مرور دیدگاه‌ها

مروری بر آراء صاحب‌نظران علوم انسانی درباره تجاری‌سازی و کاربردی‌سازی علوم انسانی در ایران ـ بخش دوم

 تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


اشاره: دکتر علیرضا افشانی، مدير گروه تعاون و رفاه اجتماعي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه يزد است. وی از یک طرف از افزایش اثرگذاری علوم انسانی و نقش‌آفرینی بیشتر آن در اقتصاد دفاع می‌کند و از طرف دیگر از برخی نگرانی‌های خود درباره ورود مستقیم دانشگاه در موضوع تجاری‌سازی سخن می‌گوید. یادداشت کوتاه زیر به مرور دیدگاه‌های وی اختصاص دارد.


خوش‌بینی و احتیاط

به نظر می‌رسد دکتر افشانی خوش‌بینی محتاطانه‌ای نسبت به موضوع تجاری‌سازی علوم انسانی دارد. ایشان با برشمردن محاسن و معایب بالقوه تجاری‌سازی علوم انسانی سعی می‌کند در فضای انتقادی همکاران، به ایضاح نتایج مثبت تجاری‌سازی نیز بپردازد. البته همین نقش ایضاح‌گر نیز باعث شده است هنوز نظر صریح خود را در این باب اعلام نکند. در سطح اقدامات به نظر می‌رسد دکتر افشانی از طرفی دخالت دولت در عرصه علم را در برابر اخلاق حرفه‌ای می‌داند؛ از طرف دیگر نیز ایشان دغدغه اقتصاد، اشتغال و تضمین‌های اجرایی دارد و در نتیجه از نقش تنظیم‌گر و حمایتی دولت استقبال می‌کند. نگرانی وی از سفارشی شدن نتایج پژوهش‌ها، ورود مستقیم دانشگاه در امر تجاری‌سازی را از نظر او مبهم نگاه داشته است.

در مجموع به نظر می رسد دکتر افشانی مخالفت مبنایی با تجاری‌سازی علوم انسانی نداشته باشد. ایشان سعی کرده همگان را به نتایج ملموس این جریان توجه دهد که مقدار زیادی از این نتایج مثبت اند. احتمالا فعال شدن بخش خصوصی (شرکت ها و موسسات) و تفکیک انواع دانشگاه‌ها، دفاع وی را از تجاری‌سازی علوم انسانی تقویت کند.

دسته بندی مواضع

مزایا و معایب تجاری‌سازی

وی كاربردي شدن علم، برقراري ارتباط با نيازهاي جامعه، كمك به بهبود وضع اقتصادي، افزايش اميد شغلي دانش‌آموختگان جامعه‌شناسي و علوم انساني و كمك به پيشبرد علم با استفاده از نتايج پژوهش‌ها را از جمله محاسن تجاري‌سازي به صورت بالقوه می‌داند. اما از سوی دیگر، افزايش محافظه‌كاري پژوهشگران و جامعه‌شناسان، كاهش خلاقيت، سفارشي شدن نتايج پژوهش‌ها، وجود نداشتن هيچ‌گونه تضمين براي اجرايي شدن ايده‌ها، كاهش تعهد علمي، اخلاقي و حرفه‌اي اصحاب علوم اجتماعي را از جمله معايب تجاري‌سازي به صورت بالقوه می‌بیند. (llink.ir/7dd8)

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه + 4 =