اپلیکیشن ارتباط کلاسی

با اپلیکیشن ارتباط کلاسی ClassDojo آشنا شویم.

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه: ۸ دقیقه


در زمان‌های کمی گذشته‌تر از امروز، ارتباط بین معلمان و والدین دانش‌آموزان از طریق جلسات اولیاء و مربیانی بود که تقریبا همه آن جلسات را به خاطر داریم. در دنیای امروزی که می‌بینیم روند همه چیزها و همه کارها در حال تغییر کردن است، می‌خواهیم از یک ارتباط مدرسه‌ای الکترونیکی صحبت کنیم که تفاوت‌های زیادی با ارتباط‌های زمان‌های قدیم دارد. ClassDojo یک اپلیکیشن ارتباطی کلاسی است. این اپلیکیشن معلمان، والدین، دانش‌آموزان و رهبران مدرسه را به هم‌دیگر وصل می‌کند تا از این طریق تصاویر، ویدئوها و پیام‌های مرتبط با روزهای مدرسه را باهم به اشتراک بگذارند. آنها از ClassDojo استفاده می‌کنند تا بتوانند با هم دیگر به شکل یک تیم کار کنند، تجربیات کلاس درس را با هم دیگر به اشتراک بگذارند، و افکار بزرگ برای زندگی را به کلاس‌ها و خانه‌هافراد بیاورند. در ادامه به جزییات بیش‌تری در این زمینه می‌پردازیم.


مقدمه

ClassDojo برنامه‌ای برای هموار کردن ارتباط دانش‌آموزان، معلمان، والدین و رهبران مدرسه ایت. رهبران مدرسه نقش مهمی در ClassDojo دارند. افراد می‌توانند یادداشت‌ها، عکس‌ها، و ویدئوهایی در مورد داستان‌های مدرسه به اشتراک بگذارند که تنها معلمان، والدین، و دانش‌آموزانی که به کلاس متصل هستند بتوانند این پست‌ها را ببینند. رهبران مدرسه می‌توانند کلاس‌هایی ایجاد کنند، این کلاس‌ها را با معلمان به اشتراک بگذارند تا به دانش‌آموزان بازخورد دهند، با والدین در ارتباط باشند، به علاوه این که به نکات مهم توجه کنند، و به خلاصه‌ای از بازخوردها و اتفاقاتی که در مدرسه می‌افتد دسترسی داشته باشند.

این برنامه در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و تا به امروز تغییرات بسیاری کرده و گزینه‌های زیادی به آن اضافه شده است. به عنوان مثال این برنامه در سال ۲۰۱۲ برای IOS و در سال ۲۰۱۳ برای Android راه‌اندازی شد و تا قبل از این افراد برای استفاده باید به سایت مراجعه می‌کردند. امروزه این برنامه بر روی Kindle Fire و هر نوع از رایانه قابل نصب و استفاده است.

در این برنامه علاوه بر ارتباط، پست‌های آموزشی بسیاری نیز وجود دارد که برای رشد و پیشرفت کاربران آن و به ویژه دانش‌آموزان طراحی شده است. به عنوان مثال بخشی به نام یادگیری اجتماعی-هیجانی در این برنامه وجود دارد که در آن تکنیک‌هایی به دانش‌آموزان آموخته می‌شود که بتوانند هیجاناتشان را پردازش کنند. برای این آموزش، ویدئوهایی برای آموزش بهوشیاری در این برنامه قرار داده شده است که در آن به دانش‌آموزان یاد می‌دهد چگونه نسبت به هیجانات، بدن و آنچه که در پیرامون افراد در چرخش است، آگاه باشند.

ذهنیت رشد، سخت‌کوشی، همدلی، و سپاسگزاری از جمله سایر مهارت‌های اجتماعی-هیجانی است که در این برنامه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. در این برنامه برای تمام آموزش‌ها از گیمیفیکیشن‌های جذاب و مورد علاقه‌ی کودکان استفاده شده است.

