تیکا و زبان انگلیسی

تیکا پلتفرمی آموزشی در حوزه آموزش زبان انگلیسی است.

تخمین زمان مطالعه: ۸ دقیقه


تیکا کالجی همراه و آموزشگاه آنلاین آموزش زبان است که با استفاده از بروزترین روش‌های آموزش الکترونیک قرار است زبان را به طریق ساختارمند و نه سنتی به زبان آموزان و تمامی فارسی زبانان ارائه کند. در حال حاضر تیکا دارای یک تیم ۱۰ نفره با همکاری ۱۳ مدرس و ۱۹۰۰۰ کاربر فعال است. هدف تیکا در آینده نزدیک آموزش زبان به یک میلیون نفر است و ارائه یک پلتفرم برای آموزش زبان‌های مختلف بین زبان آموزان و مدرس‌ها است.


تیکا پلتفرمی آموزشی در حوزه آموزش زبان انگلیسی است. از نظر آموزشی، این بستر دارای سطح بندی‌های مختلف و درس‌های متنوع برای کاربر است و سعی کرده با توجه به جدیدترین روش‌های آموزش زبان، زبان انگلیسی را به کاربران بیاموزد. تیکا  دو بخش اصلی دارد: کالج و سرگرمی. این دو قسمت با تمرکز بر آموزش دیداری و شنیداری، سعی در تقویت مهارت‌های مهم در زبان‌آموزی مثل صحبت کردن، شنیدن، خواندن و نوشتن دارد. کاربران تیکا می‌توانند از طریق مدرسان این اپلیکیشن محتوای آکادمیک را در کالج بیاموزند و هم می‌توانند از طریق سرگرمی مهارت‌های زبان خود را افزایش دهند.

تیکا پلی ارتباطی میان کاربران و دنیای آموزش زبان انگلیسی است. با چند کلیک ساده و انتخاب سطح مورد‌نظر درس‌های دوره‌ای و مطالب آموزشی دسته‌بندی شده به کاربر پیشنهاد می‌شود. هر فرد یک مدرس پشتیبان دارد که تا رسیدن به هدف (یادگیری زبان انگلیسی) او را راهنمایی می‌کند.

اهمیت زبان انگلیسی

زبان انگلیسی و یادگیری آن مهم است. چرا؟ به یک دلیل ساده. رایج‌ترین زبان گفتاری دنیا زبان انگلیسی است. پس اگر بخواهید مسافرت، تحصیل، مهاجرت و… باید این زبان را بیاموزید. به همین دلیل ساده، وقتی با این زبان آشنایی دارید شغل‌های بهتری در انتظار شماست. اما یادگیری این زبان یک دلیل پیچیده‌تر هم دارد. زبان انگلیسی زبان علم و فناوری است. بیشتر مقالات و کتاب‌های تخصصی به این زبان نوشته می‌شود و حدود ۷۰ درصد محتوا در بستر وب به این زبان است. پیچیده نیست اگر به این نتیجه برسیم با زبان انگلیسی ابزارهای ما برای لذت بردن و زندگی کردن افزایش می‌یابد.

پس زبان انگلیسی یاد بگیریم! اما چرا زبان‌آموزی سخت است؟

زبان آموزی مهارتی طولانی مدت است. نیاز است بارها اشتباه کنید و دوباره درست صحبت کردن یا نوشتن را از سر بگیرد. اینها واقعیت‌هایی درباره زبان آموزی است اما قسمتی از آن هم به باورها و سیستم‌های رایج ما برای یادگیری زبان در ایران بازمی گردد. در ذهن ما زبان آموزی سخت است چون سرگرمی نیست. یک کار جدی است که اشتباه کردن در آن قرار است پیامدی داشته باشد. زبان برای ما همیشه با گرامر آغاز شده یا همیشه آنقدر جدی است که با متن خواندن زبان را یاد گرفته ایم.

چکار کنیم که یک بستر متفاوت خلق کنیم: تیکا، سرگرم کننده، ساختارمند و جذاب

تیم استارتاپی تیکا برای پوشش این خلاء (زبان آموزی سخت) آغاز به کار کرده است. آن‌ها به دنبال ارائه تیکاراه حلی نوین و مبتنی بر فناوری شکل داده اند که بتوانند گامی در جهت بهبود دادن وضعیت یادگیری زبان بردارند. تیکا کالجی همراه و آموزشگاه آنلاین آموزش زبان است که با استفاده از بروزترین روش‌های آموزش الکترونیک قرار است زبان را به طریق ساختارمند و نه سنتی به زبان آموزان و تمامی فارسی زبانان ارائه کند.

تیکا می‌داند یاگیری زبان چرا برای فارسی زبانان سخت است بنابراین بستر آموزش را بر همین اساس طراحی کرده است. برجسته‌ترین ویژگی اپلیکیشن تیکا این است که سرگرم کننده، ساختارمند و جذاب است و تلاش کرده یادگیری را تبدیل به امری لذت بخش کند. این ایده در قالب ویژگی‌های عینی زیر تجسد یافته است:

۱- برنامه پیشنهادی روزانه می‌دهد؛

۲- نمایش روند و مراحل پیشرفت شما را نشان می‌دهد؛

۳- روند تعاملی و جذاب ایجاد کرده است که بتواند زبان آموز در فعالیت‌ها درگیر شود؛

۵- محتوای بروز دیداری و شنیداری در قالب موسیقی، فیلم، اینفوگرافی و موشن کلیپ فراهم کرده است؛

۶- سطوح و دروس متنوع را ایجاد کرده است که هر کس با توجه به سطح خود به آنها دسترسی داشته باشد؛

۷- ارائه درس‌ها در بستر سرگرمی و رقابتی است؛

۸- پشتیبانی آنلاین دارد؛

۹- امکان اعطای مدرک معتبر توسط شریک آموزش تیکا فراهم است.

