تعلیم و تربیت

استاد سلام پلتفرم آنلاین آموزشی است که استاد و شاگرد را به یکدیگر معرفی می‌کند

نویسنده: زینب فروزفر

تخمین زمان مطالعه:۸ دقیقه


استاد سلام پلتفرم آنلاین آموزشی است که استاد و شاگرد را به یکدیگر معرفی می‌کند تا هر جوینده‌ای در هر کجا تمایل به آموختن حرفه یا مهارتی داشت با مراجعه سریع و ساده به سایت استاد سلام بتواند با استادان و آموزشگاه‌ها ارتباط برقرار کند. استاد سلام امکان جستجوی هدفمند استاد، دوره آموزشی و آموزشگاه را برای کاربران فراهم می‌کند. هدف اصلی این استارت‌آپ کمک به آموزش و تدریس خصوصی در کشور است.


معرفی استاد سلام

استاد سلام پلتفرم آنلاین آموزشی است که استاد و شاگرد را به یکدیگر معرفی کرده، هر گونه خدمات آموزشی را که هر شاگرد برای یادگیری و هر استاد برای یاد دادن، به آن نیاز دارد، فراهم می‌کند. این پلتفرم ابزاری مفید و کاربردی در اختیار فعالان حوزه آموزش  قرار می دهد. استاد سلام با طراحی خوب توانسته است جایگاه بسیار خوبی نیز در موتورهای جستجو از جمله گوگل به دست آورد و پاسخگوی نیازهای کاربران در زمینه آموزش، استاد و کلاس درس باشد. هدف این سایت به زبان ساده این است که اگر جوینده‌ای در هر کجا تمایل به آموختن دانش، حرفه یا مهارتی اعم از: کارهای هنری، خدماتی، فنی، درس‌های مدرسه و دانشگاه دارد، با مراجعه سریع و ساده به سایت استاد سلام بتواند با استادان و آموزشگاه‌ها ارتباط برقرار کند و قرار تدریس را به هر شیوه که تمایل دارد، بگذارد.

تاریخچه و بنیان‌گذار استاد سلام

سایت استاد سلام را تیم طراحی ایسوا، با ۱۲ سال تجربه طراحی سایت‌های بزرگ، در شهریور ۱۳۹۲ طراحی و بنیان‌گذاری کرد. صاحب امتیاز نماد اعتبار الکترونیکی و بنیان‌گذار استاد سلام خانم نغمه عقیلی فرد قمی مدیرعامل شرکت صنعت توسعه آموزش سلام است. ‌وی در مصاحبه با  مجله سرآمد بنیاد ملی نخبگان درباره انگیزه‌اش برای ایجاد این سایت می‌گوید: «از آنجا که مادرم ۳۰ سال معلم کلاس اول بود و من همیشه با خلق‌وخو و زندگی این گروه آشنایی داشتم، تصمیم گرفتم پیوندی میان بستر آی‌تی و فضای کار معلم‌ها ایجاد کنم. حس می‌کردم کار آن‌ها پتانسیل ورود به فضای مجازی را دارد. از طرف دیگر، معلم‌ها برای من انسان‌های محترم و اجتماعی بودند و می‌دانستم به عنوان یک زن به راحتی می‌توانم با آن‌ها ارتباط برقرار کنم». نغمه عقیلی دغدغه اصلی استارت‌آپ‌اش را کمک به آموزش و تدریس خصوصی در کشور می‌داند و این آموزش از نظر او تنها درس نیست، بلکه مهارت نیز هست.

خدمات استاد سلام

 1. استاد سلام امکان جستجوی هدفمند استاد، دوره آموزشی و آموزشگاه را برای کاربران فراهم می‌کند (اگر کاربری برای یاد گرفتن مهارتی دنبال استاد (معلم خصوصی) و کلاس آموزشی باشد، استاد سلام دوره آموزشی و استادانی را که در نزدیکی کاربر هستند، به او نشان می‌دهد.
 2. استاد سلام با فراهم کردن کلاس‌های آنلاین، فاصله میان استاد و شاگرد را حذف کرده است و شاگرد از هر شهری می‌تواند با استادهای برتر در ارتباط باشد. کلاس آنلاین امروزه راه‌حل مناسبی برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه در شهرهای پرترافیک است.
 3. استاد سلام امکان داشتن کسب‌‌وکار مستقل را برای هر استاد ایجاد کرده است.
 4. استاد سلام با پشتوانه استادهای خوب خود، برای شرکت ها و سازمان ها نیز دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند.
 5. اجاره فضای آموزشی مانند اجاره کلاس و اجاره سالن کنفرانس از آموزشگاه‌ها، از دیگر خدمات استاد سلام است.

