سرطان و روان شناسی

یکی از کاربردهای رشتۀ روان شناسی کمک به رشته‌های پزشکی است.

نویسنده: طاهره کرمی شعار

تخمین زمان مطالعه: ۷ دقیقه


چکیده: از کاربردهای رشتۀ روان شناسی می‌توان به کمکی که به رشته‌های پزشکی می‌رساند، نام برد. یکی از کمک‌های روان شناسی به پزشکی، کمک به تعدیل اثرات روانی بیماری در فرد بیمار و نزدیکان وی است. در این نوشته به معرفی گروهی پرداخته شده است که خدمات روان درمانی متنوعی به بیماران دچار سرطان ارائه می‌دهد. این گروه موسوم به «متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان»،تحت نظارت نظام‌نامۀ اخلاق و عمل اتحادیۀ مشاوره و روان درمانی بریتانیا و انجمن روان درمانی انگلستان فعالیت می‌کنند و کارهای روان شناسی آن، توسط انجمن سلامت و مراقبت حرفه‌ای تنظیم می‌شود. در ادامه، نحوۀ ایجاد و خدمات این گروه، توضیح داده شده است.


 

 

مقدمه

بیماری، باعث اضطراب می‌شود؛ به‌ویژه زمانی که فرد باید در بیمارستان و به دور از خانواده و محیط آشنا، بستری شود. اضطراب روان شناختی حاد، واکنش قابل فهمی است که وقتی فرد با تشخیص سرطان مواجه می‌شود که آیندۀ وی را به کلی تغییر می‌دهد، از خود بروز می‌دهد. بسیاری از افراد با شوک بی‌حس‌کننده و ناباوری، واکنش نشان می‌دهند که با اضطراب، خشم و غم ادامه پیدا می‌کند. آشفتگی روانی، مشکل اصلی و مداومی است که برای بیماران دچار سرطان و کسانی که با این بیماران زندگی می‌کنند، ایجاد می‌شود. این آشفتگی روانی از لحظه‌ای که تشخیص سرطان فهمیده می‌شود، در طی درمان و از همه مهم‌تر در یک سال اول بعد از تشخیص، حضور دارد. نیازهای سلامت روانی از این قبیل، غالبا تشخیص داده و فهمیده نمی‌شود و به همین دلیل مورد توجه قرار نمی‌گیرد . متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان، گروهی هستند که برای این نوع بیماران، یعنی بیماران دچار سرطان، حمایت‌های روان شناختی فراهم می‌کنند، تا اضطراب ناشی از این بیماری را بهتر تاب آورند. در ادامه به توصیف خدماتی پرداخته می‌شود که توسط این متخصصان برای بیماران فراهم می‌شود.

متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان

متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان، خدمات حمایتی روان شناختی و عاطفی برای بیماران سرطانی، در سه مرحلۀ «تشخیص»، «بلافاصله بعد از درمان» و «در انتهای زندگی ایشان» فراهم می‌کند. این گروه متشکل از میلیون‌ها پشتیبان، متخصص، داوطلب، مبارزان قدیمی سرطان و افرادی که با سرطان سروکار داشته‌اند، می‌شود. اثر سرطان مربوط به چهار عامل است؛ تهدید بنیادی بیماری، پیامدهای روانی و اجتماعی مانند اثرات احتمالی بر روی کار، خانواده و زندگی اجتماعی، در کنار پیامدهای ناشی از فرآیندهای ناخوشایند بیماری مانند درد، خستگی و مشکل در تنفس، درمان و اثرات آن مانند تهوع، از دست دادن موها، تغییرات بدنی ناشی از جراحی یا از دست دادن باروری. مقابله با این اثرات، به معنی یک دورۀ حاد سازگاری با این چالش‌هاست. همچنین به معنی احساس از دست دادن کنترل و زندگی همراه با نااطمینانی نسبت به گذشته است. با حمایت مناسب، واکنش حاد فرد به تشخیص، طی چند هفته بهبود می‌یابد و این قصدی است که این گروه به دنبال آن است. گروه متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان تحت نظارت نظام‌نامۀ اخلاق و عمل اتحادیۀ مشاوره و روان درمانی بریتانیا و انجمن روان درمانی انگلستان فعالیت می‌کنند و کارهای روان شناسی آن، توسط انجمن سلامت و مراقبت حرفه‌ای تنظیم می‌شود.

