سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خبرداد:

ارتقاء جایگاه زبان فارسی به عنوان زبان علم

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام رشد ۱۴ درصدی زبان فارسی به عنوان زبان علم دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۵، گفت: «کمیت تولید علم به زبان فارسی با هفت پله ارتقاء از رتبۀ ۲۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبۀ ۱۵ در سال ۲۰۱۶ میلادی در میان سایر زبان‌های دنیا رسیده است».

دکتر محمدجواد دهقانی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: «در سال ۲۰۰۱ میلادی تنها ۴۲ مقاله به زبان فارسی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه‌سازی شده بود. این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۵۰۳ مورد و در سال ۲۰۱۵  به ۱۵۷۹ و در سال ۲۰۱۶ میلادی به میزان ۱۸۰۳ مورد افزایش یافته است. به طور کلی در سال‌های اخیر روند بین‌المللی شدن زبان فارسی سرعت گرفته است، به نحوی که به طور متوسط در دورۀ چهار سالۀ اخیر حدود ۱۷۰۰ مقاله به زبان فارسی در این پایگاه نمایه‌سازی شده است».

در سال ۲۰۱۰ میلادی از کل تولید علم دنیا ۸۹ درصد به زبان انگیسی تولید شده است؛ اما این میزان در سال ۲۰۱۶ به ۹۲ درصد افزایش یافته است. زبان چینی دومین زبان علمی دنیا است و به طور متوسط ۴ درصد تولید علم دنیا به زبان چینی است. زبان اسپانیایی و آلمانی بعد از زبان چینی رتبه‌های بعدی را در اختیار دارند. همچنین در سال‌های اخیر سهم زبان‌های نروژی، کورواتی، اوکراینی، مجارستانی، اسلوونی، اسلواکی، بوسنی، لیتوانیایی، فنلاندی و دانمارکی از زبان فارسی کم تر شده است.

گفتنی است اردیبهشت سال گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان اظهار داشتند: «زبان علم فقط انگلیسی نیست. اصرار بر ترویج انحصاری انگلیسی ناسالم است. زبان‌های دیگر مثل اسپانیولی، فرانسه و آلمانی هم وجود دارند. نمی‌گویم از فردا انگلیسی را تعطیل کنیم، اما بدانیم که چه می‌کنیم».

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × یک =