رشته تاریخ و توزیع فرصت‌های شغلی

دستمزد سالانه مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ با نگاهی به آمارهای وزارت کار امریکا

نویسنده: مرتضی میرحسینی

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


این متن گزارشی است از دستمزد سالانۀ برخی مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ در امریکا و اشاره به سقف و کف این دستمزدها در این کشور. همچنین نگاهی است به پراکندگی و چگونگی توزیع فرصت‌های شغلی برای دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ در اقتصادی به بزرگی اقتصاد ایالات‌متحده.


نگاهی به میانگین دستمزد سالانه مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ

مایکلا چیو (Michella Chiu) مدیر بخش بازاریابی برند شرکت گریت واین (GREAT WINE) را از موفق‌ترین دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ می‌شناسند. هرچند او بعدها در رشته‌های دیگری هم تحصیل کرد و چند دورۀ آموزشی مختلف را هم پشت سر گذاشت، اما خودش را با مباهات هنوز یکی از تاریخ‌آموختگان می‌داند.

البته رقم دقیق دستمزد سالانۀ او اعلام نشده است، ولی این عدد را نزدیک به ۱۳۰ هزار دلار در سال تخمین می‌زنند. اما خب، چنان‌که آمار و ارقام نشان می‌دهد، افرادی مثل چیو استثنا به شمار می‌روند و معمولاً دستمزدهای سالانه در مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ بسیار کمتر از این است.

متوسط دستمزد سالانه برای دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ، البته فقط آن‌هایی که بعد از پایان دانشگاه در شغلی مرتبط با رشتۀ تحصیلی خود درجایی مشغول به کار می‌شوند تقریباً ۶۲ هزار دلار است. مثلاً یک معلم دبیرستان، یعنی کسی که به دانش‌آموزان دورۀ متوسطه تاریخ درس می‌دهد سالی حدود ۴۷ هزار دلار دریافت می‌کند، و کارمند یک شرکت حقوقی بزرگ یا نسبتاً بزرگ دستمزدی نزدیک به ۷۰ هزار دلار در سال می‌گیرد.

آمارها این دو رقم، یعنی همین ۴۷ هزار دلار برای تدریس تاریخ در دبیرستان و ۷۰ هزار دلار برای کارمند یک شرکت حقوقی را کف و سقف دستمزد می‌گیرند. به‌این‌ترتیب که موارد استثنایی و خاص و آن عدۀ انگشت‌شماری را به دلایل مختلف دستمزدهای آنان نزدیک یا بیش از ۹۰ و ۱۰۰ یا حتی ۱۱۰ هزار دلار در سال است کنار می‌گذارند و مشاغل پاره‌وقت را هم لحاظ نمی‌کنند.

در این چارچوب، دستمزد سالانه مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ بین این دو عدد ۴۷ هزار دلار و ۷۰ هزار دلار جای می‌گیرد که میانگین آن با احتساب پراکندگی و تعداد شاغلان در هر شغل تقریباً ۶۲ هزار دلار برآورد می‌شود. مثلاً آن دسته از دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ که به‌عنوان مشاور یا تحلیل‌گر به کار درجایی مشغول می‌شوند رقمی نزدیک به ۵۴ هزار دلار می‌گیرند. یا دستمزد کسانی که در منابع انسانی شرکت‌ها و سازمان‌ها خدمت می‌کنند معمولاً به حدود ۵۹ هزار دلار در سال می‌رسد.

برای اینکه این عدد و رقم‌ها معنی و مفهوم درستی پیدا کنند، باید آن‌ها را در بستر و زمینۀ خودشان یعنی جامعۀ امریکا دید. در این جامعه و طبق اعلام وزارت کار این کشور، متوسط دستمزد سالانه عددی معادل ۴۵ هزار دلار است که برای ۴۰ ساعت کار در هفته محاسبه می‌شود. پس حقوق سالانۀ یک معلم تاریخ دبیرستان، بدون محاسبۀ برخی پاداش‌ها و مزایا و اضافه‌کار، کمی بیشتر از متوسط سالانه است.

