تجاری سازی علوم انسانی

تجاری‌سازی پژوهش‌های علوم انسانی در صنعت فرهنگ: بررسی یک تجربه- بخش اول

نویسنده: عارفه صرامی

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


در این یادداشت به معرفی یکی از نهادهای حمایتی در حوزه‌ی پژوهش‌های علوم انسانی و هنر می‌پردازیم. انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی (AHRC) به‌منظور حمایت از دانشوری[۱] و پروژه‌های تبادل دانش[۲] در بریتانیا تشکیل شده است. یکی از وظایف این انجمن فراخوان کمک‌هزینه‌ی تجاری‌سازی[۳]AHRC FOF به‌منظور ترغیب پژوهشگرانِ کارآفرین در زمینه‌های هنر و علوم انسانی است.


انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی[۴] (AHRC)

انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی، بنیادی عمومی و غیردولتی در بریتانیا است. این انجمن مورد تأیید سازمان تجارت و انرژی و راهبردهای صنعتی[۵] است. انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی توسط انجمن مستقل خود اداره می‌شود و مسئول تمامی جهت‌گیری‌های راهبردی خود است.

هم‌چنین شایان‌ذکر است که این انجمن راهبردی یکی از هفت نهاد پژوهشی بریتانیا و از اعضای RCUK[6] است که با حکم منشور سلطنتی[۷] بریتانیا اجازه‌ی تأسیس یافته است و سالانه حدود ۱۰۲ میلیون پوند از طریق دولت برای حمایت از پژوهش‌های حوزه هنر و علوم انسانی و مطالعات تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های بریتانیا دریافت می‌کند.

بخش اصلی سرمایه‌ی انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی از طریق گروه نوآوری و دانش[۸] که خود بخشی از سازمان تجارت، نوآوری و مهارت‌ها[۹] ست، تأمین می‌شود. سرمایه‌ی مالی این بنیاد به‌منظور حمایت از دانشوری[۱۰]، گرنت‌های تحقیقاتی[۱۱]، فلوشیپ‌های مدیریتی[۱۲] و پروژه‌های تبادل دانش[۱۳] طراحی شده است.

طرح فلوشیپ‌های انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی به‌منظور ارتقای مدیریت پژوهش‌ها در هنر و علوم انسانی است. این طرح، فرصت‌های زمانی مغتنمی برای مدیران پژوهشی ایجاد می‌کند و یا توانایی مدیران پژوهشی آتی را برای بر عهده گرفتن پژوهش‌های فردی متمرکز در کنار فعالیت‌های مشارکتی دارای ظرفیت ایجاد تأثیرات سودمند بر زمینه‌های تحقیقاتی گروه، ارتقا می‌بخشد.

بر اساس معیارهای فلوشیپ‌های انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی فراخوان کمک‌هزینه‌ی تجاری‌سازیAHRC FOF به‌منظور ترغیب پژوهشگران کارآفرین در بریتانیا طراحی شده است که شیوه‌های موفقیت در بازار را می‌یابد و بهره‌وری و جنبه‌های تجاری‌سازی پژوهش‌های آن‌ها را توسعه می‌دهد.

سرمایه‌های اعطا شده در پی این فراخوان، از انتقال ایده‌های پژوهشی موفق هنر و علوم انسانی، خروجی‌ها و پیامدهای این ایده‌ها به صورت محصولات و خدماتی حمایت می‌کند که برای اقتصاد و اجتماع انگلستان سودآور است.

این محصولات می‌توانند شامل مدل‌های خدماتی، اجتماعی و سبک زندگی بنگاه‌های اقتصادی و یا دربردارنده‌ی پیوند این بنگاه‌ها با صنعت، حق نشر و چاپ و هم‌چنین اعطای گواهی قراردادها یا گواهی آمادگی برای توسعه‌ و ایجاد شرکت‌های Spin-out[14] باشند.

در مقابل ارائه‌ی خدمات پشتیبانی، انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی انتظار دارد تا پژوهشگران با شرکای کارآمد، صنعت و دفترهای انتقال فناوری و تبادل دانش‌ها[۱۵] همکاری کنند. هم‌چنین اعضا باید این نکته را در نظر داشته باشند که امکان فراهم شدن فرصت‌های پیش‌بینی‌نشده در پروژه‌های تحقیقاتی در جریان همانند پروژه‌های موفق تمام‌شده، وجود دارد.

