استارت آپ

در کنار سایت‌های خرید و فروش آنلاین یا اینترنتی که این‌روزها شاهد افزایش و شناخته شدن بیشتر آن‌ها هستیم، سایتی طراحی شده است که در آن کالاهای اصیل و سنتی و دست‌ساز ایرانی در معرض فروش گذاشته می‌شود. “باسلام” سایت فروش اینترنتی محصولات سنتی است و خود را یک بازار اجتماعی معرفی می‌کند.

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


 در کنار سایت‌های خرید و فروش آنلاین یا اینترنتی که این‌روزها شاهد افزایش و شناخته شدن بیشتر آن‌ها هستیم، سایتی طراحی شده است که در آن کالاهای اصیل و سنتی و دست‌ساز ایرانی در معرض فروش گذاشته می‌شود. “باسلام” سایت فروش اینترنتی محصولات سنتی است و خود را یک بازار اجتماعی معرفی می‌کند. هر کسی می‌تواند در این بازار برای خود غرفه‌ای بسازد و محصولات موردنظر خود را به فروش بگذارد، و افرادی که تمایل دارند چنین کالاهایی را خریداری کنند، می‌توانند به این سایت مراجعه کنند. در این مقاله به طور مختصر به معرفی ویژگی‌های این سایت می‌پردازیم.


مقدمه

می‌توان گفت استارتاپ باسلام به منظور رونق بخشیدن به کارگاه‌های کوچک پدید آمده است. این سایت با فراهم آوردن فضایی خودمانی و صمیمی به افرادی که کسب و کارهای کوچک و یا حتی بزرگ دارند، امکان معرفی و فروش محصولاتشان در ابعاد وسیع‌تر را هدیه می‌دهد. تاکید بیش‌تر این سایت بر روی دوستانه بودن کسب‌و‌کار است و به طرق مختلفی این موضوع را در معرفی سایت بیان می‌کند. در این سایت تنها کالاهای سنتی و اصیل ایرانی به فروش می‌رسد و از برندهای معمول بین‌المللی اثری دیده نمی‌شود.

ساخت غرفه در سایت باسلام

در این سایت هر کسی که محصولی دارد و چیزی خلق می‌کند، می‌تواند برای خود غرفه‌ای جداگانه با اسم و مشخصات دلخواه بسازد، و محصول خود را در آن به فروش برساند. ساخت غرفه در این سایت کاملا رایگان است و محدودیتی ندارد. در این سایت تاکید می‌شود افرادی که می‌خواهند در آن غرفه بسازند، باید برای کسب و کار خود داستانی ویژه و منحصر بفرد داشته باشند؛ داستانی که هر غرفه یا هر کالا را از سایر غرفه‌ها و کالاها مجزا کند. باسلام خود را “بازار هزارقصه” معرفی می‌کند و تاکید دارد که در این سایت کالاهایی یافت می‌شود که هر یک معنا و داستانی در پشت خود دارند.

برای معرفی بهتر محصولات، فرد غرفه‌دار می‌تواند از محصولات خود عکس بگیرد و در سایت آن‌ها را نشان دهد. زمانی که یک محصول فروخته شد، وظیفه‌ی پست آن بر عهده‌ی غرفه‌دار است، اما هزینه‌ی پست بر عهده‌ی او نیست. ۷۰ درصد از هزینه‌ی پست هر کالا را باسلام، و  ۳۰ درصد دیگر را کاربر هنگام خرید متقبل می‌شود. بنا بر ادعای موسسان سایت، باسلام در حال حاضر دارای ۷۷۱ غرفه و ۱۰۹۴۲ محصول است.

محصولات باسلام

در سایت باسلام محصولات مختلف و متنوعی شامل مواد غذایی، صنایع دستی، پوشاک، زیورآلات، محصولات فرهنگی، وسایل منزل و محصولات بسیار دیگری فروخته می‌شود، و سایت اصالت، سنت، وسلامت محصولات را ضمانت می‌کند. در واقع محصولاتی که در این سایت به فروش گذاشته می‌شود، جمعه‌بازارها را در یاد زنده می‌کند که تقریبا هر چیزی در آن‌ها یافت می‌شود. می‌توان سایت باسلام را جمعه‌بازاری با وسعت دسترسی ایران دانست. مواد غذایی مثل انواع رب و انواع لواشک‌، کفش‌هایی که از ترمه ساخته می‌شود، قلم زنی روی چوب، کیف و کفش‌های دست‌ساز، محصولات فرهنگی مثل اپلیکیشن و بازی رایانه‌ای، بازی و سرگرمی، خدمات و آثار گرافیک کتاب و مجله، و لوازم التحریر از جمله محصولاتی است که در این سایت یافت می‌شود.

آموزش‌ها

سایت باسلام به فکر آموزش کاربرانش نیز بوده است و آموزش‌های موردنیاز غرفه‌داران مثل آموزش اصول بسته بندی، نحوه‌ی ارسال کالا، عکاسی محصول و نوشتن درباره‌ی محصولات را در قالب ویدئوهای آمورشی در اختیار ایشان قرار می‌دهد. این ویدئوها در سایت آپارات به اشتراک گذاشته شده‌اند و استفاده از آن‌ها رایگان است. ویدئوهای دیگری نیز در رابطه با سایت باسلام در آپارات مشاهده می‌شود که می‌تواند به خریداران اطلاعات بیش‌تری در رابطه با محصولی که قصد خرید آن را دارند، بدهد. برای مثال می‌توان به ویدئوهایی اشاره کرد که در رابطه با کارگاه‌هایی که محصولات باسلام در آن‌ها تولید می‌شود، مانند کارگاه‌های سفالگری یا جواهرسازی‌های خانگی، اشاره کرد.

مجله باسلام

در مجله‌ی باسلام، که در سایت قرار داده شده است، نیز اطلاعات مفیدی در رابطه با این بازار مشاهده می‌شود. در این مجله رویدادها یا طرح‌های تخفیف معرفی می‌شود، مشتری‌ها یا غرفه‌داران از تجربیات خود می‌نویسند، سوالات کاربران پاسخ داده می‌شود، ویدئوهای مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود، بازی‌ها و کمپین‌ها معرفی می‌شوند و سایر مطالبی که می‌توانند فضای دوستانه‌ی مورد تایید اعضای باسلام را هرچه بیش‌تر و بهتر محقق کنند.

تبدیل مهارت‌ها به ارزش

سایت باسلام فضایی را فراهم کرده است که در آن افرادی که هنری دارند یا حرفه‌ای بلدند، می‌توانند از هنر خود درآمد کسب کنند و به این صورت توانسته مشاغل بسیار زیادی را ایجاد کند. بسیار دیده‌ایم کسانی را که وسایل دست‌ساز زیبایی می‌آفرینند اما همگی از این گله داشته‌اند که جایی برای فروش آن نیست و مغازه‌داران این محصولات را به قیمت بسیار کمی از آن‌ها خریداری می‌کنند. این سایت امکانی را ایجاد کرده است که محصولات با ارزش واقعی خود به فروش برسند و تمامی سود آن نصیب سازنده‌ی آن شود. از این نظر می‌توان آن را یک کارآفرینی بسیار سودبخش دانست.

سایت باسلام را می‌توان در مرورگر وب، موبایل و تبلت‌های اندرویدی به همراه داشت و به این صورت خرید کرد یا غرفه‌داران از این طریق می‌توانند محصولات خود را مدیریت کنند. برای اطلاعات بیش‌تر در رابطه با این سایت ‌می‌توانید به www.basalam.ir مراجعه کنید.

 

3+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج − دو =