انتشار عمومی پژوهش‌های شهرداری تهران


۲۶ مردادماه، طی مراسمی که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، از دسترسی عمومی به پژوهش‌های انجام‌شده در شهرداری تهران روی وبسایت شفافیت رونمایی شد.


بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران در صفحه توییتر خود نوشت: پژوهش‌های انجام شده در شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف اعم از اجتماعی- فرهنگی، حمل و نقل ترافیک، معماری و شهرسازی و نیز پیوست‌های مطالعاتی پروژه‌های عمرانی انجام شده، روی وبسایت شفافیت در دسترس عموم قرار گرفت.

وی در ارائه‌ای که در پنل تخصصی این مراسم داشته، درباره اهمیت و کارکردهای انتشار عمومی پژوهش‌ها صحبت کرده است:

انتشار عمومی و سیستماتیک پژوهش‌های انجام شده در نهادهای عمومی و سازمان‌های دولتی نه فقط با فراهم کردن جریان آزاد نقد و ارزیابی، در میان‌مدت به ارتقای کیفیت این پژوهش‌ها می‌انجامد، بلکه از تکرار پژوهش‌های مشابه در واحدهای مختلف سازمانی نیز می‌کاهد

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد:انتشار عمومی پژوهش‌ها همچنین با فراهم کردن دسترسی متخصصان آکادمیک به پژوهش‌هایی که با داده‌های درون‌سازمانی انجام شده‌اند، پتانسیل مشارکت این متخصصان در ارائه پیشنهادهای موثر سیاست‌گذارانه‌ و معطوف به اصلاح فرآیندها را افزایش می‌دهد. به عبارتی، انتشار عمومی پژوهش‌ها موجب کاهش شکاف نهاد دانشگاه و نهاد سیاست‌گذار می‌شود.

همچنین به منظور افزایش انباشت دانش در پایگاه‌های داده‌ای با هدف پرهیز از انجام پژوهش‌های تکراری و نیز جلوگیری از رخداد تقلب‌های علمی، ضروری است سامانه‌‌های ثبت پژوهش‌ها در شهرداری به دیگر سامانه‌های ثبت و آرشیو پژوهش‌ها در کشور مانند «ایرانداک» به صورت سیستمی متصل شود.

برای جزئیات بیشتر، گزارش نشست «انتشار داده‌های خام پیمایش‌های شهری» که ۱۰ تیرماه برگزار شد را اینجا رابخوانید.

0