بازپروری زندانیان- نمونه‌­ای از کارآفرینی‌های خلاقانه انجمن‌های غیردولتی

بازپروری زندانیان- برنامه دست در دست، ایالات‌متحده (نمونه‌ای موفق در اشتغال زندانیان)

نویسنده: مجتبی لشگری

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه 


برنامه «دست در دست» که توسط یک انجمن غیردولتی و حامی زندانیان در ایالات‌متحده اجرا شده است، نمونه موفقی از یک کارآفرینی خلاق برای گروه‌های به­ شدت آسیب‌پذیر جامعه (زندانیان و سابقه ­داران) می‌­باشد. در قالب این کارآفرینی، زندانیان پس از زندان استخدام شده و مبلمان و صنایع چوبی می‌سازند. محصولات به­ صورت نمادین در معرض نمایش عموم قرار می‌­گیرند و عواید اقتصادی آن به زندانیان داده می‌­شود.


در ایالات‌متحده، ۲٫۴ میلیون نفر در زندان می­ باشند و ۵۰% درصد از آن‌ها یک سال پس از آزادی مرتکب جرم جدید شده و نهایتاً گرفتار چرخه زندان می‌­شوند. این در حالی است که یکی از ابرمسائلی که منجر به تکرار جرم می‌­شود، بیکاری و عدم حمایت اجتماعی است. کارآفرینی خلاقانه با آموزش‌­ها و حمایت‌­های متعاقبِ آن، یکی از دلایل موفقیت اصلی این انجمن برای بازپروری زندانیان است.

تامی سافیان یکی از مدیران این مجموعه می‌گوید:

 «در دهه ۷۰ میلادی که من یک کودک بودم، ۳۵۰ هزار زندانی داشتیم و الان ۲٫۲ میلیون نفر.

او می­‌گوید: در طول ۲۸ سال کار با این افراد و سروکله زدن روزانه با ۲۰۰ کارگر، معتقدم آن­ها هم مانند دیگران تمکن مالی می­‌خواهند. آن­ها مانند همه نیاز دارند ارزشمند پنداشته شوند.»

همچنین، جالب توجه است که مدیران این مجموعه، مدل کسب ­­و ­کار خود را در بخش خصوصی آزموده بودند و از کارایی آن اطمینان داشتند و به همین خاطر، به­ جای راه‌حل‌­های ساده و آسان (مانند کار در رستوران)، به دنبال ایجاد شغلی پایدار و مطمئن برای سابقه‌­داران بودند. آن­ها معتقد بودند «همه فقط حرف می­‌زنند ولی کسی کاری انجام نمی‌­دهد».

این سازمان­ غیردولتی در آمریکا به نام «ریفاندری» به معنای بازپروری، مجموعه فرصت­‌های آموزشی و شغلی را برای سابقه­‌دارانی که از زندان آزاد شده‌­اند فراهم کرده است. هدف این سازمان، ارائه آموزش‌­ها و مهارت‌هایی به این قشر آسیب‌­پذیر است تا از این طریق بتوانند به استقلال اقتصادی دست یافته و به رهبران و خالقان مشاغل جدید تبدیل شوند.

در واقع، هدف این مجموعه، دادن «شانس دوباره» به سابقه‌­داران است تا در این دومینو، آن­ها نیز شانس‌­های دیگری را برای سایرین فراهم آورند.

به­ طور مشخص‌تر، این سازمان به سابقه­‌داران آموزش می­‌دهد که چگونه می‌­توانند «مواد بی­ مصرف و دور ریخته ­شده» را تبدیل به مبلمان، دکوراسیون و صنایع چوبی کنند.

این سازمان دارای ۹ نفر هیئت‌مدیره با تخصص‌های گوناگون، یک تیم ۱۲ نفری از مشاوران مجرب و تیم ۳ نفره از گروه هماهنگ‌­کننده است. این سازمان علاوه بر آموزش‌­هایی در زمینه مهارت­‌های شغلی و مصاحبه شغلی، مباحثی را در مورد سلامت روان، اینترنت، ترک اعتیاد و آموزش تنظیم و ارائه رزومه را نیز ارائه می‌­کند.

تأثیرات برجای‌مانده از سازمان بازپروری زندانیان

جالب است بدانیم که مدل بکار گرفته شده توسط این سازمان بازپروری زندانیان در دو شهر لس­ آنجلس و بروکلین با موفقیت آزمون شده است. ۲ مورد کسب­ و ­کارِ مرتبط در این زمینه با تلاش‌­های این سازمان و توسط سابقه‌­داران شکل گرفته است. این انجمن تاکنون طبق آماری که منتشر کرده توانسته برای ۱۲۵ نفر شغل ایجاد کند.

کونان کاستیلو، سابقه­‌دار، کارآفرین و رئیس فعلی شرکت مبلمان ال ­ای آلفا (LA Alpha) که با حمایت‌­های این انجمن به این مرحله رسیده می­‌گوید:

«من خدمتکاری بیش نبودم، اما اکنون صاحب شرکتی هستم که ۲۲ نفر را به کار گرفته است. از چیزهایی که آموخته بودم توانستم استفاده کنم و شرکتی را به راه بیندازم که فروش سال گذشته‌­اش برابر با ۲ میلیون دلار بوده است. همه­‌ی این­‌ها به من کمک کرد تا فرزندانم را به کالج و مدرسه خصوصی بفرستم.»

