جاجیگا

جاجیگا پلتفرمی برای ثبت اینترنتی اقامتگاه‌های مردمی و بستری برای پیوند زدن مهمان و میزبانی است که یکدیگر را نمی‌شناسند.

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


در این سلسله یادداشت‌ها به دنبال معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی‌ای هستیم که به نوعی ایده‌هایی در علوم انسانی را پیگیری کرده‌اند که به دنبال آن اشتغال و خدمات جدیدی را ایجاد کرده‌اند.


نمی‌توان به ظرفیت‌های فراوان اقتصاد ایران و بسترهای توسعۀ اشتغال و افزایش ثروت در کشور فکر کرد و از بوم‌گردی و گردش مالی فعلی و آتی این حوزه غافل شد. بوم‌گردی و اکوتوریسم، برای کشوری مثل کشور ما که به تنوع قومی و فرهنگی و چهار فصل بودن و داشتن تاریخ کهن مشهور است، عرصۀ بی‌نظیری به شمار می‌رود و بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که توسعۀ اکوتوریسم، بخشی از بحران اشتغال کشور را تدبیر خواهد کرد.

ضرورت توسعۀ اکوتوریسم و اهمیت آن برای آیندۀ اقتصاد کشور به جای خود، افرادی هم وجود دارند که از همین ظرفیت کنونی و آنچه همین امروز داریم برای راه‌اندازی کسب و کار خود بهره گرفتند و شرکت‌هایی را به هدف سهم بردن از بازار موجود تأسیس کردند. یک نمونه از این افراد بابک سهرابی است که استارت‌اپ جاجیگا (www.jajiga.com) را به هدف بهره‌برداری از گوشه‌ای از این ظرفیت عظیم و تصاحب سهمی از این بازار بزرگ راه‌اندازی کرده است.

 جاجیگا (که در زبان مردم محلی گیلان به مکان اقامت و محل آسایش اطلاق می‌شود) پلتفرمی برای ثبت اینترنتی اقامتگاه‌های مردمی و بستری برای پیوند زدن مهمان و میزبانی است که یکدیگر را نمی‌شناسند. پلتفرمی است که بسیاری از دردسرها و تشریفات زاید و وقت‌گیر و واقعاً بیهوده را حذف و عرضه کننده و گیرندۀ خدمت را به شیوه‌ای ساده اما مطمئن به هم وصل می‌کند؛ یک طرف این معامله، میزبان است که اقامتگاه خود و امکاناتی را که در این اقامتگاه وجود دارد ارائه می‌دهد؛ و در طرف دیگر هم مسافر قرار دارد که با توجه به سلیقه و خواست و وُسع مالی خود یکی از اقامتگاه‌های موجود در فهرست را انتخاب و برای مدت مشخصی به نام خود ثبت می‌کند.

کاری که جاجیگا می‌کند، وصل کردن این دو طرف به یکدیگر و دریافت سهم اندکی از این معامله به عنوان حق معرفی است. جاجیگا در ابتدا به هدف پیدا کردن کردن محل اقامت مناسب برای مسافران در خانه‌های بومی و کلبه‌های روستایی کار خود را شروع کرد، اما رفته رفته ویلاهایی کنار دریا، سوئیت‌هایی در حاشیه شهرها و حتی آپارتمان‌هایی داخل شهرها را هم به فهرست اقامتگاه‌های خود افزود؛ و اکنون از این مزیت برخوردار است که گزینه‌های فراوان و متنوعی پیش روی مسافران با سلایق مختلف قرار می‌دهد. هرچند هدف‌‌گذاری اولیه آن تغییری نکرده و هنوز و همچنان معرفی اقامتگاه‌های بومی و محلی به مسافران اولویت کاری آن است.

