دورکاری و فریلنسینگ

پونیشا یک پلتفرمی ست که تلاش کرده است تا فرایند پروژه‌ای کار کردن و دورکاری را تسهیل کند.

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه:۷ دقیقه


برای علوم انسانی خوانده‌ها تجربۀ دورکاری و پروژه‌ای کار کردن شاید غریب نباشد؛ بسیاری از ویراستاران، نویسندگان، مترجمان و… معمولاً چنین تجربه‌هایی را دارند. پونیشا یک پلتفرم است که (اگر چه فقط مخصوص دانش آموختگان علوم انسانی نیست) تلاش کرده است تا فرایند پروژه‌ای کار کردن و دورکاری را تسهیل کند.


در سال‌های کمی قدیمی‌تر از زمان کنونی تنها تصوری که از کار کردن داشتیم این بود که هر صبح به محل کار برویم و عصرها به منزل بازگردیم و در آخر هفته‌ها هم زمانی را برای پرداختن به زندگی شخصی‌مان در اختیار داشته باشیم؛ اما امروزه افرادی را می‌بینیم که به این سبک رایج کار نمی‌کنند و شیوۀ دیگری از کار کردن را در پیش گرفته‌اند.

فریلنسینگ یا آزادکاری که بسیاری از افراد به اسم “پروژه‌ای کار کردن” آن را می‌شناسند، شیوۀ دیگری از کار کردن است که در آن مدیریت زمان و مکان انجام کار بر عهدۀ فریلنسر است. با توجه به افزایش فریلنسینگ و فریلنسرها نیاز به رابطی احساس می‌شود که در آن این مبادلۀ کار انجام‌پذیر باشد. سایت پونیشا پلتفرمی را برای پاسخ به این نیاز فراهم کرده است. در سایت پونیشا کارفرما و کارآفرینان می‌توانند نیازشان را مطرح کنند و فریلنسرها و کارمندان می‌توانند با توجه به مهارت خود به این نیازها پاسخ دهند. در این مطلب قصد داریم به توضیحی کامل‌تر در مورد سایت پونیشا بپردازیم.

دورکاری

فریلنسر و فریلنسینگ

همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، فریلنسر کسی است که برای خود و به صورت پروژه‌ای کار می‌کند. فرد فریلنسر در یک حرفه و تخصص مثل عکاسی، نویسندگی، طراحی سایت، برنامه نویسی، گرافیک، ترجمه و… مهارت دارد و به صورت پروژه‌ای و آزاد برای دیگران کار می‌کند. در واقع به کارهایی که می‌توان آن‌ها را در خانه و به صورت آنلاین و از راه دور انجام داد، فریلنسینگ، و به شخص انجام دهندۀ آن، فریلنسر گفته می‌شود. فریلنسینگ مزایا و معایبی دارد:

مزایای فریلنسینگ – دورکاری

  • فرد برای خود کار می‌کند و رئیس خودش است.
  • هر جا که دوست داشته باشد کار می‌کند.
  • می‌تواند تنها پروژه‌هایی را که دوست دارد انتخاب کند و انجام دهد.
  • درآمد فرد سقف مشخصی ندارد و او می‌تواند با انجام پروژه‌های بیش‌تر و تخصصی‌تر، درآمد بالایی داشته باشد.

معایب فریلنسینگ – دورکاری

  • فرد باید تمام کار را خودش انجام دهد، ممکن است زندگی و کار او با هم ترکیب شود بنابراین مدیریت زمان برای یک فریلنسر بسیار مهم است.
  • کار تیمی و همکار در فریلنسینگ وجود ندارد.
  • اگر فرد کاری انجام ندهد حقوقی دریافت نمی‌کند، برخلاف شرکت‌هایی که ماه به ماه حقوق کارمندانش را واریز می‌کند.

حرفه‌هایی که معمولاً افراد به صورت فریلنسینگ دنبال می‌کنند شامل مترجم، طراح، نویسنده آگهی‌های تجاری و مطالب تبلیغاتی، نویسنده، ویراستار، عکاس، برنامه‌نویس، مشاور کسب‌وکار، متخصص بازاریابی، دستیار مجری، توسعه‌دهنده وب و حرفه‌هایی از این قبیل است.

دورکاری

گروه پونیشا

گروه پونیشا تشکیل شده از ۱۳ نفر جوان پر از انگیزه است که این سایت را از سال ۹۰ راه‌انداری کرده‌اند. برخلاف این‌که معمولاً کارها و گروه‌های این‌چنینی را در تهران می‌بینیم، این گروه در مرکز شکوفایی منطقه آزاد انزلی ساکن است و به دنبال راهی برای ورود به بازار جهانی است!

