روانشناسی و اپلیکیشن

معرفی اپلیکیشن مشاوران

نویسنده: طاهره کرمی شعار

تخمین زمان مطالعه:۶ دقبقه

 

مشاوران یک اپلیکیشن مشاورۀ آنلاین است که توسط متخصصان ایرانی طراحی شده است. اپلیکیشن مشاوران یا مشاورۀ همراه با ارائۀ آموزش‌های ویدیویی و نوشتاری، اجرا کردن تست‌های معتبر روانشناختی و همچنین فراهم‌کردن فضایی برای مشاورۀ‌ آنلاین با مشاوران متخصص در حوزه‌های روان‏شناسی، امکان ترویج سلامت روان در جامعه را فراهم کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی مختصر این اپلیکیشن بپردازیم و خوانندگان را بیش‌تر با این برنامه آشنا کنیم.

مقدمه

با ورود فناوری‏ها به عرصه‌های مختلف شاهد تغییرات وسیعی در تمامی حوزه‌ها بوده‌ایم. از خریدهای اینترنتی گرفته تا درخواست آژانس یا پیدا کردن مسیرها از طریق اپلیکیشن‌های مختلف یا حتی پیدا کردن معلم اینترنتی همگی جزو تغییراتی است که با ورود فناوری‏ به زندگی انسان‌ها اتفاق افتاده است. برای مثال با فراگیر شدن استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ و تپ‌سی در ایران، کم‌تر کسی را در شهرهای بزرگ می‌بینیم که تا به حال از این برنامه‌ها استفاده نکرده باشد و این نشان‌دهندۀ پذیرش بالای این اپلیکیشن‌ها در میان مردم است. در همین راستا، شاهد تلفیق فناوری و حوزۀ روان‏شناسی نیز بوده‌ایم و گروهی از جوانان ایرانی به نام “مشاوران” اپلیکیشنی را برای مشاورۀ آنلاین در ایران طراحی کرده‌اند که در ادامه به معرفی این اپلیکیشن می‏پردازیم.

مشاورۀ همراه

مشاورۀ همراه فضایی را فراهم کرده است که افراد سوالات و مشکلات خود را مطرح کنند و منتظر پاسخ از جانب مشاوران این برنامه باشند. بیش از هفتاد مشاور و روانشناس در این برنامه فعالیت دارند و پاسخگوی مراجعان این برنامه اند. این برنامه با همکاری همراه اول ایجاد شده است و افراد برای استفاده از این برنامه و ساخت حساب کاربری باید حتما از خطوط همراه اول استفاده کنند. شمارۀ این افراد برای مشاورهای برنامه نمایش داده نمی‌شود و همچنین شمارۀ مشاوران نیز در اختیار مراجعان قرار نمی‌گیرد و همۀ افراد با حساب کاربری و نامی که برای خود برمی‌گزینند با هم در ارتباطند. اپلیکیشن مشاوران بستری برای خدمت‌رسانی به مخاطبان و بهبود سلامت روانی جامعه فراهم کرده است.

اپلیکیشن

در شکل بالا بخشی از این اپلیکیشن نمایش داده شده است. این بخش مربوط به مشاوران است؛ در بخش “جدید” جدیدترین پیام‌هایی که بین مشاوران و مراجعان ردوبدل شده است‌ قرار دارد، در بخش “من” مکالمه‌هایی که هر مشاور با مراجعانش دارد قرار دارد، و در بخش “بدون پاسخ” پیام‌هایی از مراجعان قرار دارد که در صف پاسخگویی قرار دارند و هنوز هیچ مشاوری به آن‌ها پاسخ نداده است. هر مشاور می‌تواند مکالمۀ خود با مراجعانش را قفل کند که سایر مراجعان نتوانند به مکالمۀ ایشان دسترسی داشته باشند و به این صورت اصل رازداری مراجعان حفظ می‌شود. مشاورانی که به این گروه می‌پیوندند، باید قوانین مربوط به حقوق مراجعان را حفظ کنند، به همین دلیل بر کار همۀ مشاوران نظارت می‌شود و در صورت دیدن هر گونه تخلفی از ادامۀ کار ایشان جلوگیری می‌شود.

آموزش و تست‌های روان‌سنجی

این برنامه علاوه بر بخش مشاوره شامل بخش آموزشی و تست‌های روان‌سنجی نیز هست. در بخش آموزشی این برنامه، ویدئوهایی دربارۀ مسائل به‌روز و همچنین چالش‌برانگیز فراهم شده است و به صورت رایگان در این برنامه قرار داده شده است.

