حمایت مالی برای ایده‌ها

اگر دیگران هم ایدۀ شما را بپسندند  احتمالاً سرمایۀ کسب و کار ی که می خواهید راه بیندازید، جور است!

نویسنده: زهرا عرب

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


 

خیلی وقت‌ها ممکن است ایده‌ای به سر آدم بزند که فکر کند خیلی خوب است. این ایده می‌تواند یک کسب و کار تازه یا کارآفرینی باشد یا ایده‌ای که وضع مردم را بهتر کند. اما اولین دغدغه‌ای که ذهن هر فردی را درگیر می‌کند، تأمین سرمایۀ آن است و ممکن است فکر کند هیچ وقت نمی‌تواند ایده‌اش را عملی کند؛ به یک دلیل ساده: نداشتنِ سرمایه!

در این متن با معرفی چند وبسایت سرمایه پذیری جمعی تلاش کرده ام نشان دهم چگونه می توانید برای ایده خود حمایت مالی دریافت کنید.


مقدمه

خیلی وقت‌ها ممکن است ایده‌ای به سر آدم بزند که فکر کند خیلی خوب است. این ایده می‌تواند یک کسب و کار تازه یا کارآفرینی باشد یا ایده‌ای که وضع مردم را بهتر کند. اما اولین دغدغه‌ای که ذهن هر فردی را درگیر می‌کند، تأمین سرمایۀ آن است. افراد ممکن است فکر کنند چون سرمایه ندارند هیچ وقت نمی‌توانند ایده‌شان را عملی کنند؛ به یک دلیل ساده: نداشتنِ سرمایه!

خوب بالاخره باید فکری برای افراد خلاق و پرانرژی‌ای کرد که می‌خواهند ایده‌هایشان را تبدیل به عمل کنند. کراودفاندینگ (crowdfunding) یا سرمایه‌‌پذیری جمعی یکی از آن روش‌ها است. در ایالات متحده این نحوه از سرمایه‌پذیری در جامعه زمانی مورد استقبال قرار گرفت که فردی به نام برایان کاملیو در ۲۰۰۳ کمپین «آرتیست شیر» را به راه انداخت.

کمپین آرتیست شیر

این کمپین با یک وبسایت شروع شد. در این وبسایت موسیقیدان‌ها می‌توانستند از طرفدارانشان در تولید محصولاتشان کمک مالی دریافت کنند. بعدها این سایت به یک پلتفرم کراودفاندینگ برای پروژه‌های هنری هم‌چون فیلم، عکاسی و موسیقی تبدیل شد. امروزه از این سیستم برای پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود. شما می‌توانید برای پروژۀ خود کمک مالی از طرفداران آن ایده‌ها دریافت کنید. اگر دیگران هم ایدۀ شما را بپسندند یا آن را پُرفایده ارزیابی کنند، احتمالاً سرمایۀ کسب و کار یا فعالیتی که می‌خواهید راه بیندازید، جور است.!

چند سایت فارسی در این امر فعال هستند که اینجا به شما معرفی می‌شوند.

حمایت مالی از طریق:دونِیت

دونیت ابزار تحقق آرزوهای شماست!

جملۀ بالا شعار وب‌سایت دونیت است: اولین سایت تخصصی بر اساس سیستم سرمایه‌گذاری جمعی. دونیت قرار است ابزاری باشد برای تأمین سرمایه از عموم مردم برای پروژه‌هایی که تأثیرات اجتماعی دارند. به زبان ساده‌تر، مؤسسات خیریه، سازمان‌های مردم‌نهاد، ارگان‌های دولتی، فعالان اجتماعی، و اشخاص، پروژه‌های مورد نظر خود را با سازوکار مشخصی بر روی وب‌سایت دونیت قرار می‌دهند و سایر اعضا و بازدیدکنندگان دونیت نیز، در صورت تمایل، با توجه به علاقه و دغدغۀ خود، مبلغی را به پروژه‌ها پرداخت می‌کنند. پس از جمع‌آوری کامل مبلغ مورد نیاز پروژه، طراح پروژه مبلغ را دریافت می‌کند و پروژه را اجرا می‌کند.