همچنین، این طرح منافع زیست‌محیطی بسیاری به دلیل بازیافت چوب‌­ها و وسایل بی‌مصرف دارد. از سوی دیگر، نقش مردم و نیروهای داوطلب در تبلیغ موضوع اصلی سمن و گردهمایی­‌های عمومی، اصلی و مهم می­‌باشد.

مدل ساده و خلاقانه این سمنِ برای بازپروری زندانیان مبتنی بر سه محور همکاری، اتکا به خود و کارآفرینی است که بر اقدامات خلاقانه تأکید زیادی دارد. در برنامه‌­ای با عنوان دست در دست، این فرایند به مطالبه‌­ای عمومی در جهت درخواست از اجتماع و مردم برای مشارکت در این هنر عمومی خلاقانه تبدیل می­‌شود. افراد سراسر شهر در این برنامه دعوت می­‌شوند و برخی به صورت نمادین، کف دستشان را با رنگ‌­های مختلف نقاشی نموده و دست دیگران را هم بدین نحو نقاشی می­‌کنند و سپس به صورت یک نماد آن را بر پشت اشیای درست شده توسط این سازمان حک می­‌کنند.

اهمیت نمادین این جنبش خودجوش مردمی (دست در دست) زمانی آشکار می‌شود که توجه کنیم بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی دارای سابقه کیفری هستند و زمانی که بازداشت می‌شوند، دست­‌هایشان به دلیل مسائل امنیتی اسکن می­‌شود. سپس، «این دست­‌ها علیه خود» استفاده می­‌شوند و تبدیل به موانعی برای پیدا کردن کار، مسکن و دیگر خدمات موردنیاز برای آن‌ها پس از آزادی می­‌شوند.

برنامه­‌ی پیش گفته، در واقع به­ گونه‌­ای ظریف و زیرکانه به دنبال مخالفت نمودن با این رویه است و در واقع به دنبال ارائه تعریف و هویتی جدیدی برای سابقه­‌داران است؛ این‌گونه است که آحاد مردم درک می­‌کنند که «سابقه‌داران، شهروندان درجه دو نیستند و خواهان بازگشتن به جامعه‌­­ای هستند که برای آن­ها باشد و نه علیه آن­ها».

این دست­‌ها که نمادی از «همبستگی اجتماعی» برای کمک به سابقه­‌داران است، فرهنگی ضمنی است که باید گسترش یابد. بعلاوه، نوشتن اسم افراد در کنار نقاشی دستشان و یا امضای آن­ها، باز هم نمادی است برای مخالفت با «برچسب‌زنی‌های رسمی و ناهمدلانه». برچسب­‌زنی‌­هایی که بازگشت مجدد میلیون‌­ها آمریکایی به جامعه را با مشکل مواجه می­‌کند.

در کارگاه این سازمان، چوب‌هایی در ردیف­‌های ایستاده قرار گرفته‌­اند که اثر نقاشی­ شده دست شهروندان بر آن­ها حک شده است. این مجموعه چوب‌های منقش، قوت قلبی است برای شاغلان در این کارگاه.

به هر حال معرفی ایده­‌های خلاقانه‌ای از این دست که «ایجاد کسب‌وکار» را با «مسئولیت ­پذیری اجتماعی نسبت به اقشار آسیب­‌پذیر» ادغام کرده باشند، می‌تواند به بهترین وجه همسو با اهداف بردار باشد. این مدل و سازوکار، نوعی توانمندسازی اقتصادی و غیراقتصادی محسوب می­‌شود که در سطح سوم پیشگیری از جرم (یعنی تمرکز بر قشر مجرم و آسیب‌­پذیر سابقه‌­دار و بازپروری زندانیان) موضوعیت داشته باشد.

در واقع، در سطح سیستمی، این‌گونه کنش‌ها در صورت تبدیل شدن به دومینوهای پرتکرار، می‌توانند چرخه فقر و حبس را از طریق بازپروری زندانیان، توانمندسازی اجتماعی، اقتصادی و همبستگی اجتماعی آنان بشکنند.

منبع:

http://www.refoundry.org

https://www.moowon.com/stories/crafts-to-transform-social-justice

https://www.kcet.org/shows/socal-connected/made-in-la

از جمله دیگر یادداشت‌هایی که در سایت بردار برای پیشگیری از جرم نوشته شده است، می‌توان به یادداشت‌های زیر مراجعه کرد:

طراحی برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر به کمک جامعه شناسی و علوم تربیتی

مدل‌های اجتماعی همکاری مردم و پلیس برای پیشگیری از جرم

پیشگیری و کاهش جرایم: جامعه شناسان و مددکاران به عنوان نیروهای پیشدست

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

1 × 5 =