اپلیکیشن

این ویدئوها معمولا بر اساس بیش‌ترین شکایاتی که مراجعان برنامه دارند، فراهم می‌شود.

اپلیکیشن

در بخش تست‌ها، تست‌هایی فراهم شده است که مراجع با انجام دادن آن‌ها اطلاعات بیش‌تری از خود در پروفایلش ثبت می‌کند و مشاور با دیدن این نتایج به یک ارزیابی کلی از مراجع دست پیدا می‌کند و این موضوع روند پاسخ‌دهی را سرعت می‌بخشد. تست‌هایی که در این برنامه فراهم شده‌اند شامل تست تیپ‌های شخصیتی MBTI، مقیاس هوش هیجانی، آزمون تشخیص اختلالات روانی MMPI، آزمون افسردگی بک BDI، آزمون شاخص رضایت زناشویی IMS، و پرسشنامۀ سنجش سلامت روان GHQ است.

اپلیکیشن

هزینه‌ها

مراجعان برای استفاده از این برنامه باید بسته‌های فعال کننده خریداری کنند که هر کدام از این بسته‌ها ۲۴ ساعت اعتبار دارد و هزینۀ آن ۵۰۰ تومان است. هزینۀ بسیار پایین این برنامه این امکان را فراهم می‌کند که همۀ افراد از هر سطح اقتصادی بتوانند به میزان بسیار زیادی از این برنامه استفاده کنند و نگران هزینه‌های بالای مشاوره نباشند. قریب به یک سال است که این برنامه به صورت جدی کارش را آغاز کرده است و روز به روز بر تعداد مراجعان و مشاوران آن افزوده می‌شود.

مزایا و معایب این اپلیکیشن

تا محقق شدن کیفیت تمام و کمالی که در روان‌درمانی حضوری وجود دارد، در روان‌درمانی‌های آنلاین راه بسیار درازی در پیش داریم. در روان‌درمانی یا مشاورۀ آنلاین، مشاور زبان بدن و بسیاری از علائم غیرکلامی مراجع را که در روان‌درمانی اهمیت بسیار زیادی دارند از دست می‌دهد و نمی‌تواند کلیت وی را زیر نظر بگیرد. اما گاهی لازم است کمال‌گرایی‌ها را کناربگذاریم و ببینیم که در واقعیت چه اتفاقی می‌افتد. مناطق بسیار زیادی در ایران وجود دارد که حتی یک روان‌درمانگر یا مشاور توانمند هم در آن‌ مکان‌ها حضور ندارد که به افرادی که مشکلی دارند، کمک کنند. همچنین هزینه‌های مشاوره و روان‌درمانی حضوری به دلیل حمایت نشدن از طرف بیمه و وضعیت اقتصادی مردم در جامعۀ ما بالاست و همۀ افراد توان مراجعۀ حضوری به روانشناسان را ندارند. از این رو، برنامه‌ای این چنینی می‌تواند برای افراد جامعۀ ما بسیار مفید و ضروری باشد. به علاوه روانشناسانی که تازه فعالیت حرفه‌ای خود را شروع کرده‌اند یا امکان مراجعۀ حضوری به کلینیک‌های درمانی را ندارند، با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانند به کار حرفه‌ای خود بپردازند و به مراجعانی که در فاصلۀ بسیار دوری از آن‌ها حضور دارند، کمک کنند.

امکان دانلود این اپلیکیشن در گوگل‌پلی وجود دارد که برای آشنایی بیش‌تر و کار با این برنامه می‌توان به آن مراجعه کرد.

101+

10 ديدگاه

  1. سلام من هرکاری میکنم نمیتونم این برنامه روپیداکنم همه جااسمشوسرچ کردم ولی اپلیکیشن های دیگه میادبالا

    4+
  2. من قبلا از این استفاده میکردم. چند روز پیش دوباره فعالش کردم. فقط سوال جدیدم رو میذاره از دو مشاور بپرسم. دیگه اجازه نمیده موضوع جدید ایجاد کنم. موضوعات قدیمی رو پاک کردم اما بازم پیام میده ک به دلیل محدودیت مشاور فردا بیا. فرداش اومدم بازم نمیذاره سوال اضافه کنم.

    0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

شانزده + 15 =