رسانه ها و افزایش آگاهی اجتماعی

آشنایی با اپلیکیشن ترنج ؛ گامی در جهت آگاهی رسانی به زنان در مقابل خشونت

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه

نویسنده: ارمغان مهمدی


اپلیکیشن اندروید ترنج با ارائه لیست رایگان مشاورین حقوقی و روانشناسی، راهنما و فرم‌های حقوقی در پرونده‌های خانوادگی و تست روانشناسی به کسانی که  تحت خشونت هستند کمک می‌کند تا رابطه عاطفی سالم و برابر داشته باشند.


اپلیکیشن ترنج از محصولات سازمان غیرانتفاعی پیشتازان اینترنت آزاد (NetFreedom Pioneers)  و آزمایشگاه «ایران‌کوباتور» است. ترنج  به عنوان یکی از اپلیکیشن‌های برنده رقابت «ایران‌کوباتور» شناخته شد و با حمایت این پروژه، برای اولین بار توسط «NetFreedom Pioneers» به هم‌میهنان ایرانی عرضه شده است.

NetFreedom Pioneers، یک سازمان غیرانتفاعی است که با توسعه و استفاده از تکنولوژی‌های نوین  برای گسترش و ترویج آزادی‌های مدنی فعالیت می‌کند. از دیگر پروژه‌های آن می‌توان به توشه اشاره کرد که امکان استفاده از محتوا و منابع جذاب الکترونیکی و نرم‌افزارهای ضروری را بدون نیاز به اینترنت برای کاربران ایرانی فراهم کرده است

ایران‌کوباتور، جدیدترین پروژه سازمان غیرانتفاعی «اتحاد برای ایران»، رقابتی است برای تولید اپلیکیشن‌های مفید، با هدف گسترش آزادی‌های مدنی و افزایش توانمندی‌های اجتماعی. ایران‌کوباتور از فعالین مدنی و پژوهشگرانی که شناخت دقیقی از شرایط اجتماعی ایران دارند و همچنین متخصصان فناوری و کسانی که در ساخت اپلیکیشن مهارت دارند دعوت کرده بود تا در این رقابت شرکت کنند.

ترنج چیست؟

اپلیکیشن اندروید ترنج، برای آموزش و حمایت از افرادی طراحی شده که ممکن‌ است در محیط خانواده و خارج از آن با موقعیت‌های خشونت‌بار روبه‌رو باشند. این اپلیکیشن از راه‌های مختلف مانند  تماس اضطراری، راهنمای حقوقی، بیشتر بدانیم، رابطه سنج و معرفی مراکز مشاوره رایگان به کاربران کمک می‌کند تا در مواجهه با خشونت از حمایت لازم برخوردار باشند. ترنج، حاصل تلاش گروهی از کارشناسان حقوقی و فعالان اجتماعی و حقوق زنان است. به طور کلی، اپلیکیشن ترنج، شامل پنج بخش کلی برای کمک رسانی و حل مشکل است؛

۱٫ پیام‌ها و تماس اضطراری

بسیاری از افراد، در موقعیت‌های ناامن و خشونت بار، مضطرب می‌شوند و نمی‌دانند چکار کنند. یافتن راه حل مناسب در این لحظات سخت‌تر از آن است که در حالت عادی تصور می‌کنیم. در چنین شرایطی، ترنج ابزار دفاعی، کمک‌رسان و منبع آموزشی شما خواهد بود.

این سه موقعیت فرضی را در نظر بگیرید:

الف) برای اولین بار به مهمانی یک دوست جدید دعوت شده‌اید و به هر دلیلی مطمئن نیستید که محیط امنی برای شما باشد. از طرفی پلیس را گزینه خوبی برای کمک در لحظه خطر نمی‌دانید.

با اپلیکیشن ترنج، می‌توانید سه نفر از دوستان مورد اعتمادتان را انتخاب کنید و نحوه ارسال موقعیت جغرافیایی (استفاده ازجی پی اس یا درج آدرس) را مشخص نمایید تا  ترنج، سریع و آسان  پیام‌های از پیش آماده شده مانند (خودت رو برسون) را همراه با موقعیت جغرافیایی‌تان برای دوست یا دوستانتان ارسال کند.

متن برخی از پیام‌ها قابل ویرایش است تا هر طور که مایلید از دوستانتان کمک بگیرید. همچنین ذخیره سه مکانی که احتمال وقوع خطر در آن‌ها زیادتر است به شما کمک می‌کند تا چنان‌ چه اتصال به اینترنت یا امکان استفاده دقیق از جی پی اس را ندارید، به سادگی آدرس مدنظرتان ارسال شود.

ب) شب هنگام باید از خیابان یا محله‌ای که در آن احساس امنیت نمی‌کنید عبور کنید. با نصب اپلیکیشن ترنج به آسانی می‌توانید از دوستانتان کمک بخواهید و یا با شماره های اضطراری مانند پلیس یا اورژانس تماس بگیرید.