کاربران استاد سلام

 1. دانشجویان و دانش‌آموزان

دانشجویان و دانش‌آموزان برای یادگیری هر مهارت یا درسی از درس‌های مقاطع گوناگون مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، عربی یا زبان انگلیسی، می‌توانند به وسیله استاد سلام، استاد یا دوره آموزشی مناسب نیاز خود را بیابند. همچنین با کمک استاد سلام می‌توانند فیلم‌های آموزشی مرتبط با نیاز خود را بیابند و از آن استفاده کنند.

 1. معلمان و استادان

هر استاد با ثبت نام رایگان در استاد سلام، یک صفحه وب در اختیار خواهد داشت تا اطلاعات کاری و حرفه‌ای خود را به طور کامل در آن ثبت کند. این اطلاعات به صورت آنلاین در دیدرس علاقه‌مندان و جستجوگران آموزش قرار می‌گیرد. از مزایای استاد سلام امکان برگزاری کلاس آنلاین است. استادان رشته یا مهارتی را که می‌توانند به صورت خصوصی یا نیمه‌خصوصی تدریس کنند (مانند تدریس خصوصی زبان انگلیسی، تافل و آیلتس)، در پروفایل خود ثبت می‌کنند و استاد سلام تمام ابزارهای لازم برای تدریس را در اختیار ایشان قرار می‌دهد. همچنین استادان به واسطه استاد سلام می‌توانند برای کسب‌وکار خود تبلیغات گسترده‌تری داشته باشند.

 1. آموزشگاه‌ها

آموزشگاه‌ها هم مانند استادان، برای معرفی خود پروفایل کاملی در سایت دارند. آموزشگاه‌ها می‌توانند پیشینه کاری خود را بنویسند، عکس‌های آموزشگاه را نمایش دهند، دوره‌های آموزشی را به علاقه‌مندان معرفی کنند، کلاس‌های آزاد خود را اجاره دهند یا حتی کلاس آنلاین برگزار کنند.

ظرفیت کارآفرینی استاد سلام

از دیگر مزایای استاد سلام همکاری با خانه کارآفرینی ایران است. طبق گزارش سایت استاد سلام اکنون بیش از ۱۴۰۰۰ استاد از سراسر ایران در این سایت ثبت نام کرده‌اند و از طریق این سایت به جذب شاگرد و بازاریابی آنلاین برای آموزش مهارت خود مشغول‌اند. همچنین بیش از ۵۰۰ آموزشگاه از طریق استاد سلام دوره‌های آموزشی خود را معرفی می‌کنند.

مشاغل و کسب‌وکارهای طرف همکاری استاد سلام

 1. استادانی که در سایت به صورت رایگان ثبت نام می‌کنند. هر استاد برای بالاتر دیده شدن در لیست استادان، می‌تواند از سایت ستاره بخرد.
 2. مؤسسات آموزشی که در سایت به صورت رایگان ثبت نام می‌کنند و آن‌ها نیز می‌توانند برای بهتر دیده شدن یا ستاره بخرند یا برای دوره‌های آموزشی خود آگهی بدهند.
 3. سازمان‌هایی که دوره آموزشی برگزار می‌کنند، می‌توانند از طریق استاد سلام فضای آموزشی آنلاین یا کلاس اجاره کنند و همچنین دوره خود را در سایت معرفی کنند.
 4. آموزشگاه‌هایی که می‌خواهند کلاس، فضای آموزشی، سالن همایش یا سالن کنفرانس اجاره دهند، می‌توانند مشتریان خود را از طریق استاد سلام پیدا کنند.
 5. مشاوران تحصیلی که می‌توانند در سایت با همین عنوان ثبت نام کنند و با مراجعان خود ارتباط برقرار کنند.
 6. آموزشگاه‌هایی که احتیاج به مدرس با شرایط خاصی دارند نیز می‌توانند از طریق استاد سلام اعلام نیاز کرده، مدرس مد‌نظر خود را جذب کنند.