سایت پونیشا به منظور ارتباط بهتر بین کارفرما و پیمان‌کاران امکاناتی را برای ایشان فراهم کرده است. کارفرمایان می‌توانند پروفایل بسازند، فریلنسرها را جست‌و‌جو کنند، پروژه ایجاد کنند، گفتگوی آنلاین داشته باشند، سیستم پرداخت امن، سیستم حل اختلاف، و سیستم نظر و رتبه داشته باشند. فریلنسرها نیز می‌توانند پروفایل ایجاد کنند، نمونه‌کارشان را ثبت کنند، مهارت موردنظرشان را انتخاب کنند، طرح‌های عضویت مختلف داشته باشند، می‌توانند برای پروژه‌ها پیشنهاد ارسال کنند و ایشان نیز سیستم پرداخت امن، سیستم حل اختلاف، سیستم نظر و رتبه و دریافت وجه داشته باشند.

در سایت فهرستی از پروژه‌ها وجود دارد که فریلنسر در این صفحه می‌تواند لیست پروژه‌های موجود را مرور کند و برای پروژه‌هایی که تمایل دارد درخواستش را بفرستد که کارفرما درخواستش را بررسی کند.

دورکاری

تنوع محتوای سایت

سایت پونیشا علاوه بر این‌که یک رابط بین کارفرما و فریلنسر است، کارهایی بسیار بیش‌تر از این را این گروه انجام می‌دهد. اگر به سایت سری بزنید می‌بینید که داستان بسیاری از نمونه‌های موفق در سایت وجود دارد. همچنین رویدادهای بسیاری را این گروه برگزار می‌کنند؛ رویدادها مانند برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی. این گروه برای افراد کم‌توان نیز کارگاه‌های آموزش فریلنسینگ برگزار کرده‌اند. علاوه بر این، در سایت مقاله‌های آموزشی بسیاری در مورد مهارت‌هایی که برای هر کسب و کاری لازم است، مانند مهارت‌های مذاکره کردن وجود دارد. برگزاری مسابقه نیز از دیگر رویدادهایی است که  پونیشا اجرا می‌کند؛ سرویسی که این امکان را به کارفرمایان می‌دهد تا بتوانند برای پروژه‌های طراحی خود مانند، لوگو، محتوای بصری، طراحی گرافیک، بنر و خیلی کارهای دیگر که نیاز به طراحی دارد، مسابقه ایجاد کنند.

اپلیکیشن پونیشا

گروه پونیشا علاوه بر سایت، اپلیکیشنی را نیز برای موبایل طراحی کرده‌است که استفاده از این برنامه را آسان‌تر کنند. افراد از طریق اپلیکیشن می‌توانند تمام کارهایی را که از طریق سایت امکان‌پذیر بود انجام دهند اما همچنان باید برای انتخاب و ایجاد پرداخت امن به سایت مراجعه کنند. این اپلیکیشن در کافه بازار موجود است.

دورکاری

دریافت گزارشات آماری

ما به اطلاعات و گزارشات آماری برای پیشرفت کار و ارتقای عملکرد نیاز داریم، به همین دلیل پونیشا امکانی را فراهم کرده است که فریلنسرها بتوانند ببینند که در ماه‌های گذشته چقدر درآمد کسب کرده‌اند و چند نفر از پروفایل و نمونه کارهای آن‌ها بازدید کرده‌اند و با توجه به این اطلاعات تلاش کنند تا عملکردشان را بهبود ببخشند و با افزایش بازدید از پروفایل و نمونه کارهای خود، درآمد خود را افزایش دهند. همچنین فریلنسرها می‌توانند گزارش عملکردشان را به صورت هفتگی نیز دریافت کنند و هر زمان که بخواهند می‌توانند گزینۀ دسترسی به اطلاعات آماری را لغو کنند. این گزارش آماری هم به کارفرمایان کمک می‌کند و هم برای فریلنسرها مفید است.

طرح‌ها و تعرفه‌ها

هر کاربر برای اینکه از امکانات سایت استفاده کند، می‌تواند از طرح‌های مختلفی استفاده کند که هر کدام از این طرح‌ها، امکانات و تعرفه‌ها مشخصی دارد. پونیشا چهار طرح مختلف دارد:

۱٫عضویت معمولی

حق این عضویت رایگان است و اعضایی که از این طرح استفاده می‌کنند می‌توانند در مسابقات شرکت کنند و تا ۵ پیشنهاد برای پروژه‌ها ارسال کنند.

۲٫عضویت برنزی

حق عضویت این طرح ماهانه ۲۰ هزار تومان است و اعضای این طرح می‌توانند پروفایل حرفه‌ای دریافت کنند، نشان عضویت برنزی بگیرند و می‌توانند ۶۰ پیشنهاد در ماه ارسال کنند.

۳٫عضویت نقره‌ای

حق عضویت این طرح ماهانه ۴۰ هزار تومان است و اعضای این طرح نیز پروفایل حرفه‌ای دریافت می‌کنند، نشان عضویت نقره‌ای می‌گیرند و می‌توانند ۱۲۰ پیشنهاد در ماه ارسال کنند.

۴٫عضویت طلایی

حق عضویت این طرح که پیشرفته‌ترین طرح این سایت است ماهانه ