تاریخ و اشتغال

مروری بر وضعیت انواع اشتغال در رشتۀ تاریخ درکشورهای مختلف

نویسنده: مرتضی میرحسینی

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


چکیده: این گزارش به بررسی میانگین دستمزد سالانۀ برخی مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ می‌پردازد و پاسخ این پرسش را جست‌وجو می‌کند: «درآمد سالانۀ فردی که با مدرک دانشگاهی تاریخ مشغول به کار می‌شود چقدر است؟» در بخش نخست این گزارش به تدریس در دو سطح دبیرستان و دانشگاه نویسندگی و ویراستاری پرداختیم و میانگین دستمزد سالانۀ افرادی را که با مدرک دانشگاهی تاریخ در یکی از چنین مشاغلی به کار گرفته می‌شوند، بررسی کردیم. در بخش دوم و نهایی این گزارش به چند شغل دیگر رشتۀ تاریخ نگاهی می‌اندازیم.


کارهای اداری

بر اساس یکی از گزارش‌های سایت (www.indeed.com) میانگین درآمد سالانۀ افرادی که بعد از پایان تحصیل در رشتۀ تاریخ به کارهای اداری مشغول می‌شوند، به حدود ۴۰ هزار دلار در سال می‌رسد. این عدد متعلق به آمریکاست و میانگین دستمزد کارهای دفتری در برخی کشورهای اروپایی مثل سوئیس و فرانسه بیشتر و در برخی کشورهای دیگر مانند ایتالیا نیز کمتر است.

در این دسته بیشترین دریافتی از آنِ اشخاصی است که با شرکت‌های بزرگ حقوقی همکاری می‌کنند؛ و از کارهایی مثل دسته‌بندی و تنظیم پرونده‌ها، پژوهش و جمع‌آوری اطلاعات و مستندات گرفته تا مشاوره برای تحلیل بهتر مسائل حقوقی و تدوین راهبرد برای دستیابی به موفقیت در پرونده‌های پیچیده را انجام می‌دهند. البته ناگفته نماند که برخی از تحلیل‌گران امور شغلی و کارشناسان بازار کار، اطلاعات اعلام شده در سایت (www.indeed.com) را رد می‌کنند و رقم ۴۰ هزار دلار در سال را بسیار خوشبینانه و غیرواقعی می‌دانند. از نظر آنها میانگین درآمد اشخاصی که با مدرک تاریخ به کارهای دفتری و اداری مشغول می‌شوند به ۳۰ هزار دلار در سال نمی‌رسد؛ که آن هم به عوامل متعددی همچون حجم و اهمیت کار، سابقۀ فرد و میزان گردش مالی آن تشکیلات بستگی دارد.

بازاریابی و تبلیغات

سایت (www.salary.com) متوسط دریافتی سالانه برای آن دسته از تاریخ‌آموختگانی را که در آمریکا و کانادا در شرکت‌های تبلیغاتی و کارهای بازاریابی مشغول هستند، بین ۷۰ تا ۸۰ هزار دلار تخمین می‌زند؛ دستمزدها در این مشاغل از کمتر از ۳۰ هزار دلار شروع می‌شود و به بیش از ۱۳۰ هزار دلار می‌رسد و در مواردی خاص از عدد ۱۶۰ هزار دلار نیز عبور می‌کند. از اطلاعات موجود در سایت (www.salaryexplorer.com) چنین برمی‌آید که میانگین دستمزد چنین مشاغلی در ایتالیا ۳۳ هزار و  در فرانسه ۳۸ هزار دلار است.

سقف حقوق را عواملی مانند بزرگی و کوچکی شرکت، توانایی‌های فردی و جایگاه فرد در تشکیلات و همچنین اوضاع عمومی اقتصاد و بازار تعیین می‌کند. طبیعی است که شرکت‌های بزرگ دستمزد بیشتری بپردازند؛ کسانی که لایق‌تر و مصمم‌تر و سخت‌کوش‌ترند حقوق بیشتری بگیرند؛ و زمانی که اوضاع کسب­وکار و رقابت در بازار جریان دارد پول بیشتری هم به سمت شرکت‌های تبلیغاتی و بازاریابی سرازیر شود.

پژوهش

بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشتۀ تاریخ در کارهای پژوهشی و برنامه‌های تحقیقاتی حضور دارند. این برنامه‌ها گاهی کوچک و گاهی بزرگ هستند؛ گاهی در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها و گاهی خارج از چنین محافلی انجام می‌شوند؛ گاهی مدت آن کوتاه (مثلا دو تا چهار ماه و حتی شاید کم‌تر) و گاهی هم زمان آن طولانی و کار آن مستمر است. این تفاوت‌ها در برنامه‌های پژوهشی قبلاً در سایت «بردار» بررسی و توضیح داده شده‌اند که در این لینک آمده است.

با استناد به اطلاعات سایت (www.payscale.com) میانگین دستمزد محققان تاریخ در امریکا به ۴۲ هزار دلار در سال می‌رسد؛ و برخی از موسسات پژوهشی به پژوهشگران ارشد خود سالانه نزدیک به ۸۰ هزار دلار می‌پردازند. سایت (myjobsearch.com) این عدد و رقم‌ها را تایید و این قیدها را هم به آن اضافه می‌کند که دستمزدها به سابقه و اعتبار پژوهشگر و اهمیت مدرک تحصیلی وی و بودجه‌ای که برای تحقیقات اختصاص یافته بستگی دارد.

چند شغل دیگر

شغل‌های آسان‌تر و کم‌استرس‌تری هم مثل کار در کتابخانه‌های عمومی یا موزه‌ها هست که بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشتۀ تاریخ به آنها مشغول هستند. متوسط دستمزد سالانۀ اشخاصی که این شغل‌ها را می‌پذیرند کمتر از کسانی است که جذب شرکت‌های تبلیغاتی و بازاریابی می‌شوند، اما نتایج چند پژوهش نشان می‌دهد که آنها در ساعات کاری، فشارهای عصبی و روحی کمتری را تحمل می‌کنند و در مجموع احساس رضایت بیشتری نسبت به خود و زندگی و شغلشان دارند.

جمع‌بندی و توضیح نهایی

در نخستین بخش این گزارش گفتیم، و اینجا هم تکرار می‌کنیم که عدد و رقم‌های اعلام شده دربارۀ دستمزدها (که همگی از پایگاه‌های اطلاعات معتبر اخذ شده‌اند) تنها با شناخت از شرایط اقتصادی و سبک زندگی و زمینۀ اجتماعی همان کشورها معنی پیدا می‌کنند. به عبارت دیگر، هنگامی که می‌گوییم میانگین دستمزد یک فرد در شغلش ۵۰ هزار دلار در سال است، ضروری است این را هم بدانیم که این ۵۰ هزار دلار در آن کشور چقدر کارایی دارد. مثلا در کشوری مانند کانادا، فردی با دستمزد سالانۀ ۵۰ هزار دلار در طبقۀ متوسط نسبتا مرفه جای می‌گیرد. البته ناگفته نماند در همین کشور کانادا، شهرهایی همچون ونکوور وجود دارند که هزینه‌ها در آنها بالاتر از شهرهای دیگر و زندگی با چنین درآمد سالانه‌ای بسیار دشوار است.

اشتغال تاریخ و میانگین درآمد سالانۀ آن در کشورها-بخش اول

 

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

11 − 4 =