درمان روانشناختی  و فناوری

معرفی یک برنامۀ درمان روانشناختی آنلاین با پشتوانۀ پژوهشی: سایت من غلبه می‌کنم iPrevail

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه: ۸ دقیقه


پیش از این بارها در مورد حضور تکنولوژی در روان‌شناسی و روان‌درمانی صحبت کرده‌ایم. شرایط جامعۀ امروز ایجاب می‌کند همۀ کارها و خدمات به صورت ساده‌تری در دسترس مردم قرار گیرد و از این‌رو ما شاهد به وجود آمدن اکثر خدمات به صورت آنلاین هستیم و این روند سرعت زیادی به خود گرفته است. هدف از این نوشته معرفی یکی از مراکز ارائه‌دهندۀ خدمات آنلاین روان‌شناختی یعنی سایت “من غلبه می‌کنم” است. در این سایت که خدمات حمایت و روان‌درمانی آنلاین ارائه می‌دهد، هم کاربران عادی که پیش از این از سایت حمایت دریافت کرده‌اند و هم روان‌درمانگران و مشاوران حضور دارند تا به افرادی که دچار مسئله یا چالش هستند کمک کنند. در ادامه به توضیح بیش‌تر این سایت می‌پردازیم.


مقدمه

برنامۀ من غلبه می‌کنم یا iPrevail یک برنامۀ آموزشی آنلاین شخصی و محرمانه است که برای کمک و آموزش به کاربران برای مقابله با مسائل بالقوه‌شان و چیره شدن بر چالش‌های زندگی طراحی شده است. در این برنامه افراد از طریق پلتفرم وب‌سایت باهم صحبت می‌کنند و از هم‌دیگر حمایت و پشتیبانی دریافت می‌کنند.

ورود به سیستم برنامه

ورود به سیستم برای افراد عادی

زمانی که فرد بخواهد به سیستم این برنامه وارد شود، از وی سوالات غربال‌گری پرسیده می‌شود تا بنا بر پاسخ‌هایی که فرد می‌دهد خدماتی متناسب با مشکل وی به ایشان پیشنهاد شود. فردی که می‌خواهد از خدمات “من غلبه می‌کنم” بهره‌مند شود لازم است که به صورت ماهانه برای برنامه‌ای که به وی پیشنهاد می‌شود، ۹٫۹۹ دلار بپردازد. افراد در ازای پرداخت این هزینه می‌توانند به صورت نامحدود از پیام‌های همتایان آموزش‌دیده، حمایت‌های راهنما و برنامه‌هایی که اعتبار آن‌ها به صورت بالینی بررسی شده است بهره‌مند شوند.

خدمات ارائه شده:

  • صحبت و چت کردن خصوصی با یک متخصص آموزش دیده.
  • تعامل با دیگرانی که تجربیات مشابه داشته‌اند.
  • شروع درمان آنلاین بالینی که متناسب با زندگی منحصربه‌فرد هر کس شخصی‏سازی شده است.

من غلبه می‌کنم برای تشویق افراد به استفاده بیش‌تر از این برنامه، به افرادی که برنامه درمانی‌شان را کامل می‌کنند، بیش از ۱۰ دلار برای خرید از سایت آمازون پاداش می‌دهد.

ورود به سیستم برای روان‌درمانگران:

برنامۀ من غلبه می‌کنم در حوزه‌های متعددی تأسیس شده است و به صورت تخصصی بر روی این حوزه‌ها مثلاً اضطراب، افسردگی، یا حوزه‌های دیگر فعالیت می‌کند. روان‌درمانگرانی که بخواهند به سیستم این برنامه وارد شوند و به عنوان روان‌درمانگر فعالیت کنند پس از یک ثبت‌نام و بررسی مختصر اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود و پس از بررسی دقیق‌تر تخصص و محل زندگی وی، از ایشان دعوت می‌شود که مانند سایر کاربران با پرداخت ماهانه ۹٫۹۹ دلار دورۀ تعیین‌شده را بگذرانند و پس از کامل کردن دوره می‌توانند به عنوان روان‌درمانگر در سایت فعالیت کنند.

من غلبه می‌کنم امکان ارتباط فرد را با مشاروانی که مثل خود فرد آدم‌های معمولی هستند و مشکلات مشابهی داشته‌اند فراهم می‌کند. علاوه‌بر این افراد می‏توانند دورۀ سلامت بالینی را با روانشناسان با رویکرد درمان شناختی-رفتاری بگذرانند.

مشاوران همتا چه کسانی هستند؟

مشاوران همتا کسانی هستند که خودشان درمان را گذرانده‌اند و اکنون حضور دارند تا به دیگران کمک کنند که با چالش‌هایشان با موفقیت روبه‌رو شوند. این مشاوران همتا حداقل پنج سطح آموزش مشاوره را بر اساس بهترین تمرین‌های ادارۀ سلامت جانبازان[۱] گذرانده‌اند. همتایان آموزش‌دیده متعهدند که به فرد کمک‌ کنند که از طریق تمرین‌های بهوشیاری[۲]، ایمان و مثبت‌بودن را بیاموزد. افراد می‌توانند در مورد هر چیزی که در ذهنشان وجود دارد در این برنامه صحبت کنند.

روانشناس و طراح ایده

دکتر کریس استوات[۳] روانشناس بالینی، عضو سابق هیئت علمی دانشکده روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه پزشکی فاینبرگ نورث‌وسترن[۴] و دانشکده روانپزشکی در دانشگاه ایلی‌نوی در شیکاگو[۵] است. وی روانشناس و طراح این ایده و مدل بوده است.

