تازه های نشر علوم انسانی

 

آیندۀ علوم سیاسی

نویسنده: ری کینگ، کای لهمان اشلوزمن و نورمن نای

 مترجم: محسن عسکری‌جهقی

ناشر: ثالث

کتاب «آیندۀ علوم سیاسی»، ۱۰۰ مورد از بکرترین و جذاب‌ترین موضوعات میان اندیشمندان علوم سیاسی جهان و مباحثی را که در سمینارها و کنفرانس‌های علمی به آنها پرداخته می‌شود، برای علاقمندان علوم سیاسی گرد آورده است.

برخی از مباحث و مقالاتی که در کتاب «آینده علوم سیاسی» مطرح شده عبارتند از: «سیاست‌مداران هم آدمند»، «طبقه‌بندی پویا و بافت قدرت»، «سرسختی دردسرساز بی‌عدالتی»، «حیوان سیاسی، موجودی تک‌افتاده در جزیره‌ای دورافتاده نیست»، «چه کسی جنگ می‌خواهد»، «شهروند دموکراتیک، اهداف ملی‌گرایانه»، «ریشۀ انتخاب‌های سیاسی کجاست»، «بررسی نابرابری سیاسی»، «تاثیر مشارکت نابرابر بر نتایج سیاسی»، «سرزمین جنایی پول و سیاست»، «شکاف جهانی‌سازی»، «زمان و اقدام در قرن بیست‌ویکم»، «قانون یا سیاست» و «تولد ناگهانی نهادهای وابسته».

در مقدمه انتشارات راتلیج برای این اثر که پشت جلد کتاب هم آمده است، می‌خوانیم:

گروه نویسندگانی که برای این کار انتخاب شده‌اند نمایندۀ حوزه‌های بسیار گوناگون و متنوعی در رشتۀ علوم سیاسی‌اند، به همین دلیل بر این باوریم نظریات آنها می‌تواند افق جدیدی را در برابر ما بگشاید. از آنجا که هدف اصلی این کتاب افکندن نوری بر آیندۀ علوم سیاسی‌ است، عکس روش‌های مرسوم، ابتدا نویسندگان انتخاب شدند، بعد سوالات در اختیار آنان قرار گرفت؛ درحالیکه در روش‌های سنتی معمولا یک‌سری موضوعات از پیش تعیین‌شده را به کارشناسان ارائه می‌دهند و از آنها تقاضا می‌کنند تا آن موضوعات را بپرورانند. ما درصدد خلق موضوعات جدید بودیم نه باور کردن و پروراندن موضوعاتی که در گذشته محققان دیگر به آن‌ها پرداخته‌اند.

نویسندگان این مجموعه در نوشته‌های خود مطالب بسیار متنوعی را پوشش داده‌اند. از افراد و خانواده‌ها و گروه‌های اجتماعی گرفته تا بررسی حقوق و قوانین سیاسی، سازمان‌ها، جوامع و ملت‌ها و حتی نظریات سیاسی و صورت‌بندی روانی نظریات مختلف، زیر چتر اندیشه‌ورزی نویسندگان این مجموعه قرار گرفته است. چنانچه مقالات این مجموعه دوبه‌دو با هم مقایسه شوند، ممکن است کاملا با هم در تقابل باشند و اندیشه‌های متضادی را مطرح نمایند. برخی دیگر از این مقالات به طور کاملا هوشمندانه‌ای موضوعات و عناصری را به هم ربط داده‌اند که تاکنون تصور می‌شد هیچ ربطی به یکدیگر نداشته‌اند.

کتاب «آیندۀ علوم سیاسی» در ۴۴۱ صفحه و به قیمت ۳۴۰۰۰ تومان توسط انتشارات ثالث منتشر شده است.

واسازی از تاریخ هنر تا ترک سیگار

نویسنده: استوارت هال و دیگران

مترجم: شهریار وقفی‌پور

ناشر: ایجاز

کتاب «واسازی از تاریخ هنر تا ترک سیگار»، پنج جستار از پنج نظریه‌پرداز مطرح علوم اجتماعی است که اولین مجموعه از کتاب‌های نظری نشر ایجاز است و از این سری قرار است کتاب‌های دیگری با عنوان کلی «زیبایی‌شناسی» در آینده منتشر شود.

«واسازی در برابر پسامدرنیسم» از کریستوفر نوریس، مقالۀ‌ نخست کتاب است که در آن مؤلف با رویکردی واسازانه به بررسی نقادانۀ‌ مفهوم پسامدرنیسم و تعریف‌پذیری آن می‌پردازد و به معانی متعدد آن در ساحت‌های متفاوت اشاره می‌کند.

«واسازی و زندگی روزمره» یا «چگونه کمکم کرد تا سیگار را ترک کنم» از دیوید بوث راید، مقالۀ دوم کتاب است. در این مقاله نویسنده با این سوال آغاز می‌کند که واسازی کجا به زندگی روزمره مربوط می‌شود و چگونه با آن پیوند می‌یابد و آن را به حوزۀ‌ گسترده‌تر ارتباط نظریه و عمل پیوند می‌زند و در ادامه به طرح سوالاتی از این دست می‌پردازد: رابطۀ واسازی با امر روزمره چه پیامدهایی به بار آورد؟ آیا چنین نظریه‌ای را می‌توان برای مداخله‌ای انضمامی به کار گرفت تا تغییری در نمونه‌ای خاص از زندگی روزمره دهد؟ و در این میان بحث را به سیگار و موضوع روزمره‌ ترک سیگار پیوند می‌زند و به‌شکلی جذاب آن را بسط می‌دهد.

نوشتار سوم از نیکلاس استراب با عنوان «لکۀ مسیحیت» نام دارد که در آن موضوعاتی چون خاطره و مرگ و عدالت مورد واکاوی قرار گرفته‌اند.

«هویت‌های قدیم و جدید یا قومیت‌های جدید و قدیم» از استوارت هال، جستار چهارم این کتاب است. در این بخش نویسنده که خود در خانواده‌ای متوسط و فقیر در جامائیکا بزرگ شده و آنجا ‌را اوایل دهۀ پنجاه ترک کرده است تا در انگلیس درس بخواند به امر محلی و امر جهانی می‌پردازد. او که خود با مسئله‌ هویت درگیر بوده، با طرح عنوان «هویت‌های جدید و قدیم، قومیت‌های جدید و قدیم»، به پرسش مهم هویت و واسازی آن می‌پردازد.

در جستار پنجم این کتاب، گریزلدا پالک از سیاست نگاه (looking) می‌گوید؛ از رابطۀ دیده و قدرت در تاریخ هنر و با نقد نگاه تاریخ‌هنری به بررسی جهان می‌پردازد.

و در نهایت آخرین بخش کتاب «واسازی از تاریخ هنر تا ترک سیگار» از نظریه‌پرداز نام‌آشنا، الن سیکسو است. سیکسو در این جستار در نوشتاری سیال و متفاوت به امر نوشتن می‌پردازد.

«واسازی از تاریخ هنر تا ترک سیگار» در ۱۶۶ صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و به بهای ۱۸ هزار تومان از سوی نشر ایجاز منتشر شده است.

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

20 − یازده =