برنامه تجاری سازی علوم انسانی

مرور دیدگاه های دکتر علی مرشدی زاده :

مروری بر آراء صاحب‌نظران علوم انسانی درباره تجاری سازی و کاربردی سازی علوم انسانی در ایران ـ بخش دهم

تخمین زمان مطالعه : ۵ دقیقه


اشاره: این یادداشت به بررسی دیدگاه های دکتر علی مرشدی زاده ، استاد  رشته علوم سیاسی دانشگاه شاهد در زمینه کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی می پردازد. ایشان ورود محتاطانه ای به بحث تجاری سازی و کاربردی سازی دارند و معتقدند شیوه اجرا در این حیطه بسیار مهم و اثرگذار است.

 


 

  • دسته بندی مواضع دکتر علی مرشدی زاده :

 


 

  • مواضع دکتر علی مرشدی زاده:

دکتر مرشدی زاده نگاه محتاطانه ای به برنامه تجاری سازی علوم انسانی دارد. ایشان مفید و کاربردی شدن دانش در ارتباط با جامعه و همچنین درآمدزایی و استقلال مالی دانشگاه را از جمله فواید این برنامه برمی‌شمرد. اما از سوی دیگر این ارتباط با دولت و بازار، به تعبیر ایشان موجب افزایش محافظه کاری و کاهش خلاقیت می‌شود.

درنتیجه اینکه برنامه تجاری سازی علوم انسانی درمجموع مفید است یا مضر از منظر وی به شیوه اجرای آن برمی‌گردد. خصوصا اینکه آیا همه مجموعه ها و دانشگاه ها می‌خواهند به کار تجاری سازی بپردازند یا خیر و اینکه برای کاهش آسیب‌ها چه تدابیری در نظر گرفته خواهد شد.

 

  • مهمترین نقل قول های دکتر علی مرشدی زاده پیرامون برنامه تجاری سازی علوم انسانی :

بحث برنامه تجاری شدن علوم انسانی در چند دهۀ اخیر به وجود آمده و بخصوص به دورۀ ریگان و تاچر در دهۀ ۱۹۸۰ باز می گردد… این جریان منافع و مضراتی برای دانشگاه خواهد داشت. منافع این ارتباط این است که علم کاربردی می شود و دانشگاه بدون توجه به نیازهای جامعه کار علمی انجام نمی دهد. به علاوه بنیۀ اقتصادی دانشگاه هم تقویت می شود. اما از طرف دیگروقتی دولت سفارش دهندۀ علم به دانشگاه باشد، در حوزۀ علم محافظه کاری به وجود آمده و خلاقیت از بین می رود.

 llink.ir/7fgv

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

18 + پانزده =