درمانهای اختصاصی

این برنامه به صورت اختصاصی در بیماری‌های روانی فعالیت دارد. اختلالاتی که این برنامه به صورت تخصصی به آن‌ها می‌پردازد، شامل افسردگی، اضطراب، اختلال و حملات پانیک یا وحشت‌زدگی، استرس، اختلالات خوردن و تجربۀ سوگ و از دست دادن است. “من غلبه می‌کنم” ابتدا به توصیف این اختلالات و توضیح علائم و انواع آن‏ها می‌پردازد و سپس به بیان درمان و راه‌حل‌های پیشنهادی می‌پردازد.

شواهد اعتبارسنجی من غلبه می‌کنم

مؤسسان من غلبه می‌کنم ادعا می‌کنند که یکی از عواملی که این سیستم را از سایر درمان‌های آنلاین متمایز می‌کند، شواهدی است که برای اثبات اثربخشی این برنامه وجود دارد. من غلبه می‌کنم یک برنامۀ بالینی منحصربه‌فرد را پیشنهاد می‌کند که در آن، آنچه را که مانع حمایت و مراقبت از افراد می‌شود حذف کرده است و درمانی را فراهم می‌کند که از لحاظ موفقیت و اثربخشی با درمان حضوری رقابت می‌کند. شواهد و پایه و اساسی که من غلبه می‌کنم بر مبنا‌ی آن طراحی شده است توسط آژانس تحقیقات و کیفیت بهداشت و درمان[۶] بررسی شده است.

شواهد شامل مطالعات چندگانه، از قبیل بررسی‌های تصادفی و کنترل‌شده است. همچنین دو پژوهش معیارهای کلیدی را قبل و بعد از پیاده‌سازی برنامه ارزیابی کرده‌اند. این پژوهش‌ها اثر برنامه در حوزه‌های مختلفی مثل استیگما یا برچسب ننگ‌‌آور مربوط به دسترسی به درمان سلامت روان، نشانه‌های مرتبط با اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی و وضعیت عملکردی را ارزیابی کرده‌اند.

نه تنها خودِ تیم برنامۀ من غلبه می‌کنم در حین فراهم کردن برنامه‌های درمان آنلاین، چندین سال در این حوزه به پژوهش پرداخته اند، بلکه این برنامه از آزمایش‌های بالینی کنترل‌شده‌ای که با همکاری مرکز پزشکی دانشگاه راش[۷] تکمیل شده است، نیز عبور کرده است. استفاده از مداخلات من غلبه می‌کنم سربازان، کاهش علائم اختلال استرس پس از سانحه و افسردگی را در سربازان با علائم خفیف تا متوسط را گزارش داده است.

نقش‌های موجود در من غلبه می‌کنم

نقش‌ها در من غلبه می‌کنم یک اکوسیستم را تشکیل می‌دهند. این اکوسیستم به افراد کمک می‌کند که در مسیر بهبودی و بازیابی خود، به یکدیگر کمک کنند. هر فرد با پیمودن یک مسیر مشخص نقش خود را ایفا می‌کند و با ایفا کردن این نقش، علاوه بر کمک به دیگران، خود نیز پاداش‌هایی دریافت می‌کند.

کاربر

کاربر هر کسی است که یک حساب کاربری می‌سازد. به منظور دریافت سایر نقش‌ها و شروع کمک کردن به دیگران، هر فرد ابتدا باید یک کاربر باشد.‌ یک کاربر به هر چیزی که برنامه ارائه می‌دهد، می‌تواند دسترسی داشته باشد. کاربران می‌توانند در برنامه‌های ساختاریافته شرکت کنند، با انجمن تعامل داشته باشند، یا با همتایان خود در مورد هر مسئله و چالشی که در زندگی دارند صحبت کنند. پس از این‌که هر فردی یک کاربر شود، می‌تواند یک یا بیش از یکی از نقش‌های زیر را به عهده بگیرد، به دیگران کمک کند و پاداش و جایزه نیز دریافت کند.

همتا

همتایان از چالش‌هایی که داشته‌اند عبور کرده‌اند، آموزش دیده‌اند و می‌خواهند به دیگران کمک کنند تا بر چالش‌هایشان غلبه کنند. همتایان در هر زمان و هر مکانی پیام‌های حمایت‌کننده را فراهم می‌کنند و کاربران را به مفیدترین منابع در مناسب‌ترین زمان هدایت می‌کنند. همتایان با حمایت از کاربران پیشرفت می‌کنند و به عنوان راهی برای تشکر از ایشان، همتایان فعال برای اشتراک‌های قبلی‌شان تخفیف دریافت می‌کنند.

مربی

مربی‌ها افراد مؤثر و کمک‌کننده‌ای هستند که کاربران را به راهی برای رسیدن به سلامت هدایت می‌کنند. به کاربران کمک می‏کنند که برنامۀ سلامتشان را شروع و کامل کنند و ایشان را به مراحل بعدی برنامه هدایت می‌کنند.

برای آشنایی بیش‌تر و استفاده از این برنامه می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

https://www.iprevail.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26322788

[۱] Veteran’s Health Administration

[۲] Mindfulness

[۳] Dr. Chris Stout

[۴] Northwestern University Feinberg School of Medicine’s Department of Psychiatry and Behavioral Sciences

[۵] Department of Psychiatry at The University of Illinois at Chicago

[۶] Agency for Healthcare Research and Quality

[۷] Rush University Medical Center

3+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سیزده + 19 =