 

امکانات اپلیکیشن ارتباط کلاسی

کلاس درس

کلاس درس جایی است که معلمان و دانش‌آموزان فرهنگ کلاس درسشان را باهم می‌سازند. آن‌ها مهارت‌ها و ارزش‌هایی مانند خلاقیت و کار گروهی را انتخاب می‌کنند، و در مسیر پیشرفت به هم‌دیگر بازخورد می‌دهند. کلاس درسِ ClassDojo ساده‌ترین راه برای معلمان و دانش‌‌آموزان برای ساختن یک فرهنگ کلاس فوق‌العاده با هم‌دیگر است.

پیام‌ها

بخش پیام‌ها به معلمان، والدین، و راهنمایان مدارس این امکان را می‌دهد که به هم‌دیگر پیام‌های سریع دهند، بدون این‌که نیاز باشد شماره تلفن هم‌دیگر را داشته باشند یا بدون اینکه با هم تماس بگیرند. پیام‌ها می‌توانند به ۳۵ زبان مختلف ترجمه شوند. امکانی نیز به نام “ساعت‌های خاموشی” وجود دارد که به معلمان این اجازه را می‌دهد تا زمانی را برای خود مشخص کنند و در این زمان دور از دسترس باشند و به کارهای شخصی خود بپردازند.

داستان‌ها

داستان‌ها جریان به روز شده‌ تصاویر و ویدئوها از روزهای مدرسه است. هر کلاس، مدرسه و دانش‌آموز داستان خودش را دارد و در این برنامه همه‌ آن‌ها اتاق‌هایی را با والدینشان به اشتراک می‌گذارند. داستان‌های مدرسه به راهنمایان مدرسه کمک می‌کند که اطلاعاتی را با تمام والدین به اشتراک بگذارد و  همچنین به معلمان کمک می‌کند که والدین را در داستان‌های مدرسه و فرزندانشان دخیل کنند. به علاوه این بخش داستان‌ها به دانش‌آموزان نیز کمک می‌کند که داستان‌های خودشان را بسازند و پروفایل شخصی خودشان را داشته باشند.

محتوای اصلی: افکار بزرگ

این بخش به معلمان و والدین راه‌های ساده برای دسترسی به داده‌ها و محتوای اصلی فراهم می‌کند که این راه‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کند مفاهیم مهم و مهارت‌های اجتماعی-هیجانی را یاد بگیرند؛ ذهنیت رشد و توانایی همدلی کردن از جمله مهارت‌هایی است که در اینجا آموزش داده می‌شود.

سیاست حفظ حریم خصوصی اپلیکیشن ارتباط کلاسی ClassDojo

ماموریت ClassDojo این است که به معلمان، رهبران مدرسه، والدین و دانش‌آموزان امکان ایجاد کلاس درس‌های خارق‌العاده بدهد. میلیون‌ها نفر روزانه از این برنامه استفاده می‌کنند، بنابراین سیاست‌های حفظ اعتماد کاربران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تمهیدات خاصی برای این کار در نظر گرفته شده است. سیاست حفظ حریم خصوصی ClassDojo توضیح می‌دهد که ClassDojo چه نوع اطلاعاتی را و چرا از کاربران جمع‌آوری می‌کند، چگونه از این اطلاعات استفاده می‌کنند و آن‌ها را به اشتراک می‌گذارند. همچنین انتخاب‌ها و حقوقی که کاربران دارند، شامل این‌که چگونه به اطلاعات ClassDojo دسترسی پیدا کنند، آن‌ها را بروزرسانی کنند، و چگونه اطلاعات خود را از ClassDojo حذف کنند توضیح می‌دهد. این سیاست‌ها برای تمام تولیدات و خدماتی که ClassDojo ارائه می‌دهد صادق است و در مورد هر کدام با جزییات بسیار در سایت توضیح داده شده است.

