فرهنگ و هنر

استارت‌آپ ویکی ایونت؛ رویدادهای فرهنگ و هنر شهری در مرکز توجه ویکی‌ایونت

نویسنده: مرضیه سعادتی

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه


علاقه‌مندی به پرورش و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری زمینه‌ساز شکل‌گیری  استارت‌آپی  در چندسالۀ اخیر به نام ویکی ایونت شده است.

ویکی‌ایونت از پروژه‌های فرهنگی شرکت ایده پردازی پندار آرا اندیشه (پندارآ) و اولین و بزرگ‌ترین اپلیکیشن جامع رویدادهای ایران است. این پروژه، با هدف حمایت از هنرمندان و برگزارکنندگان رویدادهای فرهنگی در پاییز ۱۳۹۳، توسط گروهی از جوانان، به راه افتاد.


احسان قاسمی بنیان‌گذار این استارت‌آپ، از ۱۵ سالگی در کانادا زندگی کرده است و علاقه‌مندی‌اش به فعالیت‌های هنری او را تا آنجا کشاند که انجمنی با نام نارنج در دانشگاه محل تحصیل خود شکل داده و صدای فرهنگ غنی ایرانی را به گوش سایر ملیت‌ها رساند.

استارت‌آپ ویکی ایونت؛ رویدادهای فرهنگ و هنر شهری در مرکز توجه ویکی‌ایونتبه‌گفته‌ی خود او «در این انجمن رویدادهای مختلفی برگزار می‌کردیم تا بتوانیم بین ملیت‌های ایرانی و غیر‌ایرانی به نوعی از طریق هنر وحدت ایجاد کنیم». همچنین درآمد حاصل از این فعالیت‌ها صرف امور خیریه‌ای در ایران مانند کمک به انجمن‌های حمایت از کودکان کار و کهریزک شده است.

احسان قاسمی با هدف حمایت از هنرمندان نوپای داخل کشور و قرار دادن تریبونی جهت رساندن صدای آنان به مخاطبان، به ایران بازگشت و تصمیم گرفت رسانه‌ای در جهت پیشبرد این هدف خود پایه‌گذاری کند. از همین‌جا ایدۀ ویکی‌ایونت شکل گرفت و تصمیم خود را در جهت عملیاتی ساختن این استارت‌آپ آغاز کرد.

ویکی‌ایونت چیست؟

ویکی‌ایونت یک رسانه اجتماعی برای افراد هنری و فرهنگی است تا هنرمندان نوپا بتوانند از این طریق کارهای خود را به مخاطبان ارائه دهند. گروه ویکی ایونت برای اینکه بتوانند صدای هنرمندان باشند، بخشی به نام ویکی‌کافه را پایه گذاشته و در کافه‌ها برنامه برگزار می‌کرد و رویدادهای کافه‌ای را پوشش می‌دهند.

استارت‌آپ ویکی ایونت؛ رویدادهای فرهنگ و هنر شهری در مرکز توجه ویکی‌ایونت به این ترتیب که افراد هنرمندی را که در زمینه موسیقی و تئاتر در کافه‌ها کار می‌کنند، پیدا کرده، طرح‌ها و رزومه‌هایشان را بررسی می‌کنند و از آن‌ها حمایت به عمل می‌آورند، در مرحله بعد نیز جایی برای برگزاری برنامه‌شان در کافه‌ها ایجاد کرده و در ویکی‌کافه بلیت‌فروشی می‌کنند تا بتوانند در کافه‌های بیشتر با مخاطبان بیشتر، کارهای خود را عرضه کنند.

از طرفی افرادی هم که خودشان ویکی ایونت را پیدا می‌کنند، می‌توانند در ویکی‌کافه برای خودشان تبلیغ و صندلی‌سازی کنند. همچنین بلیت‌فروشی انجام دهند و از خدمات تبلیغاتی آن نیز استفاده کنند. دلیل اصلی این کار این است که این هنرمندان نوپا بتوانند با مخاطبان ارتباط برقرار کنند و ترس اولیه آنها در مواجهه با مردم از بین برود.

ویکی ایونت شامل بخش‌های مختلفی از جمله: ادبیات، کودک، سینما، علوم انسانی و… است که در هر بخش می‌توان با همایش‌ها و رویداد‌های آینده‌ی آن آشنا شد که برخی رایگان و برخی نیز با تهیه‌ی بلیت همراه است

سیاست ویکی ایونت در زمینه‌ی تبلیغات و شناساندن خود بر مبنای توجه هرچه بیشتر بر کافه‌ها و مراکز مورد تجمع قشر هنرمند است، همچنین بازاریابی اینترنتی و تبلیغات چهره به چهره نیز در شناساندن آنان به افراد بی‌تأثیر نبوده است.

در نهایت آنچه که استارت آپ ویکی ایونت به عنوان چشم‌انداز خود در نظر گرفته است بر این اساس است:

ایجاد رسانه‌ای کارآمد و اقتصادی برای اهالی فرهنگ و هنر

ایجاد بستری سالم جهت ارتقا کیفی اوقات فراغت افراد جامعه

سازمان‌دهی مخاطبان هنر و فرهنگ و ایجاد پل ارتباطی میان آنها و برنامه گذاران این عرصه

فراهم آوردن عرصه‌ی کارآمد به منظور گسترش برون‌مرزی دانش، فرهنگ و هنر ایرانی

برای مطالعه بیشتر در مورد استارتاپ‌ها در سایت بردار، اینجا را کلیک کنید.

منابع:

http://www.wikievent.net/

http://shanbemag.ir

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه × 2 =