریکا واقع شده است، ابعاد گسترده‌ای دارد که در این مقاله به طور مختصر به توصیف آن‌ها می‌پردازیم.


آسایشگاه سرزنده

تعداد بسیار کمی از ما آمادۀ مرگ‌ایم. با اینکه می‌دانیم هنوز زمان مرگ ما نرسیده است، این واقعیت وجود دارد که در نهایت در مقابل مرگ دفاعی نداریم. مرگ یک شکست نیست، بلکه مرحله‌ای از سفر زندگی است. فهمیدن اینکه چه مقدار زمان تا پایان مرگ‌مان باقی مانده است، می‌تواند امکان بهترین تصمیم‌گیری‌ها را برای زمانی‌که مرگ‌مان فرامی‌رسد فراهم کند و ما را به یک “مرگ خوب” نزدیک کند. همه حق دارند که در پایان عمر خود از حمایتی باکیفیت برخوردار شوند. تقریباً ۹۰ درصد افراد ترجیح می‌دهند در حالی که کم‌ترین درد ممکن را تحمل می‌کنند، در منزل و در کنار کسانی که دوست دارند عمرشان را به پایان برسانند،. هدف Hospice این است که این آرزو را برآورده کند.

مرگ خوب

در تعریف مرگ خوب باید گفت مطالعات بسیاری مرگ خوب را مرگی می‌دانند که شامل این موارد باشد؛ رهایی از درد و رنج، راحت بودن، حفظ کنترل، داشتن اختیار و استقلال حداکثری، حفظ عزت نفس، حضور داشتن افرادی که برای فرد مهم‌اند و دریافت رفتار همراه با مهربانی و احترام. این ویژگی‌ها در میان اکثریت فرهنگ‌ها یکسان است، همان‌طور که ترس‌هایی که افراد از مرگ دارند یکسان است. ترس‌هایی مانند ترس از درد و رنج فیزیکی داشتن، تنها بودن هنگام مرگ، ترس از این‌که بر سر افراد مهم و موردعلاقۀ فرد چه خواهد آمد، ترس از این‌که باری بر دوش دیگران باشند، ترس از نداشتن آرامش و بخشش، ترس از دست دادن کنترل و ترس از ناشناخته‌ها. مرگ معمولاً آخرین ناشناختۀ انسان است. آسایشگاه سرزنده (Hospice) تلاش دارد که به تمام این ترس‌ها و امیدها پاسخ دهد.

آسایشگاه سرزنده (Hospice)

مراقبت آسایشگاه سرزنده (Hospice) یک شاخۀ تخصصی از پزشکی است که در آن‌جا انسان‌ها و افراد موردعلاقه‌شان توسط یک تیم مراقبت‌کننده حمایت می‌شوند تا تمام نیازهای فرد برآورده شود. مراقبت‌کنندگان Hospice همراه با افراد در این مسیر ترسناک گام برمی‌دارند. بهترین مراقبت‌های Hospice درد را از بین می‌برد، حرمت نفس افراد را حفظ می‌کند، به ایشان کمک می‌کند که حس آرامش هیجانی و روحانی داشته باشند، به حفظ کنترلشان کمک می‌کند و برای ایشان این امکان را فراهم می‌کند که در طی این سفر محدود، بر زندگی پرمعنی تمرکز کنند.

آسایشگاه سرزنده

گروه مراقبت‌کننده

بنابر تعریف، این مراقبت مشفقانه و خانواده‌محور یک رویکرد جامع برای فراهم کردن مراقبت و تیمار توسط یک گروه چندتخصصی حرفه‌ای است. تیم آسایشگاه سرزنده (Hospice) شامل گروه‌های زیر است:

پزشکان و پرستاران

به این دلیل که کاهش درد و مدیریت علائم از اهداف آسایشگاه سرزنده (Hospice) است، پزشکان و پرستاران بخشی از این تیم را تشکیل می‌دهند. این موضوع به این معنی نیست که فرد نمی‌تواند با پزشک قبلی خودش در ارتباط باشد، بلکه اگر ترجیح دهد می‌تواند همراهی پرشک سابقش را حفظ کند. پزشکان و پرستاران Hospice در ارتباط با سایر پزشکان فرد نیازهای وی را برطرف می‌کنند و تصمیمات درمانی مؤثر را اتخاذ می‌کنند. پرستاران Hospice در اوقات اضطراری در شب‌ها یا روزهای تعطیل نیز خدمات لازم به افراد را فراهم می‌کنند.

کمک‌یاران Hospice

کمک‌یاران آسایشگاه سرزنده (Hospice)، تکنیسین‌های پرستاری آموزش‌دیده اند که در کارهای شخصی مثل حمام کردن، مراقبت از پوست و مو، اصلاح، لباس پوشیدن و غذا خوردن به افراد کمک می‌کنند.

