علوم اجتماعی ، دستمزد و اشتغال

نگاهی به آمارهای آمریکا در زمینه دستمزد پایه رشته ها و مقاطع دانشگاهی در سال ۲۰۱۷

نویسنده: تمنا منصوری

تخمین زمان مطالعه : ۸ دقیقه


وقتی صحبت از انتخاب رشته تحصیلی‌ می‌شود آیا باید به حرف دل خود گوش کنیم یا به بازگشت سرمایه و کیسه‌های پول؟ این سؤال بسیاری از کسانی است که در شرف دانش‌آموخته‌شدن هستند. مجله معتبر اقتصادی فوربس، جواب این سؤال را بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۷ آمریکا داده است. با نگاه به این اعداد و ارقام متوجه‌ می‌شوید که وضعیت علوم غیرمهندسی، غیرریاضی و غیرطبیعی نه تنها در ایران که در کشورهای پیشرفته دنیا نیز از نظر مقدار پرداخت دستمزد ها مساعد نیست، اما وضعیت اقتصاددان‌ها در این میان امیدوارکننده است.


با نگاه به برخی آمارها درباره دستمزد پایه رشته ‌های مختلف تحصیلی، معلوم می‌شود که نوع دیگری از جبر در جهان وجود دارد، به نام جبر رشته‌ای. به عبارت دقیق‌تر، اگر کسی در رشته‌ای مانند فناوری اطلاعات شاغل باشد‌، می‌تواند به آینده شغلی و درآمدی خود بیشتر امیدوار باشد نسبت به فردی که در یکی از رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی مشغول به تحصیل است. حداقل دستمزد برای رشته‌های مختلف، به این شرح است:

  • بیشترین دستمزد در میان رشته ها در مقطع کارشناسی به مهندسی برق اختصاص دارد. هرچند میانگین حقوق پایه در این رشته، سالانه ۶۲ هزار و ۴۲۸ دلار است، اما فردی که با این مدرک، جویای شغل باشد با تنوعی از پیشنهادها در بازار کار روبه‌رو‌ می‌شود، چراکه‌ می‌تواند مطمئن باشد دستمزدش چیزی بین ۲۵ هزار دلار تا ۱۳۰ هزار دلار خواهد بود.
  • در مرتبه دوم، رشته طراحی نرم افزار قرار دارد و فردی که تازه از این رشته دانش‌آموخته شده باشد، به طور متوسط ۶۱ هزار و ۴۶۶ دلار درآمد دارد. بازه دستمزد برای این رشته در بازار کار از ۲۵ هزار تا ۱۳۴ هزار دلار متغیر است و تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند میزان تجربه و مسئولیت‌ها و وظایف تغییر‌ می‌کند.
  • مهندسی شیمی در جایگاه سوم دستمزد ها قرار دارد، درحالی که سال گذشته یعنی در سال ۲۰۱۶ مقام اول را از نظر بیشترین دستمزد داشت. متوسط حقوق پایه در این رشته ۶۱ هزار و ۱۲۵ دلار است و ممکن است از ۳۱ هزار دلار تا ۱۲۵ هزار دلار نیز برسد.

اما دارندگان چه مدارکی از کدام رشته ها کمترین دستمزد پایه را دارند؟ به گزارش مؤسسه پژوهش استخدام دانشگاهی[۱] در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، بخش انتهایی فهرست مربوط به مدارک کارشناسی و متوسط حقوق پایه آنها به این شرح است:

آمارهای مربوط به متوسط دستمزد پایه برای مقطع کارشناسی ارشد نیز روند مشابهی را درباره جبر رشته‌ای نشان‌ می‌دهد، به طوری که علوم انسانی و علوم اجتماعی همچنان در ردیف‌های پایانی فهرست قرار دارند:

این روند دربارۀ متوسط دستمزد پایه در مقطع دکتری تخصصی نیز ادامه دارد:

اقتصاددان ها امیدوار باشند

مرکز توسعه حرفه‌ای و کسب استعداد NACE در انجمن ملی کالج‌ها و کارفرمایان[۱] (NACE)، در سال ۲۰۱۶، رشته اقتصاد را به عنوان پردرآمدترین رشته علوم اجتماعی معرفی کرده است. بر اساس پیمایش دستمزد های این مرکز در زمستان سال گذشته، متوسط حقوق پایه برای دانش‌آموختگان کارشناسی رشته اقتصاد حدود ۵۰ هزار دلار است که البته در مقایسه با سال پیش از آن (۲۰۱۵) حدود ۱۰۰۰ دلار کاهش داشته است. پس از این رشته، علوم سیاسی یا روابط بین الملل با ۴۷ هزار دلار، روان شناسی با حدود ۴۵ هزار دلار، مددکاری اجتماعی با ۴۳ هزار دلار و ۳۴۰ سنت و جامعه شناسی با تنها ۴۳ هزار دلار در جایگاه‌های پایین‌تر از اقتصاد قرار دارند. جدول زیر، اطلاعات دقیق مربوط به دستمزد های رشته های علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی در سال ۲۰۱۶ را نشان‌ می‌دهد.

با این حال، آنچه به قوت خود باقی است جایگاه نازل‌تر رشته های علوم اجتماعی و انسانی در فهرست‌های مختلف دستمزد ها است؛ رشته اقتصاد به رغم برخورداری از رنگ و بوی ریاضی در جهان، برخلاف ایران به عنوان یکی از رشته های زیرمجموعه علوم اجتماعی شناخته‌ می‌شود و‌ می‌تواند سردمدار دریافت بیشترین دستمزد در این مقوله قلمداد شود، اما این امر تغییری در روند کلی پرداختی‌های سلسله مراتبی رشته های فنی-مهندسی در برابر رشته های علوم انسانی و اجتماعی ایجاد نمی‌کند.

منابع:

https://www.forbes.com/sites/karstenstrauss/2017/06/28/college-degrees-with-the-highest-and-lowest-starting-salaries-in-2017/#673e757a2343

http://www.naceweb.org/job-market/compensation/economics-projected-as-top-paid-class-of-2016-social-sciences-major/

[۱] – National Association of Colleges and Employers

[۱] – Collegiate Employment Research Institute (CERI)

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

13 − شش =