بررسی بیشتر دربارۀ مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ

نظرسنجی تأمل‌برانگیزی دربارۀ مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ وجود دارد که طبق آن از هر پنج نفری که در رشتۀ دانشگاهی تاریخ تحصیل کرده‌اند و اکنون در شغلی متناسب با مدرک تحصیلی خود مشغول به کارند، چهار نفر از شغل خود «کاملا راضی» است. از نظر جنسیتی هم ۵۴ درصد از شاغلان، مرد و ۴۶ درصد باقی‌مانده نیز زن هستند.

نکته جالب اینجاست که دستمزد زن‌ها در این کشور در بیشتر مشاغل، و نه در همۀ آن‌ها تقریباً ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از مردان است. مثلاً اگر کف دستمزد سالانه برای یک مرد در بخش خدمات ۳۸ هزار دلار باشد، یک زن دقیقاً در همین شغل ۳۴ هزار دلار در سال می‌گیرد.

از این موضوع که بگذریم، می‌رسیم به مهم‌ترین بخش گزارشمان که موضوعی فراتر از دستمزدهای فردی و موضوعات مرتبط به آن است؛ اینکه بیشتر فرصت‌های شغلی برای دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ در شهرهای بزرگ مثل نیویورک و واشنگتن دی‌سی و شیکاگو متمرکز شده است.

زیرا دفاتر اغلب شرکت‌های بزرگ حقوقی و شرکت‌های بازاریابی و تبلیغات و مجموعه‌های دیگری که در انجام برخی کارهای خود به مشاورۀ تاریخ‌آموختگان نیازمند می‌شوند در شهرهای بزرگ قرار داد. شرکت‌های کوچک‌تر معمولاً از چنین مشاورانی استفاده نمی‌کنند و به خاطر گردش مالی نسبتاً پایین و محدودیت کارهایی که به عهده می‌گیرند و انجام می‌دهند، جز به ندرت و در موارد خاص و استثنایی امکان استفاده از مشاورۀ تاریخ‌آموختگان را ندارند.

به عبارت دیگر، یک شرکت یا مجموعۀ حقوقی یا تجاری باید از یک حدی بزرگ‌تر باشد تا باتوجه به خواسته‌ها و نیازها و فعالیت‌های متنوع و فراوان خود به کمک دانش‌آموختۀ رشتۀ تاریخ نیاز پیدا کند. از این‌روست که مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ در شهرهای کوچک به مشاغل مرسومی مثل کار در کتابخانه‌ها و موزه‌های محلی و تدریس در مدارس همان شهر یا حداکثر همکاری پاره‌وقت با رسانه‌های محلی محدود می‌شود.

نه‌فقط شرکت‌های خصوصی، که فرصت‌های شغلی بخش دولتی در مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ نیز در شهرهای بزرگ بیشتر است. مجموعه‌هایی مثل وزارت دفاع این کشور که به خدمات رشتۀ تاریخ نیازمند می‌شوند عمدتاً در شهرهای کوچک شغلی تعریف نمی‌کنند.

البته خود آن‌ها این پراکندگی نامتوازن را نه یک معضل و مشکل، که بخشی از واقعیت می‌دانند؛ اینکه گردش مالی در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است و تعداد کسانی هم که به عنوان شاغل، هر کدام به نوعی در این گردش مالی سهم و نقش دارند خواه‌ناخواه بیشتر خواهد بود. اینکه اشتغال و فرصت شغلی، نه موضوع و مسئله‌ای مستقل که تابعی از بزرگی و کوچکی اقتصاد و نیازهای موجود در آن است و در یک اقتصاد کوچک با نیازهای محدود نمی‌توان فرصت‌های شغلی زیاد در زمینه‌های مختلف داشت یا حتی ایجاد کرد.

منابع و مآخذ:

اطلاعات عرضه شده در این گزارش دربارۀ مشاغل مرتبط با رشتۀ تاریخ در سایت‌های زیر موجود است:

https://www.affordablecollegesonline.org/college-resource-center/using-history-degree/

https://www.payscale.com/research/US/Degree=Bachelor_of_Arts_(BA)%2C_History/Salary

https://www.recruiter.com/salaries/historians-salary/

همچنین اطلاعات بیشتر دربارۀ مشاغل و دستمزدها در سایت وزارت کار امریکا در دسترس قرار دارد:

https://www.bls.gov

اطلاعات بیشتر دربارۀ مایکلا چیو نیز در گزارش و گفت‌وگوی زیر موجود است:

https://www.affordablecollegesonline.org/college-resource-center/using-history-degree/

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

شش − پنج =