بر اساس طرح استانداردهای انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی فعالیت‌های واجد شرایط در این بنیاد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نخست، آزمون امکان‌پذیری یا مطالعات حوزه شناختی برای تعیین ظرفیت تجاری واقعی یک ایده دارای مالکیت فکری (IP)[16]. دوم، بررسی و به دست آوردن دانش مرتبط، مهارت و مشاهده برای شناخت راهبردهای تجاری واضح برای ایجاد فعالیت‌های اقتصادی جدید؛ برای مثال، کار با صنعت‌کاران متخصص بر روی برتری راهبردهای توسعه‌ی اقتصادی.

سوم، کشف کانال‌های پتانسیل بازار شامل پژوهش‌های فروش برای تعیین فرصت‌های رقابت و تجارت برای محصولات و فرایندهای جدید. چهارم، توسعه‌ی نتایج اثبات مفاهیم نمونه‌ی آزمایشی اولیه و یا آزمایش‌های مرغوبیت نمونه‌های اولیه[۱۷] و آزمون کاربر[۱۸] و بررسی و توسعه‌ی محتوا با فرشتگان [نجات] کسب‌وکار[۱۹]، سرمایه‌گذاران خطرپذیر[۲۰]، کارآفرینان، مؤسسات و بنگاه‌های توسعه‌ی کسب‌وکار یا کشف فرصت‌ها برای پیوند بنگاه­های اقتصادی با اشخاص ذی‌نفع.

انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی حامی مالی در سطح جهانی برای پژوهشگران مستقل در سطح گسترده‌ای از موضوعات است: تاریخ باستان، رقص معاصر[۲۱]، باستان‌شناسی، محتوای دیجیتال، فلسفه، ادبیات انگلیسی­، طراحی، هنرهای خلاق و هنرهای نمایشی[۲۲] و…. .

در سال مالی ۲۰۱۲، انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی تقریباً نود و هشت میلیون پوند برای حمایت از پژوهش و آموزش‌های تحصیلات تکمیلی با همکاری برخی دیگر از شرکای خود پرداخته است. کیفیت و محدوده‌ی پژوهش‌های موردحمایت توسط سرمایه‌گذار از سرمایه‌ی عمومی نه‌تنها فراهم آورنده‌ی منافع فرهنگی و اجتماعی است بلکه نقشی در کامیابی اقتصاد دولت بریتانیا دارد.

ادامه دارد …

[۱] Scholarships

[۲] Knowledge Exchange Projects

[۳] (Follow on Fund) نوعی از کمک‌هزینه‌های مالی پرداخت‌شده توسط انجمن پژوهش‌های هنر و علوم انسانی است که با هدف بیشینه کردن کاربرد و میزان اثرگذاری نتایج پروژه طراحی می‌شود. شایان‌ذکر است که این شکل از کمک‌هزینه‌ها تنها در مرحله‌ی تکوین پروژه تخصیص داده نمی‌شود بلکه پشتیبان هزینه‌های فرآیند انجام پروژه نیز است.

[۴] Arts and Humanities Research Council (AHRC, 2005 up to present)

[۵] Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS)

[۶] Research Council of UK

[۷] Royal Charter

[۸] Science and Innovation Group

[۹] Department for Business, Innovations and Skills (BIS)

[۱۰] Scholarships

[۱۱] Research Grants

[۱۲] Leadership Fellows

[۱۳] Knowledge Exchange Projects

[۱۴] Spin-out company

شرکت‌های اسپین – اوت، به شرکت‌های نوپا که شکل‌گیری آن با تقسیم بخش‌های مختلف یک شرکت مادر و تبدیل آن‌ها به تجارت‌های مستقل صورت می‌گیرد. دارایی، مالکیت فکری، فناوری و یا محصولات تولیدشده یک شرکت اسپین – اوت از سوی سازمان مادر تأمین می‌شود و سهام‌داران شرکت مادر نیز معادل سهم از دست داده‌شان، سهم جدید از شرکت اسپین-اوت شده دریافت می‌کنند.

[۱۵] Tech transfer/ KE(Knowledge Exchange) Offices

[۱۶] Intellectual Property

[۱۷] Prototype Testing

[۱۸] User testing

[۱۹] فرشتگان نجات تجارت Business Angles که سرمایه‌گذار فرشته (Angle investor) نیز نامیده می‌شود که در آن یک واحد سرمایه‌گذار، سرمایه‌ی یک یا چند شرکت نوپا را تأمین می‌کند.

[۲۰] Venture capitalists

[۲۱] Modern dance

[۲۲] Creative and performing arts


برای مطالعه بیشتر در این حوزه، مجله شماره چهار بردار را بخوانید.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

هجده − یازده =