اصحاب علم و نظریه کاربردی سازی

مرور دیدگاه‌های دکتر احمد گل محمدی:

مروری بر آراء صاحب‌نظران علوم انسانی درباره تجاری سازی و کاربردی سازی علوم انسانی در ایران ـ بخش نهم

تخمین زمان مطالعه : ۳ دقیقه


اشاره : این یادداشت به بررسی دیدگاه های دکتر احمد گل محمدی، استادیار علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی  می پردازد. ایشان به طور کلی نگرش مثبتی به کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی دارند به شرطی که به طور طبیعی و با دادن آزادی و استقلال به اصحاب علم حاصل شود.


 

  • دسته بندی مواضع دکتر احمد گل محمدی:

 اصحاب علم

  • مواضع دکتر احمد گل محمدی:

بیشترین دغدغه دکتر احمد گل محمدی دخالت حوزه سیاست در علوم انسانی است. او معتقد است که اگر استقلال دانشگاه و نهاد علم درک و رعایت شود و اداره دانشگاه، منابع انسانی و سرفصل‌های آموزشی در آن به عهده خود آکادمی باشد (و نه به شکل از بالا به پایین) خود به خود علم مفید و مرتبط با جامعه تولید میگردد که میتوان آن را تجاری سازی کرد.

دکتر احمد گل محمدی به طور کلی نگرش مثبتی به کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی دارند به شرطی که به طور طبیعی و با دادن آزادی و استقلال به اصحاب علم حاصل شود.  

  • مهمترین نقل قول ها :

حوزۀ اختیارات و وظایف دولت و نهادهای سیاسی به شکلی گسترده  تعریف شده که از امور غیر سیاسی از جمله «علم» استقلال زدایی و اصالت زدایی شده است. سلطۀ فزایندۀ «شبه علم» یا «علم نما» در حوزۀ علوم انسانی از طریق تدوین سرفصل ها و کتاب های آموزشی و تامین نیروی انسانی شکل گرفته و در پی آن کاهش روش مندی در رشته های علوم انسانی به وجود آمده که باعث کاهش تجاری سازی در علم می شود. گل محمدی تجاری سازی در علم را به این معنا دانست که علم به درد جامعه بخورد و این فرآیند اتفاقی است که باید از حوزه های پژوهشی و آموزشی آغاز شود .

llink.ir/7fgv

 

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

12 + 11 =