شهرداری تهران و انتشار داده‌ها

یکپارچگی و انسجام‌بخشی به فرایند انجام پژوهش‌ها

 


همایشی با مضمون بررسی راهبردهای یکپارچگی و انسجام‌بخشی به فرایند انجام پژوهش‌ها در شهرداری تهران در تاریخ شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ برگزار شد.

برگزاری این همایش به پیشنهاد کمیته شفافیت و شهر هوشمند و با هدف معرفی بیشتر اقدامات شفافیت‌بخش دوره جدید مدیریت شهری به شهروندان و همتایان در سراسر کشور و نیز جلب توجه و مشارکت دانشگاهیان و سازمان‌های مردم‌نهاد برای ارتقای شفافیت، در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته است.


هشتادودومین جلسه کمیته شفافیت و شهر هوشمند، به ریاست بهاره آروین و با حضور محمدحسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و سیروس علیدوستی، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در محل مرکز مطالعات برگزار شد.

ابتدا لازم به ذکر است که پیرو نشستی با عنوان «انتشار داده‌های خام پیمایش‌های شهری» که ۱۰ تیرماه برگزار شد، دسترسی عمومی به گزارش کامل پژوهش‌های انجام‌گرفته در شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف اعم از اجتماعی- فرهنگی، حمل و نقل ترافیک، معماری و شهرسازی و نیز پیوست‌های مطالعاتی پروژه‌های عمرانی انجام شده، از سال ۸۹ به بعد روی وبسایت شفاف فراهم شده است.گزارش جزییات این نشت، در اینجا قابل دسترس است.

در ادامه اقدامات انجام‌گرفته در خصوص شفافیت‌بخشی و فراهم کردن دسترسی عمومی به پژوهش‌های شهرداری تهران، در جلسه ۲۳ شهریور، راهبردهای یکپارچگی و انسجام‌بخشی به فرایند انجام پژوهش‌ها در شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفت.

در این رابطه، امضای تفاهم‌نامه بین مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با ایرانداک از مهم‌ترین موضوعاتی است که به منظور ثبت پژوهش‌های انجام‌شده در شهرداری تهران در ایران‌داک و با هدف جلوگیری از انجام پژوهش‌های تکراری به آن پرداخته خواهد شد.

همچنین موارد زیر نیز مورد پیگیری قرار گرفتند:

  • ایجاد درگاه واحد فراخوان پژوهش در شهرداری تهران
  • همکاری با دیگر شهرداری‌های سطح کشور در خصوص انتشار پژوهش‌های کلیه شهرداری‌ها از طریق یک درگاه واحد
  • ایجاد ماژول اتاف در سامانه پژوهشیار به منظور ثبت طرح‌های ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی در این سامانه

اتصال سامانه پژوهشیار به سامانه‌های ثبت عملکرد مالی در شهرداری تهران موضوع دیگری است که به منظور جامعیت‌بخشی به اطلاعات منتشرشده از پژوهش‌ها روی وبسایت شفاف به آن پرداخته خواهد شد.

در حال حاضر، سامانه پژوهشیار، سامانه فراگیر مورد استفاده در شهرداری تهران برای طی کردن گردش کار و ثبت گزارش پژوهش‌ها است و اطلاعات منتشرشده از پژوهش‌های شهرداری تهران روی وبسایت شفاف، از این سامانه فراخوانی می‌شود.

برقراری اتصال بین سامانه پژوهشیار با سامانه‌های ثبت عملکرد مالی موجب می‌شود تا طی شدن گردش کار مالی قراردادهای پژوهش‌ها و انجام هر گونه پرداخت مالی در این رابطه، متوقف به ثبت اطلاعات پژوهش‌ها در سامانه پژوهشیار باشد و بدین ترتیب، الزامی سیستمی برای آنکه واحدهای زیرمجموعه شهرداری تهران اطلاعات پژوهش‌های خود را در سامانه پژوهشیار ثبت کنند، به وجود آید.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

10 − 10 =