اما برای فهم درست موضوع، ناچاریم دو حوزه متمایز اما درهم‌تنیده را از یکدیگر تفکیک کنیم؛ یکی خود بوم‌گردی و اقتصاد و بازار آن، و دیگری پلتفرمی که انجام این کار را تسهیل می‌کند. خود پلتفرم که کار خاصی جز وصل کردن مسافر به میزبان انجام نمی‌دهد و از این‌رو صحبت از ظرفیت فراوان اشتغال در این پلتفرم و پلتفرم‌های مشابه، نادرست و گمراه‌کننده است. زیرا برآورد می‌شود که پلتفرمی مثل جاجیگا، با این کیفیت و وسعت خدمات، می‌تواند نزدیک به پانزده تا بیست درصد بازار ایران را در این حوزه از آن خود کند.

به فرض صحت این تخمین، کل بازار اکوتوریسم ایران، ظرفیت فعالیت تعداد محدودی از این پلتفرم‌ها و شرکت‌های پشتیبانی آن را خواهد داشت و از این‌رو امید بستن به توسعۀ اشتغال، آن‌هم برای دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی از طریق پلتفرم‌های مشابه جاجیگا اشتباه است و کمکی به رونق دادن به بازار کار این رشته‌ها نمی‌کند. شرکت‌هایی که این خدمت یا خدمات شبیه آن را عرضه می‌کنند، بیشتر به دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی برای پشتیبانی از سایت و پلتفرم خود نیاز دارند؛ و توانایی‌ها و آموخته‌های فارغ‌التحصیلان علوم انسانی و اجتماعی در این حیطه جای نمی‌گیرد.

 اما خود بوم‌گردی از اساس برنامه‌ای فرهنگی است و تجربه‌ای از مشاهده و لمس مستقیم فرهنگ و سبک زندگی و آداب غذایی و رسوم مردم محلی در گوشه‌ای از ایران محسوب می‌شود. نمی‌توان از فرهنگ و برنامه‌های فرهنگی، آن‌هم در چنین ابعاد وسیعی سخن گفت و دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی را کنار گذاشت؛ و سهمی را که آن‌ها می‌توانند و باید در این عرصۀ وسیع داشته باشند نادیده گرفت. بازار بزرگ بوم‌گردی و اکوتوریسم عرصۀ مناسبی برای جذب شمار زیادی از دانش‌آموختگان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی و یکی از بهترین زمینه‌های حضور و نقش‌آفرینی آن‌ها هم در فرهنگ و هم در اقتصاد کشور است. به ویژه برای دانش‌آموختگان این رشته‌ها، که خودشان متولد همین منطقه و پرورش‌یافتۀ فرهنگ بومی و محلی آنجا هستند و زیبایی‌ها و ظرافت‌های پنهان فرهنگ و سنت زادگاه خود را می‌شناسند.

1+

2 ديدگاه

  1. سلام. من بابک هستم موسس جاجیگا، بصورت اتفاقی به مطلب ارشمند شما برخوردم و خواستم بدین وسیله ابتدا سپاسگذاریم از اینکه به خوبی پلتفرم جاجیگا و فرصتهایی که در قبال فعالیت چنین پلتفرمهایی ایجاد میشن رو تحلیل کردید، اعلام کنم. ذکر یک نکته رو هم خالی از لطف ندیدم، اینکه همونطور که اشاره کردید اصولا پلتفرم ها بصورت مستقیم و در سازمان خودشون موجب اشتغال زایی وسیع نمیشن، بلکه پلتفرمها در واقع با فراهم آووردن بستری سالم، تسهیل شده، قانونمند و امن برای عرضه کالاها و خدمات، زمینه اشتغال بسیار وسیعی رو فراهم میارن که افراد مختلف جامعه با توانایی های مختلف می تونن در اون فعالیت کنن و درآمد زایی داشته باشن. بعنوان مثال هم اکنون بعد از ۲ سال از شروع به فعالیت پلتفرم جاجیگا، بیش از هزار میزبان در حال ارائه خدمات اقامت در گستره وسیعی از ایران عزیز و تماشایی هستند، از شهرهای توریسی و محبوب تا دورترین روستاها که توصیف و تحلیل همه مزایای اون در این مجال امکانپذیر نیست… سپاسگذارم از شما

    0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

16 − 12 =