اسکای روم و آموزش آنلاین

اسکای روم بستری است که گروهی از افراد را در ارتباط زنده و آنلاین به یکدیگر وصل می‌کند و آن‌ها را فراتر از محدودیت‌های مکانی و جغرافیایی، برای انجام کاری مشترک به هم پیوند می‌زند.

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


در این سلسله یادداشت‌ها به دنبال معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی‌ای هستیم که به نوعی ایده‌هایی در علوم انسانی را پیگیری کرده‌اند که به دنبال آن اشتغال و خدمات جدیدی را ایجاد کرده‌اند.

از امکانات بستری که در اسکای روم فراهم می‌شود هم می‌توان برای ارائه انواع مختلف آموزش‌های آنلاین و برگزاری کلاس‌های اینترنتی بهره برد و هم به منظور پوشش وبینارها (سمینار آنلاین) و نشست‌های وب کنفرانس و پخش زنده و اینترنتی رویدادها و حتی گفت و گوهای ساده و دو سه نفره و مشاوره‌های چهره به چهره استفاده کرد.


 

اسکای روم (www.skyroom.ir) شاید برای بسیاری از ما، در نگاه اول یک استارت‌اپ آموزش آنلاین به نظر برسد و ذهن ما ناخواسته آن را در فهرست شرکت‌های عرضه کنندۀ خدمات در این حوزه جای بدهد. اما دایرۀ خدماتی که این شرکت عرضه می‌کند به آموزش آنلاین محدود نمی‌شود و حتی شاید استفاده عجولانه و بی‌دقت از این اصطلاح، برای شناخت کار این استارت‌اپ ناکافی و حتی کمی گمراه کننده باشد.

 اسکای روم بستری است که گروهی از افراد را در ارتباط زنده و آنلاین به یکدیگر وصل می‌کند و آن‌ها را فراتر از محدودیت‌های مکانی و جغرافیایی، برای انجام کاری مشترک به هم پیوند می‌زند. از امکانات بستری که در اسکای‌روم فراهم می‌شود هم می‌توان برای ارائه انواع مختلف آموزش‌های آنلاین و برگزاری کلاس‌های اینترنتی بهره برد و هم به منظور پوشش وبینارها (سمینار آنلاین) و نشست‌های وب کنفرانس و پخش زنده و اینترنتی رویدادها و حتی گفت و گوهای ساده و دو سه نفره و مشاوره‌های چهره به چهره استفاده کرد.

بهره‌گیری از این پلتفرم، ارائه بسیاری از خدمات علوم انسانی و اجتماعی به جامعه را تسهیل می‌کند؛ مثل مشاورۀ اعتیاد، روان‌درمانی فردی یا حتی گروهی، گفت و گوی داوطلب کنکور با مشاور خود و سایر خدمات مشابه‌ای که نیاز به ارتباط میان دو یا چند فرد دارد.

اسکای روم از منظر علوم انسانی و اجتماعی

از منظر علوم انسانی و اجتماعی و در چارچوب مفاهیم این علوم، اسکای روم بستری ارتباطی از نوع ارتباطات متقابل و همزمان است و همۀ اشکال مختلف ارتباطات میان انسان‌ها، از کلامی و غیرکلامی گرفته تا انتقال صوت و تصویر و نوشتار را به خوبی پوشش می‌دهد. در واقع اسکای روم از به‌روزترین فناوری‌های آنلاین و آنچه وب و اینترنت در اختیار ما می‌گذارد کمک می‌گیرد و بستر ارتباط دو یا چند جانبه را میان افراد یا مجموعه‌ها فراهم می‌سازد؛ اما اینکه از این امکانات و ارتباط به‌وجود آمده چه استفاده یا استفاده‌هایی شود به خواست مشتری و خدمت‌گیرنده وابسته است و به نیاز یا نیازهای او بستگی دارد. 

 بر همین اساس می‌توان گفت از آن‌جا که نیاز به ارتباط و ارتباطات، چه برای افراد و چه برای مجموعه‌های کوچک و بزرگ همیشه وجود دارد و وجود خواهد داشت، چشم‌انداز روشن و امیدوار‌کننده‌ای پیش‌روی اسکای روم دیده می‌شود و احتمال موفقیت آن بسیار زیاد است. به ویژه آنکه باتوجه به جنس خدمتی که این مجموعه امروز در ایران عرضه می‌کند و نیز دشواری‌ها و پیچیدگی‌های راه‌اندازی چنین پلتفرمی، به نظر نمی‌رسد که رقبای زیادی به این عرصه ورود کنند.

طبق پیش‌بینی و برآورد مؤسسان این شرکت، اسکای‌روم در آینده بیش از هفتاد درصد بازار ایران را در این عرصه از آن خود خواهد کرد.

موسسان اسکای روم

بر اساس اطلاعات موجود در سایت این شرکت، اسکای روم سال ۹۲ با ایده‌ای از برادران خواهانی (محسن و مجید) کار خود را شروع کرد. هر دو برادر دانش‌آموختۀ مهندسی نرم‌افزاراند و به جز اسکای‌روم، تجربه‌های دیگری هم در حوزه کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی دارند. آن‌ها چند سال پیش از تأسیس اسکای‌روم، ابتدا وب‌سایتی در زمینه بانک اطلاعات اصناف و مشاغل راه انداختند و پس از آن نیز پروژه‌ای را برای تسهیل برخی خدمات آنلاین و اینترنتی در مهدهای کودک شروع کردند و پیش بردند.

تجربه شکست و یادگیری

البته آن‌ها در این دو تجربه شکست خوردند و به هدفی که در ابتدای کار در سر داشتند نرسیدند. بار اول به خاطر بی‌تجربگی در مدیریت مالی ناکام شدند؛ و بار دوم به علت اشتباه در محاسبه نیاز بازار و تکیه بر ذهنیت شخصی به جای در نظر گرفتن واقعیت‌های موجود و اطلاعات دقیق زمین خوردند.

 اما آنچه را که برای رسیدن به موفقیت و شروع دوباره ضروری بود در همین شکست‌ها آموختند و با گذر از این تجربیات به ظاهر تلخ، نسبت به گذشته پخته‌تر و ورزیده‌تر شدند. البته آن‌ها، فراتر از تمام چالش‌های موجود و مرسوم و نیز موانع و مشکلات ریز و درشتی که امروز با آن مواجه‌اند و فردا هم احتمالاً مواجه خواهند بود به ورود به بازار بین‌المللی امید بسته‌اند و در بلندمدت به تصاحب بخشی از بازار جهانی می‌اندیشند.

 از ویژگی‌های دیگر اسکای روم فارسی بودن این بستر ارتباطی و اتکای آن به امکانات و زیرساخت‌های داخلی است؛ زیرساخت‌هایی که بخشی از آن را خود این دو برادر ایجاد کرده‌اند؛ به عبارت درست‌تر، برای ایجاد بستر مطلوب خودشان، مجبور به ایجاد آن‌ها شدند.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × یک =