تاریخ و بازار کار

در امریکا، هر سال حدود ۱۳ درصد از فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ در شرکت‌های تبلیغاتی و کارهای بازاریابی و بیمه مشغول به کار می‌شوند.

نویسنده: سید مرتضی میرحسینی

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


 آمارها می‌گویند که به طور متوسط، حدود ۶۰ درصد فرصت‌های شغلی رشته تاریخ در دسته مشاغل معمول (typical) قرار می‌گیرد. همین آمارها نشان می‌دهند که دولت‌ها در گوشه و کنار جهان فقط اشتغال حدود نیمی (کمی بیش از ۵۰ درصد) از دانش‌آموختگان این رشته را تأمین می‌کنند، و سایر فارغ‌التحصیلان این رشته در مشاغلی غیروابسته به دولت مشغول به کار می‌شوند؛ مثلا در کارهایی مثل بازاریابی یا همکاری با شرکت‌های تبلیغاتی.


مشاغلی که تا این‌جا و در یادداشت‌های قبلی از آن‌ها نام بردیم، همگی در دسته مشاغل معمول (typical) رشته‌ی تاریخ جای می‌گیرند. طبق برخی آمارها، به طور متوسط، حدود ۶۰ درصد فرصت‌های شغلی رشته تاریخ در دسته مشاغل معمول قرار می‌گیرد. همچنین گفتنی است که دولت‌ها در گوشه و کنار جهان فقط اشتغال حدود نیمی از دانش‌آموختگان این رشته را تأمین می‌کنند، و سایر فارغ‌التحصیلان این رشته در مشاغلی غیروابسته به دولت مشغول به کار می‌شوند. البته ناگفته نماند که عده‌ای از فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ به کارهایی غیرمرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول می‌شوند. در ادامه به مشاغلی می‌پردازیم که دانش‌آموختگان رشته تاریخ در آن‌ها ازآموخته‌های دوران تحصیل خود بهره می‌گیرند.

چهار: کار در رسانه‌ها

در این‌جا به یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کاری دانش‌آموختگان رشته تاریخ، یعنی همکاری با رسانه‌ها می‌رسیم. چنان که دیده‌اید گاهی به مناسبت روزی خاص در تقویم از آن‌ها برای توضیح موضوع و تبیین اهمیت آن روز خاص دعوت می‌کنند، گاهی برای مرور تاریخچه‌ی برخی وقایع و تحلیل برخی اظهارنظرهای سیاسی آنان را فرامی‌خوانند و گاهی هم برای ساخت آثار سینمایی یا تلویزیونی، چه مستند و چه داستانی به عنوان کارشناس از آن‌ها کمک می‌گیرند. یک نمونه موفق از این همکاری به سال ۲۰۰۸ میلادی برمی‌گردد. در این سال شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی (BBC) مجموعه‌ی شش قسمتی «قهرمانان و اشرار» (Heroes and Villains) را به روی آنتن برد. این مجموعه، بازسازی مهم‌ترین فصل‌های زندگی برخی از چهره‌های مشهور تاریخ ـ مانند ناپلئون بناپارت و اسپارتاکوس ـ بود و هر قسمت آن به زندگی یکی از آن‌ها اختصاص داشت. نویسندگان این مجموعه، از مشاوره‌ی شماری از بهترین و خبره‌ترین پژوهشگران تاریخ بهره بردند و در بیشتر مراحل کار خود، از تهیه طرح اولیه گرفته تا تدوین متن نهایی از آن‌ها کمک گرفتند.
مثلاً مشاور تاریخی یکی از قسمت‌ها (قسمت ناپلئون) پرفسور آلن فارست (Alan Forrest) مدرس تاریخ دانشگاه یورک بود. گفتنی است همکاری مداوم و موثر با رسانه‌ها، آن‌هم در سطحی مانند مشارکت در ساخت آثار سینمایی یا تلویزیونی به دانش و تخصصی بیش از عموم دانش‌آموختگان تاریخ نیاز دارد. از این‌رو برای کسانی که به حضور در این عرصه فکر می‌کنند ضروری است که عمق دانسته‌های خود را بیشتر کنند و در یک یا چند موضوع خاص متخصص شوند.

در سایت (www.historians.org) آمده است که رسانه‌های تصویری فقط به نخبگان برجسته رشته تاریخ علاقه نشان می‌دهند، و حتی برای انجام کارهای تحقیقاتی خود نیز از کسانی که phd دارند دعوت به کار می‌کنند. مثلا در همین نمونه‌ی بالا، پرفسور فارست حتی پیش از همکاری در این پروژه چهره‌ی مشهوری در موضوع تاریخ انقلاب کبیر فرانسه، به‌ویژه زندگی فردی و سیاسی ناپلئون محسوب می‌شد و چند کتاب درباره‌ی این دوره و این شخصیت و اطرافیان او نوشته بود. گفتنی است چنین کارهایی، با هزینه بسیار بالا و با اهدافی غیر از اشتغال‌زایی انجام می‌گیرد؛ به جز برای کسانی که به‌طور حرفه‌ای در رسانه‌ها مشغول به کارند، چنین پروژه‌هایی نمی‌تواند تامین‌کننده فرصت‌های شغلی فراوان باشد. طبق برخی آمارها در کشوری مثل آمریکا، کل رسانه‌ها (که تعداد آن‌ها نیز بسیار است) روی هم سالی فقط حدود ۵۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ را برای تیم‌های تحقیقاتی خود جذب می‌کنند. این آمار نشان می‌دهد که برای کار در رسانه‌ها به عنوان محقق، رقابت بسیار سختی میان متقاضیان وجود دارد.

پنج: بیمه، بازاریابی، تبلیغات

یکی دیگر از حوزه‌های قابل ذکر شرکت‌های تبلیغاتی، بازاریابی و بیمه است؛ زیرا برخی از دانش‌آموختگان رشته تاریخ در دوران تحصیل از نظر مهارت‌های ارتباطی و تحلیل مسائل به حد مطلوبی می‌رسند، و با توجه به شناخت گذشته، درک بهتری از زمان حال دارند. طبق اطلاعات سایت (money.cnn.com) در امریکا، هر سال حدود ۱۳ درصد از فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ در شرکت‌های تبلیغاتی و کارهای بازاریابی و بیمه مشغول به کار می‌شوند. این رقم در شرایط مناسب اقتصادی به بیش از ۱۶ درصد افزایش می‌یابد.

بازار کار رشته تاریخ و فرصت‌های شغلی آن -۱

بازار کار رشته تاریخ و فرصت‌های شغلی آن -۲

 

4+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

هجده + 14 =