خورجین و صنایع دستی

ایده‌های شرکت خورجین در ترکیب خلاقیت و سنت

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


در این سلسله یادداشت‌ها به دنبال معرفی استارت‌آپ‌های ایرانی‌ای هستیم که به نوعی ایده‌هایی در علوم انسانی را پیگیری کرده‌اند که به دنبال آن اشتغال و خدمات جدیدی را ایجاد کرده‌اند.

سایت خورجین دانشنامه‌ای قوی در حوزۀ صنایع‌دستی و گردشگری است و با این هدف اولیه وب سایت خورجین ( khurjin.com‌ ) راه‌اندازی شده است و چنان که به نظر می‌رسد، رسیدن به سود مالی و منافع بیشتر، به اندازه صیانت از میراث گذشته و جلوگیری از نسیان این صنعت برای مؤسس آن اهمیت ندارد.


استارت‌اپ خورجین و تداوم بخشیدن به سنت‌های خوب و ارزشمند

وظایف علوم انسانی و اجتماعی، به ویژه رشته‌هایی مثل تاریخ و مردم‌شناسی در حوزۀ فرهنگ و امور فرهنگی بسیار است و حتی ارائۀ فهرستی از این وظایف و اشاره به آن‌ها در اینجا ممکن نیست. یکی از این وظایف، حفظ و حراست از میراث گذشته و تداوم بخشیدن به سنت‌های خوب و ارزشمند به جای مانده از پیشینیان و آشنا کردن نسل‌های جدیدتر با این سنت‌ها و میراث است.

صنایع‌دستی اقوام مختلف ایرانی بخش مهمی از این میراث محسوب می‌شود. به اینکه صنایع‌دستی چیست و چه تفسیرهایی از آن وجود دارد و چه کارکردهایی برای آن برشمرده می‌شود کاری نداریم، اما از آن جا که ایران کشوری بزرگ با اقوام مختلف و فرهنگ‌های متنوع شناخته می‌شود، طبیعی و بدیهی است که در موضوع صنایع‌دستی با مجموعۀ وسیعی از محصولات سر و کار داشته باشیم؛ از وسایل آشپزخانه و پخت و پز و ابزارهای کشاورزی و لباس‌هایی که انسان را از گرما و سرما حفظ کند گرفته تا عروسک‌هایی که با کاه و پشم و چوب در گوشه و کنار کشور درست می‌کنند و هر کدام از آن‌ها نام پرمعنایی را بر خود دارد.

این وسعت و تنوع فراوان، نه تنها تهدید و چالش و حتی آشفتگی و پراکندگی (به معنی منفی آن) نیست، که ظرفیت مناسبی برای ایجاد برخی کسب و کارهای خلاق و مرتبط با فرهنگ را فراهم می‌کند. استارت‌اپ خورجین یکی از نمونه‌های کسب و کارهایی است که به بهره‌برداری مشروع از این ظرفیت بزرگ می‌اندیشد و برنامه‌هایی برای تصاحب بخشی از بازار موجود در این بخش دارد.

سایت خورجین ؛ دانشنامه‌ای قوی در حوزۀ صنایع‌دستی و گردشگری

هدف اولیه وب سایت خورجین ( khurjin.com‌ ) راه‌اندازی یک دانشنامه قوی در حوزۀ صنایع‌دستی و گردشگری است و چنان که به نظر می‌رسد، رسیدن به سود مالی و منافع بیشتر، به اندازه صیانت از میراث گذشته و جلوگیری از نسیان این صنعت برای مؤسس آن اهمیت ندارد. البته ناگفته نماند که خورجین به راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین برای فروش مستقیم صنایع دستی می‌اندیشد و ایجاد بازاری مستعد رشد را در برنامه خود دارد.

 این استارت‌اپ به حوزه گردشگری نیز نظر دارد و می‌کوشد تا با معرفی جاذبه‌های فراوان گردشگری ایران و آداب و رسوم موجود در گوشه و کنار کشور، سهمی در رشد این صنعت در ایران داشته باشد. به نظر پایه‌گذار استارت‌اپ خورجین ، ولی‌الله آیینه‌نگینی، قبل از هر کاری ما نیاز به محتوای مستند و غنی داریم و بدون انباشت اطلاعات مفید و ایجاد شرایطی برای دسترسی آسان و سریع به این اطلاعات، ایجاد و توسعه بازار هم ممکن نیست.

 بر همین اساس است که در وهله اول این وب‌سایت یک دانشنامه تخصصی در حوزه صنایع‌دستی به نظر می‌رسد که در معرفی و بررسی تاریخ و ماهیت انواع صنایع‌دستی در ایران قدم برمی‌دارد. تحلیل و بررسی صنایع‌دستی در سطح جهان و معرفی ایده‌های نو و جدید در زمینه‌های مختلف این صنعت بخش دیگری از کارهای خورجین است.

نقشه ایران و وب‌سایت خورجین

در وب‌سایت شرکت خورجین، نقشه‌ای از ایران به چشم می‌خورد. این نقشه طوری طراحی شده است که مخاطب به راحتی، با انتخاب هر استان، به اطلاعات مربوط به کالاها و محصولات تولیدی آن استان دسترسی داشته باشد. همچنین در کنار معرفی مناطق گردشگری هر استان و همراه بر معرفی جاذبه‌های گردشگری بکر و معمولاً ناشناخته، مرور کوتاهی هم بر آداب و رسوم آن استان وجود دارد.

آینده خورجین

فروشگاه آنلاین خورجین قصد دارد شرایطی را مهیا سازد تا از یک طرف تولیدکنندگان صنایع‌دستی، فروشگاهی برای عرضه محصولات خود داشته باشند و از طرف دیگر خریداران نیز به تناسب نیاز و درخواست و سلیقۀ خود اقدام به خرید صنایع‌دستی موجود در وب‌سایت کنند. برنامه‌های دیگر خورجین مانند راه‌اندازی تورهای بازدید از کارگاه‌های صنایع‌دستی و آداب و رسوم مناطق مختلف و کوشش برای تسهیل کارهایی مثل رزرو هتل و مهمانسرا و مکان‌های اسکان روستایی و عشایری همچنین خرید بلیت هواپیما با تخفیف‌های ویژه نیز همگی در همین چارچوب جای می‌گیرند و برنامه‌هایی برای رشد صنعت گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌روند.

آوایار و ایدۀ افزایش کیفیت یک تجربه: برنامه‌های استارت‌اپ آوایار برای معرفی میراث ایران

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

شانزده + 20 =