شما هر چند تا ایده که داشته باشید، می‌توانید در این وب‌سایت قرار دهید و از افراد تقاضای حمایت مالی کنید. بعد از اینکه در این کار موفق شدید این پول در اختیار شما قرار می‌گیرد تا کاری که می‌خواهید را انجام دهید. شما می‌توانید شرحی از پیشرفت پروژۀ خود را در سایت قرار دهید تا افرادی که کمک کرده‌اند بتوانند روند کار را ببینند. آدرس سایت: https://2nate.com

حمایت مالی از طریق: فاندوران

فاندوران نیز یک بستر سرمایه‌پذیری جمعی است. این سایت در شهریور ۹۳، با تمرکز بر روی فعالیت‌های اجتماعی و طراحی محصول شروع به کار کرد. فاندوران تا امروز توانسته به تحقق چند ده پروژه کمک کند و این روند با شتاب ادامه دارد.

 افرادی که در زمینۀ هنر، فناوری، طراحی محصول، آی‌تی و امور اجتماعی و خیریه فعال هستند و ایده‌های خلاقانه دارند، برای پروژۀ خود در فاندوران کمپین طراحی می‌کنند و شروع به جذب حمایت‌های مالی از مخاطبان فاندوران می‌کنند. پشتیبانان در ازای دریافت پاداش‌های مشخص، از کمپین‌های فعال در فاندوران حمایت می‌کنند. از طریق فاندوران می‌توانید برای پروژه‌ای که در ذهن دارید حمایت مالی به دست آورید. این کار شما را یک گام به عملی‌شدن ایده‌تان نزدیک می کند. آدرس سایت: http://fundorun.com

حمایت مالی از طریق: مهربانه

با هم شادی بیافرینیم

با هم شادی بیافرینیم هم شعار تیم مهربانه است. مهربانه تا حدودی از نظر موضوع با دونیت و فاندوران متفاوت است. مهربانه بیشتر در حوزۀ کار خیریه فعالیت می‌کند و از این نظر یک پلتفرم تأمین جمعی مالی با مدل اهدا برای اهداف خیریه، اجتماعی، بشردوستانه و غیرانتفاعی است. در مقایسه با خیریه‌های سنتی، مهربانه حمایت‌های کاربران را برای پروژه‌های مشخص (با اهداف، هزینه و زمان‌بندی مشخص) جذب کرده و شفافیت کاملی در اجرای فعالیت‌هایش اعمال می‌کند. به این صورت که حامیان تک‌تک پروژه‌ها مشخص بوده و گزارش اجرای پروژه‌ها به‌صورت منظم به اطلاع کاربران می‌رسد. برای این فعالیت‌ها، مهربانه از بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برد.

به منظور رعایت ضوابط قانونی، «مؤسسۀ نیکوکاری مهربانه» ثبت رسیده است. مطابق اساسنامه، مؤسسه با هدف تأمین جمعی سرمایه برای پروژه‌های خیریه، توانمندسازی اشخاص نیازمند مالی یا غیرمالی، حمایت از امور عام‌المنفعه و اجتماعی مجاز، و کمک به رشد مؤسسات و کسب‌وکارهای نوپا یا نیازمند تشکیل شده و در این راستا، ضمن استفاده از روش‌های سنتی از ابزارهای نوینی نظیر اینترنت و شبکه‌های جمعی و اجتماعی برای افزایش روحیۀ مشارکت جمعی و شفافیت استفاده خواهد کرد. آدرس وب‌سایت: http://mehrabane.ir

برای آشنایی با سرمایه‌پذیری جمعی می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید:

http://crowdfunding.ir

 

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج + چهارده =