تازه‌های نشر علوم انسانی-۲

 

تکرار؛ جستاری در روان‌شناسی تجربی

نویسنده: سورن کیرکگور

مترجم: صالح نجفی

ناشر: مرکز

«تکرار» کتابي است کـه کيرکگور در سال ۱۸۴۳ و با نام مستعار کنستانتين کنستانتيوس چاپ کرد. کنستانتين به تحقيق در اين باره مي‌پردازد که آيا تکرار ممکن است يا نه و کتاب شامل تمام آزمون‌هايي مي‌شود که او بدان‌ها دست مي‌زند تا اين معني براي او روشن شود. آزمايش‌هاي او در ضمن به بيماري بي‌نام پيوند مي‌خورد که تحت عنوان «مرد جوان» بدو اشاره مي‌شود. مرد جوان از دختر محبوبش درخواست ازدواج کرده است، اما يک‌باره احساس مي‌کند بايد نامزدي را به هم بزند؛ چرا که نظرش عوض شده است. تضاد و تعارضي هست ميان دو شکل از صادق بودن: وفادار بودن به نامزدش و صادق بودن در مورد احساس‌هاي جديدش.

از قضا اين وضعيت به روشني آينه‌اي است در برابر تجربۀ شخصي کيرکگور و رابطه‌اش با رگينه اولسن. همين شباهت وضعيت مرد جوان به وضعيت خود کيرکگور است که نشان مي‌دهد کنستانتيوس و مرد جوان به احتمال زياد دو شخص جدا نيستند و ما با نوعي تحليل حيات باطن روبه‌روييم که در آن، يک فرد هم‌زمان نقش بيمار و روان‌کاو را بازي مي‌کند. تکرار از مرد جواني حرف مي‌زند که مي‌خواهد از مرحلۀ زيباشناختي به مرحلۀ ديني برسد، اما در اين کار شکست مي‌خورد و صرفاً خودِ قديمي‌اش را از نو مي‌آغازد. برخلاف ايوب در کتاب مقدس که سرآخر توانست به تکرار حقيقي نائل شود و هر آنچه را از دست داده بود از نو به چنگ آورد.

کتاب «تکرار؛ جستاری در روان‌شناسی تجربی»، توسط نشر مرکز با قیمت ۱۶۵۰۰ در فروشگاه‌های کتاب عرضه می‌شود.

نظریه‌های معاصر جامعه‌شناسی؛ گسترش سنت کلاسیک

نویسنده: روث ا.والاس و الیسن ولف

مترجم: مهدی داوودی

ناشر: ثالث

ویرایش جدید کتاب «نظریه‌های معاصر جامعه‌شناسی»، دربارۀ پنج دیدگاه مهم نظریۀ جامعه‌شناختی معاصر بحث می‌کند: کارکردگرایی، نظریۀ ستیزه، کنش‌مندی دو سویة نمادین، پدیدارشناسی و نظریه‌های مبتنی بر گزینش عقلانی.
کتاب، دیدگاهی کلی دربارۀ تحولات نظری اخیر نیز ارائه می‌کند. متن به همین دلیل ویرایش و به طور کلی روزآمد شده و تعدادی افزوده‌های مهم به آن اضافه شده است. نخست، همچون ویرایش‌های پیشین، از اختصاص فصلی جداگانه به نظریۀ فمینیستی خودداری شده، زیرا این نظریه از جهت‌گیری‌های بسیار گستردۀ نظری استفاده می‌کند.
بنابراین تأکید نویسندگان بر شیوه‌هایی است که از طریق آنها نظریه‌پردازان فمینیست چشم‌اندازهای متفاوت جامعه‌شناختی را گسترش بخشیده‌اند.

همچنین مانند ویرایش‌های پیشین، پرسش‌های مربوط به نقش زبان در جامعۀ معاصر، مضمونی پژوهشی را شکل می‌دهد که در هر فصل نمودی از آن را می‌توان دید.

کتاب «نظریه‌های معاصر جامعه‌شناسی»، دارای ۸۸۸ صفحه و قیمت پشت جلد آن ۶۸ هزار تومان است.

علم و ایدئولوژی

نویسنده: لویی آلتوسر

مترجم: مجید مددی

ناشر: نیلوفر

«علم و ایدئولوژی»، جلد اولِ مجموعه‌ای هفت‌جلدی است که به قلم مجید مددی به نگارش درآمده است. به تصریح مترجم، این کتاب، برگردان نوشته‎هایی از آلتوسر دربارۀ مقولۀ ایدئولوژی است که به‌صورتی پژوهشی با نوشته‎های کوتاه و بلند و یادداشت‎هایی از خود وی در تبیین و توضیح مقالات آلتوسر است.

مددی پژوهشگر فلسفه، منتقد ادبی و مترجم و فارغ‌التحصیل مقطع دکترای رشته فلسفه سیاسی از دانشگاه منچستر انگلستان است که «علم و ایدئولوژی» را از ترجمۀ ۲۰ مقاله از آلتوسر نوشته است.

«علم و ایدوئولوژی» توسط انتشارات نیلوفر در ۵۴۸ صفحه و قیمت ۵۵ هزار تومان وارد بازار نشر کتاب شده است.

بحران؛ نقد اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری نئولیبرال

نویسنده: محمد قراگوزلو

ناشر: نگاه

کتاب «بحران؛ نقد اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری نئولیبرال» از منظر به چالش کشیدنِ ابعاد مختلف نظری و عملیِ بزرگ‌ترین پوست‌اندازی سرمایه‌داری در سی سال گذشته (ریگانیسم–تاچریسم)، از ظرفیت تبیینی و تجویزی برخوردار است.

این کتاب تلاش می‌کند همنوا با سایر منتقدان امریکا، نظام سیاسی این کشور را مورد حمله قرار داده و پایه‌های فکریِ اقتصاد جهانی را که منبعث از اصول لیبرالیسم است، پایان یافته و مضمحل معرفی کند.

این کتاب با نگاهی انتقادی نسبت به اصول سیاسی و اقتصادی لیبرالیسم به نقد عملکرد دولت امریکا و اقتصاد جهانی در سال‌های گذشته پرداخته و در این نقد، از سویه‌ای چپ‌گرایانه تغذیه کرده است.

نویسنده، حامیان اقتصاد بازار آزاد در ایران را نیز بی‌نصیب نگذاشته و پیکان تیز انتقاد خود را علیه ایشان نیز نشانه رفته است.

کتاب «بحران؛ نقد اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری نئولیبرال» در ۲۲۲ صفحه و قیمت ۴۰ هزار تومان به تازگی از سوی انتشارات نگاه، منتشر شده است.

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یک × 1 =