حلال تریپ ؛ اخلاق و توریسم

استارت آپ حلال ‌تریپ ؛ پیوست اخلاقی در استارت‌آپ‌های صنعت توریسم

نویسنده: محمدرضا ملکی

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


در چشم بسیاری از تحلیلگرهای بازار، مسافرت و سفر سهم زیادی از پرداخت‌ها و هزینه‌های مسلمانان دنیا را تشکیل می‌دهد. با این حال باید در نظر گرفت که هتل‌ها، رستوران‌ها و تورهای مختلف باید ابعاد اخلاقی و مذهبی مسلمانان را نیز در طول سفرشان در نظر بگیرند.

از این نظر، ارائه‌ی خدماتی که برای مسلمانان می‌تواند به‌عنوان خدماتی حلال تلقی شود، یکی از مهم‌ترین نکات این سهم از بازار جهانی گردشگری است. بدین منظور، استارت آپ حلال تریپ در سال ۲۰۰۸ پایه‌گذاری شد.


امروزه این باور غلط که دین و مذهب نمی‌تواند پای به پای فناوری‌های نو حرکت کند، رو به زوال است. با شرایطی که در حال حاضر حاکم شده است، فناوری‌های نو به کمک یکدیگر، در کنار دین‌ها و مذاهب مختلف قرارگرفته‌اند. مسلمانان قسمت عمده‌ای از جمعیت کره‌ی زمین را تشکیل می‌دهند. جمعیتی که قوانین عرفی، سنت‌ها، مناسک و قوانین اخلاقی خاص خود را دارند.

در چشم بسیاری از تحلیلگرهای بازار، مسافرت و سفر سهم زیادی از پرداخت‌ها و هزینه‌های مسلمانان دنیا را تشکیل می‌دهد. با این حال باید در نظر گرفت که هتل‌ها، رستوران‌ها و تورهای مختلف باید ابعاد اخلاقی و مذهبی مسلمانان را نیز در طول سفرشان در نظر بگیرند. از این نظر، ارائه‌ی خدماتی که برای مسلمانان می‌تواند به‌عنوان خدماتی حلال تلقی شود، یکی از مهم‌ترین نکات این سهم از بازار جهانی گردشگری ست.

مسلمان‌های دنیا حالا بر اساس عقاید اخلاقی و مذهبی خود نیازهای خاص خود را نیز دارند. در این میان نیازهای مربوط به گردشگری و تفریحات سالم می‌تواند از نقطه نظر اخلاقی یکی از مهم‌ترین خصلت‌های بازار مسلمانان باشد. تفریح‌ها و سفرهای افراد مسلمان در چهارچوبی خاصی از اخلاقیات اسلامی تعریف می‌شود.

استارت آپ حلال ‌تریپ ؛ پیوست اخلاقی در استارت‌آپ‌های صنعت توریسم

در عین حال، غذا و همین‌طور صنایع غذایی نیز باید خود را منطبق با نیازهای عرف مسلمانان و یا به‌اصطلاح تهیه‌ی غذای حلال وفق دهند. مفهوم حلال بودن در دین اسلام با اینکه خود باعث ایجاد عرف‌ها و قوانین اخلاقی متفاوتی می‌شود، می‌تواند در دنیای استارت آپ‌ها و کسب‌وکار خود، بازار جدیدی را در میان بازارهای صنعت گردشگری ایجاد کند.

محققان حیطه‌ی کسب‌وکار اعتقاد دارند این بازار یکی از سریع‌ترین بازارها و پر رشدترین بازارهای سال‌های اخیر است. در میان پروازهای مختلف، پروازهای بدون نوشیدنی‌های الکی و یا استخرهای خاص مردان و زنان و همین‌طور رستوران‌های خاص مسلمانان با غذای حلال، خود تولیدکننده‌ی بازارهای جدید هستند.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که از سال ۲۰۱۶ بازار گردشگری مسلمانان بالای ۳۰ درصد رشد داشته است و در حال حاضر سهم ۱۸۰ میلیارد دلاری را در میان بازارهای جهان را از آن خود کرده است. رزرو هتل، رزرو رستوران‌های حلال، رزرو تورهای حلال، هواپیماهای مخصوص مسلمانان از جمله خدمات قابل‌ارائه در این بازار است.

بسیاری معتقدند این بازار تنها به دنبال ایجاد فضایی برای تهیه‌ی غذا برای مسلمانان نیست بلکه به دنبال ارائه‌ی راهکارهایی برای پیشنهاد تفریح‌ها و فعالیت‌های فرح بخشی است که در حیطه‌ی اخلاقیات مسلمانان تعریف می‌شود.

آغاز به کار حلال تریپ

استارت آپ حلال تریپ به دنبال ایجاد فضایی برای مسافرت حلال گردشگران مسلمان است. این استارت آپ در سال ۲۰۰۸ توسط شخصی به نام فضل برای ارائه‌ی خدمات مناسب مسلمانان و ایجاد یک بستر گردشگری حلال که حامی اخلاق اسلامی است پایه‌گذاری شد.

در سال ۲۰۱۰ حلال تریپ سامانه‌ی معرفی هتل‌های مناسب مسلمانان با نام KARIM (کریم) را راه‌اندازی کرد. تا به امروز به عنوان یکی از ۵۰ استارت آپ خلاقانه‌ی جهان اسلام معرفی گردید. همین‌طور این استارت آپ در میان استارت آپ‌های مسلمان‌های آسیا در سال ۲۰۱۵، رتبه‌ی یازدهم را کسب کرده است.

