خوب شیم و سلامت

خوب شیم !

 پروژه ای در زمینۀ سلامت با تأکید بر دیدگاه خودمراقبتی و تکیه بر ابعاد بومی

مصاحبه کننده: زهرا عرب

تخمین زمان مطالعه: ۸ دقیقه

 


خوب شیم نام پروژه‌ای است که قرار است از طریق ساخت کلیپ‌های آموزشی، در ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه و پیشگیری از آسیب‌ها سهمی داشته باشد. ایدۀ این کار متعلق به خانم دکتر گلرخ داوران است و آقای دکتر حمیدرضا توفیقی قسمت سلامت روان این مجموعه را پیگیری می‌کند. تا کنون هم کلیپ‌های بسیاری تولید کرده‌اند که با جستجو در اینترنت قابل دسترسی است. با خانم دکتر داوران و آقای دکتر توفیقی دربارۀ شکل‌گیری این گروه و پیگری این ایده به گفتگو نشستیم.


 1.  کمی از خودتان و دغدغه‌هایتان بگویید.

 دکتر داوران: گلرخ داوران هستم، ۲۹ ساله، پزشك عمومی و فارغ‌التحصيل دانشگاه علوم پزشكى تهران. در حال حاضر به گذراندن طرح نيروى انسانى در بيمارستان دوازده فروردين شهر كهنوج در استان كرمان مشغول هستم. دغدغۀ شخصى من از زمان انتخاب رشتۀ پزشكى در دانشگاه، ارتقا و بهبود سطح سلامت مردم كشورم بوده و هست.

دکتر توفیقی: حمیدرضا توفیقی هستم، ۳۱ ساله و دستیار تخصصی سال سوم روان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران. متولد تهران هستم، اما تا زمان اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی در شهر مادری‌ام، رفسنجان، زندگی کردم و بعد از قبولی در رشتۀ پزشکی به تهران آمدم و تا به امروز هم بر دوش این غول خفته (به‌سختی) نفس می‌کشم. از مدت‌ها پیش، به علوم انسانی و هنر هم علاقه‌مند بوده‌ام و مطالعه و کسب تجربه در حوزه‌هایی چون فلسفه، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، رسانه، ادبیات و عکاسی برایم جذابیت وافری داشته و دارد. ترکیب این علائق با رشتۀ پزشکی، جز انتخاب تخصص روان‌پزشکی، برایم راهی نگذاشت. این یگانه راهی است که به من فرصت می‌دهد تا دغدغۀ بهداشت روان مردمم را با ترکیبی از روش‌های مورد علاقه‌ام پیگیری کنم.

 1.  خوب شیم یعنی چی؟

دکتر داوران: ما فكر مي‌كنيم اسم پروژه « خوب شيم » را بسيار هوشمندانه انتخاب كرده‌ايم. اينكه اين اسم روى خوب‌تر شدن و صفات مثبت تأكيد مي‌كند و آن را حركتی دسته‌جمعى به حساب مى‌آورد براى گروه ما بسيار ارزشمند است. براى ما سلامتى پر اهميت‌تر از بيمارى، پيشگيرى مهم‌تر از درمان و حركت دسته‌جمعى سازنده‌تر از به‌تنهايى حركت‌كردن است.

 1.  چگونه به این ایده رسیدید؟

دکتر داوران: از سال گذشته، همزمان با شروع دوران طرح، به ايجاد راه ارتباطى آنلاين با مردم با موضوع سلامتى فكر كردم. ارتباط من در دوران طرح به برخورد با مردم در لحظۀ اوج بيمارى و درد محدود شده بود؛ اين مسئله اهميت برقرارى ارتباط در دوران سلامتى، با هدف پيشگيرى را برايم پررنگ‌تر كرد. اين فكر خام اوليه را با بسيارى از دوستان، همكاران و اساتيد دانشگاه در ميان گذاشتم. دکتر حميدرضا توفيقى، مسئول و سرپرست قسمت بهداشت و سلامت روان، از دوستانى بود كه از همان روزهاى ابتدايى يار و همراه من براى اجراى اين ايده شد. فكر توليد محتوا براى مردم در جلسه‌هاى متعدد گفتگو با دوستان و همكاران پخته‌تر شد و رفته‌رفته به شكل امروزى‌اش درآمد.