ClassDojo به ۳۵ زبان ترجمه شده است و در بیش از ۱۸۰ کشور در حال استفاده است . شرکت ClassDojo ادعا می‌کند که این برنامه روی بیش از ۱۰ میلیون کودک اجرا می‌شود.

در ClassDojo هدف این است که آموزش را برای تمام کودکان جهان ترجمه کنند. برای این‌کار یک طرح ساده وجود دارد: معلمان، والدین و دانش‌آموزان را در هر کلاس درسی به هم متصل کنند و هر روز با هم دیگر کار کنند تا بهترین ایده‌ها را به کلاس‌های درسشان بیاورند. این برنامه برای پدید آوردن یک کلاس ایده‌آل نیست؛ یک مدل برای همه که همه باید در این قالب جا شوند، زیرا چنین چیزی وجود نخواهد داشت. بجای چنین مدلی، ما اعتقاد داریم که معلمان، والدین و دانش‌آموزان بهتر است قدرتی داشته باشند که خودشان کلاسی که برای افراد بهترین حالت را دارد، بسازند.

ساخت حساب کاربری دانش‌آموزی اپلیکیشن ارتباط کلاسی

هر حساب کاربری به سه شکل می‌تواند ایجاد شود: ۱) از طریق والدین دانش‌آموز، ۲) از طریق معلم دانش‌آموز، و ۳) از طریق خود دانش‌آموز وقتی که معلم برای دانش‌آموز یک کد خاص تعریف کند. والدین نیز برای ساخت پروفایل خود و دخیل شدن در فرآیند تحصیل فرزندانشان نیازمند تایید کدی از طرف معلمان فرزندانشان هستند. ثبت‌نام و استفاده از این نرم‌افزار رایگان است.

جمع‌بندی

ClassDojo یک پلتفرم ارتباطی مدرسه است که به معلمان کمک می‌کند دانش‌آموزان را در کلاس تشویق و ترغیب کنند و والدین را در این امر بیش‌تر دخیل کنند. در کلاس درس معلم از ClassDojo استفاده می‌کند تا به شاگردانش بازخورد دهد، نقاط ضعف و قوت مهارت‌های افراد را به آن‌ها نشان دهد؛ مهارت‌هایی مثل تفکر انتقادی، پشتکار یا شرکت در کار گروهی. فراتر از کلاس درس، معلمان از این ابزار استفاده می‌کنند تا والدین را در امر آموزش فرزندانشان دخیل کنند. معلمان می‌توانند با استفاده از پیام‌های متنی، تصویری، ویدئویی و استیکرها با والدین در ارتباط باشند و همچنین داستان‌های کلاس و مدرسه را به صورت پست‌های متعدد به اشتراک بگذارند.

 این پست‌ها خصوصی است و تنها والدین، دانش‌آموزان، معلمان و راهنمایان مدرسه می‌توانند این اطلاعات را دریافت کنند. برای این‌که دانش‌آموزان بتوانند حساب کاربری خود را بسازند یا والدین باید برای افراد این حساب را بسازد یا این‌که معلم کدی مشخص به هر دانش‌آموز اختصاص دهد که خودشان بتوانند این حساب را ایجاد کنند. استفاده از این اپلیکیشن رایگان است و روی هر نوع رایانه‌ای قابل نصب و اجراست.‌ راهبران مدرسه نیز نقش مهمی در ClassDojo دارند؛ افراد می‌توانند کلاس‌های درسی ایجاد کنند که معلمان و والدین و دانش‌آموزان با هم در ارتباط باشند و همچنین به خلاصه‌ای از بازخوردها و اتفاقاتی که در مدرسه می‌افتد دسترسی داشته باشند.

برای دسترسی به این اپلیکیشن و دریافت جزییات بیش‌تر در رابطه با آن می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.classdojo.com/

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

دوازده + پانزده =