راهبردهای استاد سلام برای جلب اعتماد مخاطبان

یکی از دغدغه‌هایی که این سایت جلب اعتماد دو طرفه بین استاد و شاگرد بود. ایده اجاره کلاس از آموزشگاه‌ها برای معلمان، راهکار مناسبی برای رفع این دغدغه بود؛ با جمع شدن شاگرد و معلم در مکان سومی به نام کلاس که متعلق به آموزشگاهی رسمی است، فاکتور بی‌اعتمادی رنگ می‌بازد و دیگر دغدغه حضور در خانه معلم یا شاگرد وجود ندارد. راهکار دیگر استاد سلام برای جلوگیری از بی‌اعتمادی راه‌اندازی کلاس‌های مجازی بود؛ به این صورت که معلم و دانش‌آموز از راه ثبت نام در سایت، می‌توانند از راه دور با هم تعامل داشته باشند.

بنیان‌گذار استاد سلام درباره این راهکارها در مصاحبه با مجله سرآمد بنیاد ملی نخبگان گفته است: «در تمام این راهکارها، دغدغه اصلی من خانم‌ها بودند. معلم‌های زن به سختی می‌توانند به خانه کسی برای تدریس بروند و معمولاً از این کار احساس ناامنی می‌کنند. از طرف دیگر، مخاطبان ما هم دنبال معلم‌های زن بودند، چراکه معلم زن برایشان قابل اعتمادتر بود. با مراجعه به صفحه اول استاد سلام نیز متوجه می‌شوید که معلم‌های زن مراجعه بیشتری به وب‌سایت دارند و به نظر می‌رسد این فضا برای آن‌ها کارکرد مثبت داشته است».

درآمد استاد سلام

ثبت نام اولیه معلم‌ها و استادان در استاد سلام کاملاً رایگان است و استاد سلام در ازای تعداد شاگردان هم هیچ پورسانتی از آن‌ها دریافت نمی‌کند. درآمد استاد سلام اینگونه است که با توجه به تعداد مخاطبان هر درس یا رشته به معلم‌ها و آموزشگاه‌ها پکیج می‌فروشد. مثلا اگر معلمی بخواهد علاوه بر تدریس ریاضی، عناوین دیگری را هم تدریس کند، بسته‌های نقره‌ای، برنزی یا طلایی را می‌خرد و حیطه فعالیتش را در سایت گسترش می‌دهد.

هزینه تدریس خصوصی

هزینه تدریس خصوصی برای درس‌ها و مقاطع تحصیلی گوناگون، متفاوت است، به این صورت که هرچه درس سخت‌تر باشد و اهمیت بیشتری در آیندۀ تحصیلی یا کاری دانش‌پژوه داشته باشد و همینطور هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، هزینه تدریس خصوصی بالاتر می‌رود. فاکتورهای بعدی در تعیین قیمت تدریس خصوصی بر اساس موارد زیر است:

 1. تجربه و سابقۀ کار استاد: هر چه استاد با تجربه‌تر باشد، هزینه تدریس خصوصی بالاتر است.
 2. تدریس به صورت حضوری یا مجازی: هزینه برگزاری کلاس به صورت حضوری بیشتر است، چراکه هزینه رفت‌وآمد را نیز دربر می‌گیرد، اما در کلاس آنلاین این هزینه کسر می‌شود.
 3. بعد مسافت: اگر نیاز باشد استاد برای رسیدن به شاگرد مسافت طولانی طی کند هزینه تدریس خصوصی افزایش می‌یابد؛ به این ترتیب کلاس‌های خصوصی در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها با قیمت بالاتری به نسبت شهرستان‌ها برگزار می‌شود.
 4. تدریس نیمه خصوصی: در صورتی که کلاس به صورت نیمه خصوصی برگزار شود، به نسبت تعداد شاگردان هزینۀ پرداختی هریک از آنان کمتر از حالت تدریس خصوصی خواهد بود.

 

برای آشنایی بیشتر با استاد سلام می‌توانید به وب‌سایت استاد سلام ostadsalam..ir مراجعه کنید. همچنین می‌توانید این پلتفرم را در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، آپارات، لینکدین و… دنبال کنید.


منابع

http://ostadsalam.ir

1+

یک دیدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

5 + 7 =