گزارش نهایی «هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو» ماه گذشته به دولت ارائه شد؛

از درس ­های پلاسکو؛ علوم انسانی و حل بحران

ساختمان قدیمی پلاسکو، به عنوان نمادی از ورود مدرنیته به ایران، ۳۰ دی ماه سال گذشته پس از ساعت ها احتراق فروریخت. این حادثه از این جهت مورد تاملات بسیار قرار گرفته است که در کنه خود اعتبارات صوری و نمادین بسیاری را مستتر دارد.

فروردین سال جاری هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو، گزارش نهایی خود را با شعار «پلاسکو را فراموش نکنیم» به هیئت دولت ارائه داد.

این گزارش با تاکید بر این که هیئت گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو به دنبال شناسایی و معرفی مقصر نیست؛ به تحلیل چند جانبه­ ای از این حادثه مبادرت کرده است. در بخشی از این گزارش ضمن دعوت به پژوهش های بیش­تر جهت ارتقاء فرهنگ ایمنی؛ ابعاد پیچیده و درهم تنیده این حادثه «حقوقی، مهندسی و فنی، اجتماعی، فرهنگی و رسانه‌ای، مدیریت ریسک و بیمه‌، و مدیریت بحران» برشمرده شده است.

در این بند از گزارش که به ابعاد مختلف این حادثه اشاره شده است، به طور ضمنی بر نقش خطیر علوم انسانی تاکیدی چند باره صورت گرفته و لزوم تاسیس رشته های دانشگاهی مرتبط از جمله «حقوق ایمنی» و «روزنامه نگاری ایمنی» ضروری خوانده شده است.

همچنین در بخش دیگری از گزارش نهایی هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو، به ضرورت ایجاد رشته «مدیریت ریسک و بیمه» در دانشگاه ها اشاره شده است.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 + 12 =