 1. با اجرای ایده‌تان چه اهدافی را دنبال می‌کردید؟ چه ضرورتی را احساس کرده بودید و چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟

دکتر داوران: ما براى ارتباط اوليه، توليد ويديوهاى كوتاه چند دقيقه‌اى را انتخاب كرديم كه فرم جديدتر، جذاب‌تر و چشم‌نوازترى از متن و نوشتار بود. سعى كرديم ياد بگيريم، رو به روى مردم(دوربين) بنشينيم، در چشم‌هايشان نگاه كنيم و خلاصه‌ترين، جذاب‌ترين و ساده‌ترين اطلاعاتى را كه به دانستن آن نياز دارند، در اختيارشان بگذاريم. رسالت خوب‌شیم، ارائۀ مطالب صحیح و تألیفی موردنیاز جمعیت عمومی در حوزۀ سلامت، با تأکید بر دیدگاه خودمراقبتی و تکیه بر ابعاد بومی و با استفاده از روش‌های نوین و خلاقانه، تعیین شده است.

 1.  چه سختی‌هایی داشتید و چه کسانی در این راه به شما کمک کردند؟

دکتر داوران: هستۀ اولیۀ خوب شیم را من به همراه دکتر توفیقی و دیگر دوست خوبم دکتر گلنوش انصاری که ایشان هم پزشک عمومی و هم‌دانشگاهی هستند، تشکیل دادیم. کارهای فنی و تولیدی پروژه را هم تاکنون با همکاری صمیمانه و خلاقانۀ استدیو کلاکت و دوستان عزیزی مانند حسین افشاری، علی رسولی و فرشید عسگری عزیز به انجام رسانده‌ایم. در ادامه هم تاکنون دوستان دیگری مانند استاد امیر نجاتی، عضو هیأت علمی طب اورژانس، دکتر آگاه اشرفی، دستیار روان‌پزشکی، دکتر مصطفی وفایی، رادیولوژیست و دکتر صنم طلایی و دکتر ساغر زراسوندی، از دندانپزشکان عزیز به جمع ما اضافه شده‌اند.

مانند هر کار خودجوش دیگر، ما هم مشکلات فراوانی داشتیم و کماکان هم داریم، اما انگیزه و شوق وافری که در قلبمان داشتیم و اهداف و آرزوهای بزرگی که در سرمان بود، ما را به پیش برده است. حمایت‌های بی‌حد، تحسین‌های بی‌‌شمار و انتقادات و راهنمایی‌های بجایی که دریافت کردیم هم کمک شایانی بود. اگر بخواهم از تمامی مشکلات بگویم زمان زیادی لازم خواهد بود و تنها به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنم. هزینۀ تولید کارها که به تهیه‌کنندگی خودمان و به‌صورت خصوصی پرداخت می‌شود از عوامل مهم محدودکنندۀ ماست، تا حدی که ویدیوهای اولیه کمی طولانی‌تر بودند و از یک بخش طنز با بازی هنرمندانۀ سامان صحیح و صدف حاجی‌کریمی به عنوان بازیگر بهره می‌بردند، ولی در ادامه مجبور به کاستن از زمان کارها و نیزحذف بازیگر شدیم. همچنین اخیراً یک سری ویدئو را با حمایت مالی اسپانسر تولید کردیم.

 1. قسمتی از این پروژه در ارتباط با سلامت روان است؛ کمی دربارۀ برنامه‌های خود توضیح دهید.