آسایشگاه سرزنده

مددکاران اجتماعی

مراقبت Hospice برای مراقبت از تمامیت یک انسان طراحی شده است: فیزیکی، معنوی و هیجانی. به همین دلیل تیم Hospice شامل متخصصان مددکاری اجتماعی نیز است که در مشاوره و فراهم کردن حمایت هیجانی برای افرادی که دچار بیماری لاعلاج هستند، آموزش دیده‌اند. به علاوه این متخصصان نیازهای فرد و خانواده‌اش را به طرق مختلف برطرف می‌کنند؛ مثل کمک به آن‎‌ها برای دریافت تجهیزات پزشکی و منابع اجتماعی برای نیازهای حیاتی. مددکاران اجتماعی در ماه یک الی دو بار از افراد دیدن می‌کنند و به برطرف کردن نیازهای ایشان می‌پردازند.

دین‌یاران

به طور طبیعی در پایان زندگی نیازهای معنوی اهمیت بیشتری دارد. هر فردی در مراقبت hospice می‌تواند این امکان را داشته باشد که از یک دین‌یار (یک مشاور روحانی) یاری و مراقبت دریافت کند که در این برهۀ حساس زندگی برای وی حمایت روحانی فراهم کند. هدف مشاور مذهبی این نیست که همۀ افراد را به سمت یک کیش و مذهب خاص هدایت کند، بلکه دین‌یاران hospice به افراد کمک می‌کنند که مطابق با دین وآیین و فرهنگی که خود دارند، این حمایت معنوی را دریافت کنند.

داوطلبان

داوطلبان hospice گسترۀ متنوعی از خدمات را برای بیماران و افراد موردعلاقه‌شان فراهم می‌کنند. برخی از آن‌ها همراهی با وی مثل نشستن در کنارشان، گوش دادن به آن‌ها و صحبت کردن با ایشان، دیدن تلویزیون در کنار هم، خواندن یا سایر فعالیت‌های موردعلاقه‌ی بیمار را انجام می‌دهند. گاهی نیز نقش مراقبت‌کننده‌ها را ایفا می‌کنند تا آن‌ها بتوانند ساعتی به انجام کارهای خود بپردازند.

آسایشگاه سرزنده

مشاوران سوگواری

Hospices که یک مرکز پزشکی است، باید خدمات سوگواری و ازدست‌دادن را نیز برای مراجعانش فراهم کند؛ یعنی حضور حمایت‌های عاطفی، روان‌شناختی و معنوی پیش و پس از مرگ عزیزان در این مرکز ضروری است.

مکان Hospices

مکان Hospices  وابسته به این موضوع است که فرد به چه نوع و چه میزان از مراقبت نیازمند باشد. Hospices معمولاً در منزل‌های خصوصی افراد خدماتش را ارائه می‌کند. از نام Hospices چنین برداشتی می‌شود که باید یک مؤسسه وجود داشته باشد، اما جمعیت عظیمی از بیماران Hospices خدمات مراقبتی را در جایی که زندگی می‌کنند، در اکثر مواقع در منزل‌هایشان، در مؤسسات پرستاری یا در خانه‌های اقامتی مستقل دریافت می‌کنند. مؤسساتی که به Hospices اختصاص داده شده است، برای زمانی است که علائم بیماری فرد در موقعیت فعلی‌اش به‌خوبی قابل کنترل نیست و نیاز است که فرد به تیمی از متخصصان دسترسی داشته باشد.

جمع‌بندی

آسایشگاه سرزنده (Alive Hospice) بنیادی غیردولتی است که برای محقق شدن آرزوی مرگ خوب پدید آمده است.‌ افراد مرگ خوب را مرگی می‌دانند که فارغ از درد و رنج باشد و افراد مهم زندگی‌شان را در کنارشان داشته باشند. Alive Hospice برای برآورده کردن این آرزو به افراد مراقبت‌ها و خدمات گسترده‌ای از قبیل پزشکی، معنوی و روان‌شناختی ارائه می‌دهد.

Alive Hospice برای ارائۀ این خدمات جامع تیمی گسترده از متخصصان مختلف از قبیل پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی، روان‌شناسان و مشاوران، داوطلبان و مشاوران مذهبی را گرد آورده است. اکثر خدمات این سازمان در منزل‌های خود افراد صورت می‌گیرد اما مؤسسات ویژه‌ای نیز وجود دارد که اگر علائم فرد در منزل غیرقابل‌کنترل باشد در این مؤسسات از ایشان مراقبت شود و تعداد این سازمان‌ها در ایالات متحده در حال افزایش است.

امروزه Alive Hospice سالانه برای بیش از ۳۶۰۰ بیمار و خانواده‌هایشان، روزانه بیش از ۴۳۰ نفر، خدمات و حمایت فراهم می‌کند. همچنین خدمات حمایت از فقدان و سوگواری را برای بیش از ۶۰۰ فرد بزرگسال و کودک در تنسی ارائه می‌دهد. به علاوه، Alive Hospice همواره در حال آموزش دادن مراقبت‌کنندگان آینده است. اطلاعات بسیار جامع‌تر و کامل‌تر در رابطه با Alive Hospice در سایت این بنیاد فراهم شده است که برای دسترسی به آن، می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

https://www.alivehospice.org/

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهار − یک =