آردا و دین

آردا: آرشیوی برای دین پژوهان

نویسنده: کاظم حاجی زاده

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


انجمن آرشیو داده های دین یا آردا پایگاهی کاملاً تخصصی است که بر دین و مسائل و موضوعات پیرامون آن متمرکز شده است. تکثیر این‌گونه مراکز در همۀ حوزه‌های مهم علوم اجتماعی (بزهکاری و جرم، گرایش‌های سیاسی، رفتارهای اقتصادی و …) می‌تواند فرایند پژوهش را به لحاظ زمانی کوتاه و از نظر محتوایی بسیار پُرمایه سازد.


انجمن آرشیو داده‌های دین یا آردا (ARDA) بی‌وقفه تلاش می‌کند تا دسترسی به بهترین داده‌های مربوط به ادیان را آزاد و مردمی کند. انجمن آردا ابتدا در سال ۱۹۹۷ با عنوان آرشیو داده‌های دین در آمریکا تأسیس شد و در ۱۹۹۸ به شکل آنلاین درآمد. آرشیو اولیه آردا، محققانی را هدف قرار داده بود که به موضوع دین در آمریکا علاقه‌مند بودند. دایرۀ مخاطبان هدف و شمار مجموعه داده‌ها از ۱۹۹۸ تاکنون گسترش خیلی زیادی داشته است و آردا در حال حاضر مجموعه داده‌های آمریکایی و بین‌المللی زیادی برای اساتید، روزنامه‌نگاران، جماعت‌های مذهبی، پژوهشگران و … دارد. داده‌های آردا را بهترین دین‌پژوهان و مراکز تحقیقاتی جهان برای انجمن ارسال کرده‌اند. آردا اکنون در مؤسسۀ تحقیقاتی علوم اجتماعی، کالج هنرهای لیبرال و دپارتمان جامعه‌شناسیِ دانشگاه دولتی پنسیلوانیا مستقر است و چهار نهاد از جمله دانشگاه چپمن و دانشگاه دولتی پنسیلوانیا تأمین مالی آن را بر عهده دارند.

آردا یک بایگانی است؛ یعنی داده‌هایی را که دیگر محققان جمع‌آوری کرده‌اند، طبقه‌بندی و ذخیره می‌کند. شناسنامۀ کامل هر مجموعه داده (چه تیمی آن را تولید کرده است؟ مدیر پروژه چه کسی بوده است؟ در چه سالی این تحقیق انجام گرفته است؟ و …) در صفحۀ دانلود هر مجموعه داده موجود است. از این رو آردا از همۀ پژوهشگران درخواست می‌کند که اگر مجموعه داده‌ای می‌شناسند که باید وارد آرشیو شود، با انجمن تماس بگیرند. همچنین از آن‌ها دعوت می‌کند که اگر می‌خواهند مجموعه داده‌ای را به وب‌سایت انجمن اضافه کنند، بعد از پر کردن فرم مربوطه، همۀ فایل‌های داده را یک‌جا ایمیل کنند. این یک فراخوان عمومی جاری و همیشگی است که آرشیوِ انجمن را هرروز بزرگ و بزرگ‌تر می‌سازد. آردا از همۀ کاربران می‌خواهد که در صورت استفاده از داده‌های این آرشیو در مکتوبات یا سخنرانی‌های خود، به انجمن و گردآورندگان اصلی آن، یعنی تیم پژوهشی‌ای که داده‌ها را تولید کرده‌اند، ارجاع دهند. داده‌ها را در فرمت‌های گوناگون (اِکسل، اس‌پی‌اس‌اس و …) می‌شود از وب‌سایت انجمن به‌طور رایگان دانلود کرد.

