درآمدزایی و تجاری سازی علوم انسانی

مرور دیدگاه‌های دکتر بختیار محمدپور :

مروری بر آراء صاحب‌نظران علوم انسانی درباره تجاری‌سازی و کاربردی‌سازی علوم انسانی در ایران ـ بخش هشتم

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه


اشاره : این یادداشت به بررسی دیدگاه های دکتر بختیار محمدپور ، مؤلف کتاب ” تجاری سازی تحقیق با تاکید بر حوزه علوم انسانی ” می پردازد، کسی که بر استفاده از همه بخش های دولتی و خصوصی برای توجه دادن به علوم انسانی و کاربردی سازی و تجاری‌سازی آن تاکید می کند.


  • دسته بندی مواضع دکتر بختیار محمدپور:

 

درآمدزایی

 

  • مواضع در باب درآمدزایی علوم انسانی:

دکتر بختیار محمد پور مدافع کل جریان کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی است. وی با جزئیات بیشتری به این موضوعات پرداخته و در نتیجه آرائش در این باب شفاف است..

البته موضع نظری دکتر محمد پور در باب دانش و خاستگاه و مبنای آن آشکار نیست و در نتیجه در خصوص نظر وی درباره دخالت دولت در عرصه علم نمی توان نظر داد. لیکن در بقیه موارد شفاف نظراتش را بیان کرده است. او بر استفاده از همه بخش های دولتی و خصوصی برای توجه دادن به علوم انسانی و کاربردی سازی و تجاری‌سازی آن تاکید می کند؛ و در نتیجه دولت، دانشگاه و بخش خصوصی را به کاربردی سازی و تجاری سازی علوم انسانی دعوت می‌نماید. البته به نظر می رسد وی به مبحث تبیین مدل این حمایت ها از علوم انسانی و نحوه رفع موانع آن چندان ورود نکرده است.

  • مهمترین نقل قول ها :

بسیاری نقد دارند که نباید تجاری سازی وارد دانشگاه‌ها شود اما دانشگاه‌ها امروز درگیر این موضوع هستند چون باید درآمدزایی کنند. بنابراین من تعمداً از واژه تجاری سازی استفاده کردم چون معتقدم می‌توانیم علوم انسانی را تجاری کنیم. اینکه امروز فیلم‌ها و آثار هنری ما تجاری می‌شوند ماحصل تجاری سازی علوم انسانی است ما اگر تعمداً به سمت تجاری سازی علوم انسانی برویم می‌توانیم بهره‌وری بیشتری از این حوزه داشته باشیم.

http://www.ido.ir/pages/?id=377305

برای مطالعه‌ی بیشتر به بخش کاربردی سازی مراجعه کنید.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یک × پنج =