استارت آپ و علوم انسانی

استارت آپ ، کسب و کاری برای علوم انسانی

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه

 


استارت آپ موضوع این بحث است؛ شاید شما هم طی ۳ یا ۴ سال گذشته درگیر و دار خواندن تاریخ، روانشناسی شناختی و یا شعر و ادبیات انگلیسی یا فرانسه بوده‌اید و حالا زندگی شما در حال جدی شدن است. یعنی دقیقاً زمان انتخاب زندگی شغلی‌‌تان فرا رسیده است. اما نگران نباشید. راه‌های زیادی برای انتخاب زندگی شغلی پیش روی شماست. یکی از این راه‌ها انتخاب مسیر استارت آپی و داشتن یک شغل در محیطی خلاقانه، هوشمند و سرزنده است. این مطلب می‌توانند راهنمای گام‌به‌گام برای کسانی باشد که به دنبال یک شغل استارت اپی هستند.


استارت آپ با تحصیلاتِ زیر گروه علوم انسانی برای فعالیت در شغلی خلاقانه و متفاوت کمک کننده هستند، به راهنمای زیر که پله به پله به شما کمک می‌کند، توجه کنید:

۱- برای شروع یک استارت آپ تصمیم بگیرید که در کجا می‌خواهید زندگی کنید.
اگر می‌خواهید در دنیای استارت آپی فعالیت کنید تصمیم روشنی در مورد محل یا جغرافیای زندگی خود بگیرید. بسیاری از شبکه‌های دوستان و روابط کاری شما می‌تواند بنا به تصمیم شما در این مورد تقویت شود.

۲- برای خودتان مقیاس محل کار مورد انتظارتان را مشخص کنید. 

استارت آپ می‌تواند یک شرکت دو نفره باشد و حتی درعین‌حال در مقیاس بزرگ‌تر بالای ۵۰۰ نفر کارمند داشته باشد. انتخاب کوچک مقیاسی یا بزرگ مقیاسیِ شرکت یا استارت اپی که می‌خواهید در آن کار کنید بسیار مهم است. چرا که تجربه‌هایی که شما می‌توانید بنا به تصمیمتان در آنجا کسب کنید می‌تواند متفاوت باشد.
انتخاب میان یک شرکت که روی غلتک افتاده و یک استارت آپ که شانس بالایی دارد انتخاب‌های متفاوتی هستند. شما می‌توانید مستقیم در عمق چهارمتری بپرید و یا در کم‌عمق‌ترین قسمت ممکن به‌راحتی شنا کنید. بسیاری از مردم استقلال فردی در شغل و چالش بودن در یک استارت اپ را به‌عنوان فرصتی برای بهبود و تبدیل آن استارت اپ به یک شرکت بزرگ را ترجیح می‌دهند.

بسیاری دیگر فعالیت در یک شرکت با مقیاس متوسط را ترجیح می‌دهند؛ چرا که می‌تواند سودمندی یک استارت اپ کوچک‌تر و امنیت شغلی یک شرکت بزرگ را تا حدی باهم داشته باشد. هرچند چیزی که روشن است این است که بنا به میزان ریسکی که شما انتخاب می‌کنید سود خواهید کرد.

۳- شرکت استارت اپی را انتخاب کنید که شما را هیجان‌زده کند.
آیا یک کمپانی وجود دارد که شما آن را تحسین کنید؟ و یا برای فعالیت در آن بیسار مشتاق باشید و فکر کنید از طریق می‌توانید تأثیر خوبی روی محیط و جهان اطراف خود بگذارید؟ بهتر است برای یافتن چنین شرکت‌هایی تمرکز کنید.

اگر شرکت‌هایی که می‌توانند شما را هیجان‌زده کنند را نمی‌توانید بیابید، به جلسات یا دوره‌های مختلف بروید و شبکه‌ی ارتباطی خودتان را گسترده‌تر کنید. یعنی با دیگر استارت اپی‌ها صحبت کنید. وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که در مورد استارت اپ‌ها توضیح‌های فراوانی می‌دهند. می‌توانید به سایت خودِ استارت اپ‌ها نیز سر بزنید و در مورد آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

۴- در مورد اینکه چه رده‌ی شغلی‌ای مهارت‌های شما را شامل می‌شود تحقیق کنید.
اگر پیش‌ازاین در مورد اینکه چه شرکت‌هایی می‌توانند شما را هیجان‌زده کنند، راه‌حل مناسب خود را جسته‌اید، وقت آن است که در مورد رده‌های شغلی‌ای که می‌توانند برای شما انتخاب مناسبی باشند نیز تحقیق‌های لازم را به عمل بیاورید.

سؤال اساسی در این مرحله این است که شما دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید و برای این نوع استارت اپ‌های هیجان‌انگیز چه‌کاری می‌توانید انجام دهید. برای موفق شدن در این جستجو بهتر است فراخوان‌های شغلی مختلف را بررسی کنید و رده‌های مختلف شغلی را موردبررسی قرار دهید. شرح وظایف و همین‌طور توضیحات شغل‌های درخواستی هر شرکت می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی برای شما فراهم کند.