ج) با همسرتان دچار اختلاف شده‌اید  یا به هر دلیلی در محیط خانوادگی‌تان احساس خطر می‌کنید. ترنج این امکان را فراهم می‌کند تا با کمک گرفتن از دوستان، یا تماس با پلیس یا اورژانس از وقوع حادثه ناگوار پیشگیری کنید.

۲٫ راهنما و فرم های حقوقی

بخش حقوقی ترنج، مرجع اطلاعات مورد نیاز در زمینه حقوق  خانواده به زبان ساده و فرم‌های پیش بینی شده مورد نیاز زنان، هنگام طرح شکایت در دادگستری است. با جستجوی مشکل  حقوقی مد نظرتان، می‌توانید از نحوه رسیدگی به شکایت خود  مطابق قوانین ایران آگاه شوید و با مطالعه فرم‌های نمونه و مدارک مورد نیاز دادگاه، از نحوه طرح شکایت در مورد مشکل حقوقی‌تان اطلاع حاصل کنید.

همچنین کاربران می‌توانند بهترین راه‌های حقوقی ممکن برای طلاق و ازدواج و شیوه پر کردن فرم‌های دادگاه مثل دادخواست‌ها یا درخواست‌های خانوادگی را از طریق بخش راهنمای حقوقی نرم‌افزار ترنج یاد بگیرند. از آنجا كه دسترسی به خیلی از این اطلاعات می‌تواند گران‌قیمت باشد بنابراین متونی که باید به عنوان شروط ضمن عقد مثل شرط وکالت در طلاق یا خروج از کشور در دفترچه ازدواج نوشته شود عینا در بخش راهنمای حقوقی ترنج گنجانده شده است.

برای راحتی استفاده از مباحث، این بخش در سه دسته  کلی حقوقی، کیفری و شروط ضمن عقد، طبقه بندی شده است.

​ بخش حقوقی، حاوی راهنما و فرم‌های مورد نیاز دعاوی حقوقی است.

 بخش کیفری، حاوی راهنما و فرم‌های مورد نیاز دعاوی کیفری است.

بخش شروط عقد، حاوی شروط مهمی است که با اضافه کردن آن‌ها هنگام عقد ازدواج، می‌توانید از  از وقوع بسیاری از مشکلات در زندگی مشترکتان جلوگیری کنید.

آشنایی با اپلیکیشن ترنج ؛ گامی در جهت آگاهی رسانی به زنان در مقابل خشونت

آشنایی با اپلیکیشن ترنج ؛ گامی در جهت آگاهی رسانی به زنان در مقابل خشونت۳٫ معرفی مراکز مشاوره رایگان

این بخش از ترنج بیشتر مناسب زنانی است که از پس هزینه های سنگین مشاوره حقوقی و روانشناسی برنمی‌آیند ولی به آن نیاز دارند. این قسمت، وبسایت‌های  مراکز مشاوره حقوقی و روانشناسی  را به شما معرفی می‌کند که از را‌ه‌های مختلف پاسخگوی سوالات کوتاه حقوقی و روانشناسی شما به صورت رایگان خواهند بود. در صورت نیاز، کافی‌است با آن‌ها تماس بگیرید.

۴٫ رابطه سنج

رابطه سنج تست روانشناسی است که  به همه توصیه می‌شود برای آگاهی از وضعیت رابطه با شریک زندگی شان  از آن استفاده کنند، در واقع کاربرانی که تمایل دارند با یک تست روانشناسی از وضعیت رابطه، نقاط ضعف و قوت رابطه  و کارهایی که باید انجام بدهند تا رابطه بهتری داشته باشند آگاه شوند کافیست ازبخش رابطه سنج ترنج استفاده کنند.

رابطه سنج ترنج به شما کمک می‌کند تا  با پاسخ دادن به پرسشنامه سازگاری زناشویی از وضعیت و نقاط قوت و ضعف رابطه خود مطلع شوید و در جهت بهبود رابطه گام بردارید.

۵٫ بیشتر بدانیم

این بخش، حاوی مطالب آموزشی در مورد رابطه و شناسایی رابطه‌های پرخطر است. هر یک از مقالات، راهکارهای موجود برای پیشگیری، شناسایی، بازسازی یا ترک روابط خشونت‌بار را به زبان ساده در اختیار شما قرارمی‌دهد.

ترنج حاصل تلاش گروهی از کارشناسان و فعالان اجتماعی و حقوق زنان است. در واقع هدف اصلی این نرم افزار بهبود وضعیت زنان، کمک به ایجاد شرایط برابر در جهت احقاق حقوقشان در زمینه های مختلف و در نتیجه افزایش کنشگری اجتماعی شان در جامعه است. این اپلیکیشن به گونه ای طراحی شده که همه بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند، خصوصا افرادی که در آستانه ازدواج هستن و نیار به آگاهی‌های پیشگیرانه دارند و یا متاهل هستند و نیاز به آگاهی در زمینه بازشناسی موقعیت خشونت خانگی و یا اقدامات عملی در این زمینه دارند.

https://www.toranjapp.com/#

http://tnews.ir/site/de1783280478.html

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

شش − یک =