مجموعه داده‌های موجود در وب‌سایت آردا به اشکال مختلفی (برحسب الفبا، به صورت موضوعی، بر اساس کشورها و مناطق و…) طبقه‌بندی شده‌اند که کارِ جست‌وجو و یافتن آن‌ها را بسیار تسهیل می‌کند. پژوهشگر برای پیداکردن داده‌های مطلوب خود همچنین می‌تواند با مشاوران انجمن مکاتبه کند و از آن‌ها بخواهد تا داده‌های مناسبی را که شامل متغیرهای مورد نظر او هستند، معرفی کنند. این خدمات در کنار نرم‌افزارهای آنلاینی که توصیف و تحلیل داده‌ها را مطابق خواست کاربر در اختیار او قرار می‌دهند، فضای دلچسبی فراهم کرده است که جامعه‌شناسان دین می‌توانند بدون اینکه متوجه گذر زمان باشند، ساعت‌ها در آن گشت‌و‌گذار کنند و سرانجام دستِ پُر به اتاق کارشان بازگردند.

آرشیو آردا دربردارندۀ صدها مجموعه دادۀ بسیار غنی و جالب است که گسترۀ زمانی و مکانی وسیعی را پوشش می‌دهند. در ادامه به بیست مورد از مجموعه داده‌های مشهور آن اشاره می‌کنیم:

– پیمایش بین‌المللی نگرش‌های مسلمانان (A Cross-National Survey of Muslim Attitudes)

– پیمایش هنر و دین (Arts and Religion Survey)

– بارومتر قفقاز، ارمنستان (Caucasus Barometer, Armenia)

– بارومتر قفقاز، جمهوری آذربایجان (Caucasus Barometer, Azerbaijan)

– بارومتر قفقاز، گرجستان (Caucasus Barometer, Georgia)

– پروژۀ کلیسا و اجتماع (Church and Community Project)

– پیمایش رضایت شغلی روحانیت (Clergy Job Satisfaction Survey)

– داده‌های بین‌المللی اجتماعی- اقتصادی و دین (Cross-National Socio-Economic and Religion Data)

– ابعاد دین‌داری (Dimensions of Religiosity)

– ابعاد تعهد دینی (Dimensions of Religious Commitment)

– نظرسنجی گالوپ از کاتولیک‌ها (Gallup Poll of Catholics)

– پروژۀ جهانی نگرش‌ها (Global Attitudes Project)

– داده‌های جهانی اعمال محدودیت بر دین (Global Restrictions on Religion Data)

– خدا و جامعه در آمریکای شمالی (God and Society in North America)

– مطالعۀ سنجش اخلاق (Measuring Morality Study)

– پیمایش مسلمانان آمریکا (Muslim American Survey)

– مطالعۀ پانل: دین و قومیت در آمریکا (Panel Study: American Religion and Ethnicity)

– پیمایش پیو از یهودیان ایالات متحده (Pew Survey of U.S. Jews)

– دین در میان دانشمندان (Religion among Academic Scientists)

– مقیاس بنیادگرایی مذهبی (Religious Fundamentalism Scale)

آردا پایگاهی کاملاً تخصصی است که بر دین و مسائل و موضوعات پیرامون آن متمرکز شده است. تکثیر این‌گونه مراکز در همۀ حوزه‌های مهم علوم اجتماعی (بزهکاری و جرم، گرایش‌های سیاسی، رفتارهای اقتصادی و …) می‌تواند فرایند پژوهش را به لحاظ زمانی کوتاه و از نظر محتوایی بسیار پُرمایه سازد. خوبی چنین مخزن‌هایی این است که محقق می‌تواند، آسوده‌خاطر، جامع‌ترین و به‌روزترین داده‌ها و اطلاعات را یک‌جا ببیند و از میان آن‌ها داده‌های مورد نیاز خود را انتخاب کند. این فضا درست به یک پاساژ ویژۀ موبایل، لباس یا رایانه می‌ماند که مشتریِ خریدار، دستِ خالی از آن بیرون نمی‌آید.

[bwl_pvm /]

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

20 − بیست =