تاریخ و بازار کار

به طور متوسط بین ۵۰ تا ۶۰ درصد دانش‌آموختگان رشته تاریخ به کار تدریس اشتغال دارند.

نویسنده: سید مرتضی میرحسینی 

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


بسیاری از دانش‌آموختگان رشته تاریخ بعد از پایان دوره تحصیل در مراکز آموزشی مشغول به کار می‌شوند. طبق برخی آمارها، به طور متوسط بین ۵۰ تا ۶۰ درصد دانش‌آموختگان رشته تاریخ به کار تدریس اشتغال دارند؛ و بیشتر آن‌ها به عنوان آموزگار مدارس به خدمت گرفته شده‌اند. برخی دیگر هم جذب موزه‌ها و کتابخانه‌ها می‌شوند؛ مثلاً در کشوری مانند امریکا، حدود ۸ درصد کارمندان (پاره‌وقت و تمام‌وقت) کتابخانه‌ها، فارغ‌التحصیل رشته تاریخ‌اند.


 دو: تدریس تاریخ
 
آموزگار مدارس
جمعی دیگر از تاریخ‌آموختگان هم برای تدریس در مدارس و با عنوان دبیر تاریخ استخدام می‌شوند. این کار به مهارت‌های دیگری مانند تسلط به شیوه‌های نوین تدریس و هنر ارتباط مؤثر با مخاطب نیز نیاز داد؛ و پرداختن به جزئیات آن خارج از موضوع بحث ماست. طبق گزارش سایت (study.com) در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۶۰ درصد دانش‌آموختگان رشته تاریخ در آمریکا (که به درجه دکترا نرسیده بودند) برای تدریس در مدارس به خدمت گرفته شدند. طبق پیش‌بینی‌ها این تعداد تا سال ۲۰۲۴ به بیش از ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

تدریس در دانشگاه
اساتید دانشگاه را هم می‌توان در همین گروه جای داد. بیشتر آن‌ها ـ به‌ویژه در ایران ـ کاری جز تدریس برخی کلیات و تکرار مکررات ندارند و کوچک‌ترین نقشی در تحقیقات تاریخی و مطالعاتی که در موضوعات و زمینه‌های مختلف این رشته انجام می‌گیرد ایفا نمی‌کنند. از این‌رو ضروری است که میان پژوهش و تدریس تمایز قائل شویم و آن‌ها را دو مسیر و دو زمینه‌ی مختلف در این رشته ببینیم. به‌ویژه آنکه برخی از کسانی که با عنوان پژوهشگر تاریخ شناخته می‌شوند نه تدریس می‌کنند و نه تمایلی به این کار دارند.

 

سه: کار در موزه‌ها

پیوند زدن گذشته و حال برای بازدیدکنندگان
برخی دیگر از دانش‌آموختگان این رشته در موزه‌ها مشغول به کار می‌شوند؛ با توجه به جایگاه و سابقه‌ی شغلی، مسئولیت‌های متفاوتی به آن‌ها سپرده می‌شود. اما به‌طور کلی وظیفه‌ی اصلی آن‌ها در این شغل ارائه اطلاعات جالب و جذاب به بازدیدکنندگان از موزه و ایجاد انگیزه برای شناخت و حفظ میراث پیشینیان در آن‌ها است.

حفاظت از میراث پیشینیان

همچنین با این فرض که فارغ‌التحصیلان رشته‌ی تاریخ برای میراث برجای مانده از گذشته اهمیت و ارزش زیادی قایل هستند و نسبت به عموم مردم تعهد بیشتری برای حفظ آثار قدیمی دارند، گاهی از آن‌ها به عنوان امانت‌دار و حافظ آثار تاریخی موزه نیز استفاده می‌شود. هرچند تاریخ‌آموختگان در این شغل، به‌ویژه در کارهای مربوط به حفظ و نگهداری آثار تاریخی، رقبای قَدَری از رشته‌ی «موزه‌داری» و «باستان‌شناسی» خواهند داشت.

مثلا طبق اطلاعات سایت »دفتر آمار کار آمریکا« (www.bls.gov) در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۳ هزار نفر در موزه‌های این کشور مشغول به کار بوده‌اند؛ که البته تمام آن‌ها فارغ‌التحصیل رشته تاریخ محسوب نمی‌شدند.

آرشیوها و کتابخانه‌ها

شاید بتوان کار در آرشیوها و کتابخانه‌های عمومی را در همین دسته جای داد. طبق گزارش سایت (librarysciencelist.com) بعد از توسعه فناوری‌های دیجیتال، کتابخانه‌ها با مشکلات زیادی، چه از نظر مالی و چه از نظر اقبال عمومی مواجه شده بودند؛ اما رفته رفته با تغییرات جدید سازگار شدند و حالا فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کرده‌اند. دانش‌آموختگان رشته تاریخ می‌توانند، در کنار فارغ‌التحصیلان چند رشته دیگر (مثل کتابداری) به شغلی در این حیطه فکر کنند.

مثلاً طبق گزارش سایت (www.ala.org) بیش از ۱۶۶ هزار نفر در آمریکا در کتابخانه‌ها مشغول به کار هستند؛ از کتابخانه‌های تخصصی دانشگاهی گرفته تا کتابخانه‌های کوچک محلی. البته نویسنده این گزارش به این نکته اشاره می‌کند که این تعداد، کسانی را که به طور پاره‌وقت نیز در کتابخانه‌ها مشغول به کار هستند شامل می‌شود. همچنین در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۷ هزار نفر هم در آرشیوها مشغول به کار بودند؛ که نزدیک به ۸ درصدشان در رشته تاریخ تحصیل کرده بودند.

چهار: مورخ رسمی تاریخ
 
این را هم می‌دانیم که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی و حتی برخی شرکت‌های کوچک از نخبگان این رشته برای نوشتن تاریخچه‌ی خود و سیر رشد و توسعه‌ی فعالیت‌هایشان بهره می‌گیرند. نمونه‌ی شناخته شده‌ی آن رونالد پری‌یر (Ronald Ferrier) است که سال‌ها به عنوان تاریخ‌نگار رسمی شرکت نفت انگلیس مشغول به کار بود و علاقه‌مندان به تاریخ، یکی از مقالات او را در جلد هفتم تاریخ ایران کمبریج (فصل پنجم) خوانده‌اند.
وی در آن مقاله به تاریخ «صنعت نفت ایران» از آغاز تا اواخر سلطنت پهلوی می‌پردازد؛ مقاله‌ای که ورای جهت‌گیری‌ها و عیب و ایرادهایش، نشان‌دهنده‌ی وسعت اطلاعات نویسنده‌ی آن و نیز امکان دسترسی آزاد او به اطلاعات و آمارهای شرکت است.

 

بازار کار رشته تاریخ و فرصت‌های شغلی آن -۳

بازار کار رشته تاریخ و فرصت‌های شغلی آن -۱

4+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

10 − شش =