دکتر توفیقی: من هم به پیروی از استراتژی محوری خوب‌شیم، مفهوم خودمراقبتی را راهنمای اصلی خود قرار دادم. اعتقاد دارم هر چقدر هم زمان و انرژی در قسمت پیش‌تولید چنین کارهایی صرف شود، زیاد نخواهد بود. بنابراین با بارش ذهنی و ایده‌پردازی، مطالعۀ اسناد بالادستی کشوری مانند سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از طرف رهبر معظم انقلاب، گزارش نهایی برنامۀ ارتقای سلامت روان کشوری وزارت بهداشت با تکیه بر خودمراقبتی و برنامۀ جامع ارتقای سلامت روان کشور، جستجو در منابع متعدد خارجی و داخلی، مشورت با اساتید و صاحب‌نظران و مصاحبه‌های پایلوت با مردم عادی، خطوط اصلی بخش بهداشت روان خوب‌شیم را طراحی کردم.

 1. در چه حوزه‌هایی از سلامت روان تولید محتوا داشته‌اید؟ چرا فکر کردید این حوزه‌ها مهم‌اند؟

دکتر توفیقی: ما در خوب‌شیم در حوزۀ بهداشت روان به دو موضوع کلی می‌پردازیم: یکی چیزی که شاید بتوان نامش را روان‌شناسی سلامت نهاد که بیشتر به حوزه‌های مثبت و غیراختلالی ماجرا مانند مهارت‌های زندگی، ارتباطات بین‌فردی، دنیای مجازی، فرزندپروری و چیزهایی از این قبیل اختصاص دارد؛ و یکی هم اختلالات و وضعیت‌های روان‌پزشکی که به موضوعاتی مانند افسردگی، اضطراب، خودکشی، کاهش انگ اختلالات روان‌پزشکی و … می‌پردازد. اهمیت این حوزه‌ها از تأثیری که امیدواریم بگذارند، ناشی می‌شود. بدین معنی که افرادی که در خودشان یا افراد نزدیک آنان اختلالاتی دیده می‌شود، بتوانند به کمک اصول خودمراقبتی به بهبودی نزدیک‌تر شوند. همچنین افرادی که معیارهای اختلالات روان‌پزشکی را ندارند، به سمت ارتقای بهداشت روانی خود و پیشگیری از بروز مشکلات در آینده حرکت کنند.

 1. برنامه‌های پروژه خوب شیم در حوزۀ سلامت روان برای آینده چیست؟

دکتر توفیقی: ما ایده‌های بزرگی در سر داریم. برای مثال، در حال مذاکراتی با وزارت بهداشت و مرکز مشاورۀ دانشجویان و جهاد دانشگاهی هستیم تا مخاطبان خود را گسترش دهیم، به راه‌اندازی پویش‌های اجتماعی می‌اندیشیم و به تأسیس وب‌سایت و گسترش حوزه‌های فعالیتی مانند استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی فکر می‌کنیم.

 1. در حال حاضر چه خدماتی به مخاطبان خود ارائه می‌دهید؟

دکتر توفیقی: تا به امروز، تولید بیش از بیست ویدیو و ده‌ها اسلاید آموزشی و تعدادی متن مرتبط با سلامت، بخش اعظم سابقۀ کاری ما را تشکیل می‌دهد. حدود پنج هزار نفر صفحۀ «خوب‌شیم» را در اینستاگرام (Instagram.com/khoob_shim) دنبال‌ می‌کنند و حدوداً همین تعداد هم عضو کانال تلگرام ما (Telegram.me/khoobshim) هستند. در حال تعیین راهکاری برای سامان‌دهی و ارجاع مناسب سؤالات درمانی رسیده هم هستیم که به‌تازگی تعدادشان رو به افزایش نهاده است.

 1. توصیۀ شما به کسانی که ممکن است است ایده‌ای داشته باشند و دوست دارند آن را عملی کنند، چیست؟

دکتر توفیقی: شجاع باشید، هوشمندانه و با مطالعه عمل کنید، خلاقیت به‌خرج دهید، تیمی کار کنید، و عجله نکنید!

 1. مخاطبان چگونه می‌توانند با مجموعۀ شما در ارتباط باشند ؟

دکتر توفیقی: ایمیل ما (khoobshim@gmail.com) پذیرای دیدگاه‌ها، انتقادات، موضوعات درخواستی و پیشنهادی، اعلام تمایل برای همکاری و خلاصه هر چیزی است که بخواهید با ما درمیان بگذارید. منتظرتان هستیم. خوب باشیم!

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

11 + پنج =