این استارت آپ علاوه بر معرفی تورهای حلال، هر بار مکان‌های دیدنی جهان را که می‌توانند برای سفرهای مسلمانان مناسب باشند، معرفی می‌کند. در کنار معرفی انواع تورها، پکیج‌ها و بسته‌بندی‌های متفاوتی برای مسلمانان در این وب‌سایت تعبیه‌شده است.

ارائه یک نرم‌افزار مسافرت اسلامی که در آن تمام رستوران‌ها و غذاهای حلال در آن لیست شده است و جهت قبله در آن با قبله‌نما مشخص می‌شود، از جمله مواردی ست که این اپلیکیشن برای کاربرانش ارائه کرده است. ایجاد یک لیست زمان‌بندی برای دیدن مکان‌های دیدنی و پشتیبانی از ۶ زبان بین‌المللی نیز از جمله توانایی‌های نرم‌افزار ارائه‌شده توسط این استارت آپ است.

استارت آپ حلال ‌تریپ ؛ پیوست اخلاقی در استارت‌آپ‌های صنعت توریسم

از دیگر امکانات بی‌نظیر ارائه‌شده توسط این استارت آپ، راهنمای شهرهاست. بر اساس این ویژگی ارائه‌شده، مسافران مسلمان می‌توانند یک دید کلی از شهری که قصد سفر به آن را دارند پیدا کنند. زمان اوقات شرعی این شهر را بیابند و از مکان‌های دیدنی که در اطراف و درون شهر وجود دارد خبردار شوند. کاربران این قسمت از برنامه‌ی استارت آپ حلال تریپ می‌توانند مساجد، رستوران‌های حلال و فرودگاه‌های نزدیک خود را که در قسمت راهنمای شهر معرفی می‌شوند را بیابند.

علاوه بر این نقشه‌ی شهر موردنظر به همراه موقعیت مکان‌های دیدنی و رستوران‌ها در صفحه‌ی مربوط به اپلیکیشن نقش می‌بندد. نظرات کاربران نیز به‌عنوان دیدگاه‌های آن‌ها در مورد شهرها، درون اپلیکیشن قابل درج و خواندن است.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد حلال تریپ

ارائه‌ی تورهای مختلف و بسته‌های گردشگری مناسب مسلمانان هدف و کار اصلی این استارت آپ است. یک کاربر می‌تواند با انتخاب مکان خود تمام تورهای حلال نزدیک به خود را مشاهده و برای رزرو آن‌ها از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن اقدام نماید.

از جمله ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار می‌توان به شمارنده‌ی نمازهای روزانه و محاسبه زمان عبادت هر کس در مکان‌های مختلفی مانند مساجد، خانه و محل کار اشاره کرد.

همین‌طور این اپلیکیشن هرروز با نقل‌قول و حدیثی از پیامبر و یا متون مذهبی کار با اپلیکیشن برای کاربرانش را آغاز می‌کند.

نقشه‌ی حلال تهیه‌شده در این نرم‌افزار از جمله امکاناتی ست که بااینکه منحصر به این نرم‌افزار نیست اما از دیگر رقبای این اپلیکیشن پایگاه داده قوی‌تر و رابط کاربری بهتری دارد.

علاوه بر خدمات یادشده پکیج‌های مختلفی توسط نرم‌افزار هر روز به کاربران پیشنهاد داده می‌شود تا بتوانند سفرهای فوق‌العاده‌ای را با رعایت تمام محدودیت‌های مذهبی اخلاقی خود داشته باشند.

استارت آپ حلال ‌تریپ ؛ پیوست اخلاقی در استارت‌آپ‌های صنعت توریسم

دیگر امکانات

استارت آپ حلال تریپ یکی از بزرگ‌ترین استارت آپ‌های آنلاین در حوزه‌ی گردشگری حلال است که سعی می‌کند به میلیون‌ها مسافر مسلمان خدمت‌رسانی کند. دو ویژگی اساسی در این استارت آپ تمرکز بر یافتن غذای حلال و کمک برای یافتن مکان مناسب برای عبادت است.

دیگر امکانات این نرم‌افزار مانند رزرو هتل و راهنمای گردشگری نیز به مسافران مسلمان کمک می‌کند که برنامه‌ریزی بهتری برای سفر خود داشته باشند. طراحی اصلی نرم‌افزار در ابتدا با زبان‌های عربی و انگلیسی صورت گرفته است و رابط کاربری بر اساس این دو زبان شکل‌گرفته است؛ بااین‌حال در زبان‌های دیگر نیز رابطه کاربری بسیار بهینه همانند قبل عمل می‌کند. نرم‌افزار این استارت آپ به‌صورت رایگان عرضه‌شده است و در همه‌ی پلتفرم‌ها قابل دانلود است.

وجود و پیشرفت استارت آپی مانند حلال تریپ، باعث تسهیل شرایط رعایت قوانین اخلاقی و دینی ست که نه‌تنها امروزه می‌تواند بازارهای بزرگی ایجاد کند بلکه به‌عنوان کنشی اخلاق مدار نیز می‌تواند مطرح باشد.

استفاده از پتانسیل‌های موجود در قوانین دینی می‌تواند نه‌تنها به دین‌دارها در بهبود کیفیت زندگی‌شان کمک کند بلکه می‌تواند برای مسلمانان نقش یک کسب‌وکار پررونق را نیز ایفا کند و در کنار تسهیل کردن امور دینی و اخلاقی، اقتصاد دینی را نیز بیش‌ازپیش تقویت نماید.

منابع:

https://www.nytimes.com/2019/01/18/travel/the-rise-of-halal-tourism.html

https://en.mehrnews.com/news/105452/HalalTrip-mobile-app-to-enhance-Muslim-Tourism

https://www.arabianbusiness.com/halaltrip-mobile-app-make-travel-easier-for-muslims-577886.html

 

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

15 + هفده =