تارخچۀ مختصر تاسیس گروه متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان

در سال ۱۹۱۱، فرد جوانی به نام داگلاس مک میلان که پدر خود را به دلیل سرطان از دست داده بود، «انجمن پیشگیری و رهایی از سرطان» را دایر کرد. وی که درد و رنج پدر خود را مشاهده کرده بود، قصد داشت که برای تمام افراد دچار سرطان، خانه‌هایی با قیمت بسیار نازل یا رایگان و پرستارانی که به آنها در خانه‌های خودشان رسیدگی کنند، فراهم کند. امروزه بسیاری از میراث داگلاس مک میلان به تحقق پیوسته است.

خدمات و آثار گروه متخصصان سلامت و مراقبت اجتماعی مک میلان

خدمات پشتیبانی روان شناختی و عاطفی که توسط متخصصان مک میلان فراهم می‌شود، نقش مهمی در رفع نیازهای افراد دچار سرطان ایفا می‌کند. آنها، مهارت‌های مقابله‌ای و مدیریت خود در بیماران را بهبود می‌بخشند؛ افسردگی، اضطراب و درد را کاهش می‌دهند؛ به بیماران کمک می‌کنند که احساس کنترل بهتری داشته باشند تا در نتیجه کیفیت زندگی آنها افزایش یابد.

به علاوه فراهم کردن خدمات پشتیبانی روان شناختی و عاطفی، می‌تواند صرفه‌جویی خوبی برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی به همراه داشته باشد. این خدمات با کاهش کارها و وظایف، فراهم‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی را قادر می‌سازد که بر خدمات اصلیشان متمرکز باشند. همچنین از طریق توانا کردن بیماران سرطانی به داشتن حس بهتر، تا حدی که بتوانند به کارشان ادامه دهند، می‌تواند به جامعه و فعالیت‌های اجتماعی نیز سود برساند. یک مطالعه که توسط مرکز عملکرد اقتصادی انجام شده، تخمین زده است که سود کلی که درمان اختلال‌های روان شناختی بیماران از طریق ۱۰ جلسۀ درمان شناختی-رفتاری برای جامعه فراهم می‌کند، ۴۷۰۰ یورو است، درحالیکه ۷۵۰ یورو هزینه را تحمیل می‌کند؛ که این سوددهی شامل برگشتن زودتر به کار، کاهش ویزیت‌های مراقبت سلامت و بهبود کیفیت زندگی است.

این خدمات از تبدیل شدن مشکلات خفیف روان شناختی به مشکلات پیچیده‌تری که نیازمند درمان جدی هستند، جلوگیری می‌کند. به بیماران کمک می‌کند سلامت فیزیکی و روانی کلی بهتری داشته باشند که منجر به نیاز کمتر به خدمات مراقبت سلامت می‌شود. امید و توانایی بیماران به ادامه دادن توصیه‌های پزشکی و رژیم‌های درمانی را افزایش می‌دهند که منجر به بهبود و بازیابی سریع‌تر می‌شود.

گروه‌های خودیاری و پشتیبانی که توسط متخصصان مک میلان ارائه می‌شود، این امکان را به افراد می‌دهد که افکار و احساساتشان را با دیگران به اشتراک بگذارند. همچنین این گروه‌ها می‌تواند راه خوبی برای شنیدن این موضوع باشد که دیگرانی که با سرطان درگیر هستند، چگونه تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند و چگونه با این موقعیت مقابله می‌کنند. افراد می‌توانند توصیه‌های موثری به یکدیگر داشته باشند. مدیتیشن نیز درمان دیگری است که به افراد کمک می‌کند تفکرات منفی خود را به تفکرات مثبت‌تر تغییر دهند. درمان گران، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا به فرد کمک کنند الگوهای فکری خود را تغییر دهد. این موضوع می‌تواند منجر به کاهش استرس و اضطراب شود. علاوه بر خدمات روان شناختی، این گروه به افرادی که توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین درمان سرطان را ندارند، کمک‌هزینه‌هایی اعطا می‌کند. هزینه‌های سنگینی که درمان سرطان به خانواده‌های رودردرو با سرطان تحمیل می‌کند، یکی از دلایل مهمی است که منجر به آشفتگی‌های روانی بیشتر و مشکلات درون خانواده می‌شود.

در ایران نیز موسساتی وجود دارند که تلاش کرده‌اند به نیاز روان شناختی بیماران مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها پاسخ دهند. محک، یکی از شناخته‌شده‌ترین این موسسات است که تلاش می‌کند در کنار سایر خدماتی که به بیماران سرطانی ارائه می‌دهد، به نیازهای روان شناختی آنها نیز بی‌توجه نباشد. امید است که پاسخ‌گویی به نیازهای روان شناختی بیماران دچار سایر بیماری‌های مزمن یا سخت نیز مورد توجه قرار گیرد و کار در این عرضه به صورت جدی‌تر پیگیری شود.


منابع:

http://www.macmillan.org.uk

http://mahak-charity.org

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

دو × 3 =