در ادامه چند رده‌ی شغلی مناسب برای فارغ‌التحصیلان علوم انسانی را به‌اختصار معرفی می‌کنیم:

• کارشناس توسعه‌ی کسب‌وکار
این شغل به‌نوعی ازجمله رده‌های شغلی مربوط به فروش محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مراحل هر کسب‌وکاری در این شغل نهفته است یعنی فروش. کسی که در این شغل فعالیت می‌کند باید انسانی عاشق ارتباط و درعین‌حال محکم و مقاوم باشد.

• کارشناس پشتیبانی
کار کردن پشت میز پشتیبانی درواقع پشتیبانی از تمام اعضا و اجزای یک شرکت است. در این شما شغل باید بتوانید کاملاً خونسرد باشید و به دنبال حل کردن مشکلات دیگران به‌عنوان عملی سودمند بگردید.

• کارشناس بازاریابی
بسیاری از وظایف یک کارشناس بازاریابی در استارت اپ‌های متفاوت و به‌خصوص شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی تحت وب بر پایه نوشتن محتوا و بازاریابی محتوایی است. در این کار شما باید قادر به نوشتن محتوا و همین‌طور کشف فضاهای جدیدی که از طرف شرکت پیشنهاد می‌شود باشید.

• تحلیلگر عملیات و تحلیلگر مالی
فرصت‌های شغلی زیادی برای فارغ‌التحصیل‌های رشته‌های علوم انسانی که مهارت‌های مربوط به پردازش داده‌ها را دارند در بسیاری از نقاط دنیا و شرکت‌های مختلف فراهم است. در این رده‌ی شغلی شما باید قادر باشید که تفکر تحلیلی داشته باشد و علاقه‌مند به امور مربوط به پردازش داده‌ها باشید.

• تحلیلگر اجتماعی و کارشناس شبکه اجتماعی
فرصت‌های شغلی بسیاری برای تحلیل فضای اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی در بسیاری از استارت اپ‌های مربوط به فضای مجازی وجود دارد. امروزه تحلیلِ درست نیازهای اجتماعی قابل جستجو در شبکه‌های اجتماعی یکی از ملزومات بقا و رشد شرکت‌های نوپاست. در این رده‌ی شغلی شما باید قادر باشید که به‌خوبی با همه مخاطب‌های شرکت و یا محصولات ارتباط گرفته و داده‌های مربوط به آن‌ها را تحلیل نمایید.

• کارشناس تجربه‌ی کاربری
تجربه‌ی کاربری امروزه یکی از مهم‌ترین خصیصه‌های یک محصول محسوب می‌شود. چیزی که می‌تواند نقش برگ برنده بسیاری از کمپانی‌های موفق محسوب شود. توانایی و مهارت در حوزه تحلیل و مصاحبه‌های حضوری و درعین‌حال فهم نیاز کاربران ازجمله مهارت‌های اساسی موفقیت در رده‌ی شغلی کارشناس تجربه‌ی کاربری محسوب می‌شود.

۵- در مورد شرکت‌هایی که به دنبال فردی مثل شما می‌گردند تحقیق کنید.
شرکت‌ها امروز اطلاعات زیادی را از طریق وب‌سایت خودشان و یا شبکه‌های اجتماعی و یا خبرهای مربوط به شرکت در اختیار همه‌ی کاربران وب قرار می‌دهند. در مواقعی که می‌خواهید بیشتر از پیش در مورد شرکت موردنظرتان مطالعه کنید بهتر است استفاده از این منابع را مدنظر خود قرار دهید.

۶- ایجاد روابط شغلی مناسب
در بسیاری از مواقع که از انتخاب شرکت موردنظر خودتان مطمئن هستید، بهتر است برای ایجاد یک رابطه‌ی شغلی خوب در عین ارسال رزومه خود غافل نشوید. قطعاً انجام چنین کاری عملی بسیار مشکل است. اما امکان کار باوجود شبکه‌های اجتماعی‌ای چون فیسبوک و لینکدین و … ممکن است. داشتن یک مکالمه رسمی و در عین حال مناسب با مدیران تصمیم‌گیرنده‌ی استخدام می‌تواند شما را در این امر یاری کند. همین‌طور می‌توانید از لینکدین علاوه بر خاصیت یادشده، برای دیدن ارتباط‌های خود با دیگر اعضای این شرکت استفاده کنید.

۷- برای مصاحبه‌ها آماده‌ باشید.
تقریباً می‌شود گفت مهم‌ترین مرحله‌ی رسیدن شما به شغل دلخواهتان یک مصاحبه‌ی خوب و درخور است. بهتر است قبل از مصاحبه‌ی خود خودتان را برای سؤالات مختلف آماده کنید سوالاتی مثل “علت اشتیاق شما به این شرکت؟” و یا “بهترین رده‌ی شغلی مورد نظر شما در اینجا چیست؟”و سؤالات دیگری در مورد مهارت‌ها و تمام چیزهایی که در مراحل پیشین به‌نوعی برای آن‌ها آماده‌شده‌اید.

منبع:

https://blog.hubspot.com/marketing/how-to-get-tech-startup-job-ht

در این سلسله یادداشت‌ها به دنبال معرفی استارت‌آپ‌ها هستیم که انواع آنها به طور مشخص به نوعی ایده‌هایی در علوم انسانی را پیگیری کرده‌اند و به دنبال آن اشتغال و خدمات جدیدی را ایجاد کرده‌اند.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه + 1 =