تیکا چه خدمتی ارائه می‌کند و چگونه خود را متمایز کرده است؟

ارائه آموزش دوطرفه بین استاد و زبان آموز بر بستری آموزشی و بازی‌وارسازی روند یادگیری زبان انگلیسی، مهمترین سرویسی است که این بستر آنلاین ارائه می‌کند. در این بستر زبان آموز با انتخاب دوره، ارتباط با مدرس و در نهایت آزمون و اخذ مدرک می‌تواند تمام این مراحل را تحت وب پیگیری کند. تیکا این ادعا را دارد روش آموزش ارائه شده مبتنی بر قواعد حافظه و یادگیری بر پایه نوروساینس است.

تیکایی ها چه کسانی هستند و چگونه شکل گرفت؟

تیکاهسته اصلی تیکا را سه نفر تشکیل دادند: حامد وفائی (توسعه بازار)، حسین محسنیان (برنامه‌نویس) و علی رضائی (مدرس و دانش‌آموخته نوروساینس). در خرداد ۱۳۹۶ تیکا کار رسمی خود را آغاز کرد و در زمان کوتاهی افرادی با تخصص‌های مختلف به این تیم پیوستند و این تیم را کامل‌تر کردند.(امیر امینی (برنامه‌نویس)، حدیث فخاری (مدرس)، فاطمه بازدار (مدرس)، شقایق خراسانی(مدرس)، محدثه قدوسی (برنامه‌نویس)، سحر گندم کار و مائده هژبر (طراح)).

حامد وفایی مسئول توسعه بازار از اوایل تأسیس تیکا می‌گوید که بعد از تشکیل تیم، کامل کردن مدل کسب و کار و شروع اولیه برای استقرار و شتابدهی به چند مرکز مراجعه کردند که بهترین مرکز از نظر خدمات و با توجه به همسو بودن برنامه آن‌ها با استراتژی‌های مرکز شتابدهی طرفه نگار کار را در آن مرکز آغاز می‌کنند.

مرکز کارآفرینی طرفه نگار در روند رشد تیکا نقش مهم و بسزایی داشته است و سرمایه بذری و شتاب‌دهی این استارت آپ بر عهده این مرکز بوده است.

تیکایی ها موفق اند اما چرا؟

حامد وفایی مسئول توسعه بازار این استارت آپ معتقد است از چند عامل مهمی که در روند شکل‌گیری استارتاپ نقش دارد مطمئناً مهمترین عامل افراد تیم اند. به نظر وی سرسختی افراد تیم و باهوش رفتار کردن آن‌ها در بقا و رشد یک کسب و کار بسیار مهم است و تیکا جایگاه فعلی خود را مدیون تک تک افراد تیم و فداکاری‌های آن‌ها می‌داند. بهترین کسب‌وکارها نه بر پایه ایده استوار اند و نه بر پایه مدل کسب و کار، شما برای شروع فقط کافی است یک تیم خوب داشته باشید.

جلب اعتماد کاربر

تیکا از همان ابتدا سعی نداشته نسخه‌ای واحد برای همه افراد بپیچد و ادعا کند که در کوتاه‌ترین زمان و بدون خواندن به شما زبان آموزش می‌دهد مانند آن پیام‌های جذابی که در فضای مجازی دیده می‌شود. تیکا اصل را بر صداقت و تلاش گذاشته است و برای زبان آموز روشن می‌کند که مهم تلاش او در روند یادگیری است. این روند یادگیری را تیکا فراهم می‌کند و شما کافی است در این راه ثابت قدم باشید و مسیر یادگیری را با کمک ما ادامه دهید.

هزینه‌ها و بازگشت سرمایه تیکا

بنا به اعلام تیکا، ای اپلیکیشن تا به حال (آذر ماه ۹۷) نزدیک به ۶۰ میلیون تومان هزینه نقدی کرده است که در کنار این سرمایه وقت، انرژی و تخصص یک تیم ۱۰ نفره هم بوده است. بازگشت سرمایه در تیکا از همان مراحل ابتدایی شروع شده و در حال حاضر تیکا به یک درآمد ماهانه رسیده است.

اشتغال زایی تیکا

در حال حاضر تیکا دارای یک تیم ۱۰ نفره با همکاری ۱۳ مدرس و ۱۹۰۰۰ کاربر فعال است.

 هدف تیکا در آینده

هدف تیکا در آینده نزدیک آموزش زبان به یک میلیون نفر است و ارائه یک پلتفرم برای آموزش زبان‌های مختلف بین زبان آموزان و مدرس‌ها است.

توصیه تیکا به دانش‌آموختگان علوم انسانی برای شروع کار خود

حامد وفایی مسئول توسعه بازار معتقد است بنا به فرمایش حضرت علی (ع) سرآغاز هر بدی تنبلی و تنگ‌حوصلگی است. در جامعه امروز ما رخوت و تنبلی بیداد می‌کند و با توجه به اینکه یک کارآفرین همواره در معرض چالش‌ها و فرصت هاست، پیشنهاد تیکا به دوستان استفاده از این چالش‌ها و خلق فرصت‌های جدید است.

 


در این سلسله یادداشت‌ها به دنبال معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی‌ای هستیم که به نوعی ایده‌هایی در علوم انسانی را پیگیری کرده‌اند که به دنبال آن اشتغال و خدمات جدیدی را ایجاد کرده‌اند. اگر شما هم استارت آپی در حوزه علوم انسانی دارید بردار بسیار خوشحال خواهد شد به معرفی شدن و دیده شدن شما کمک کند.

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

11 + 13 =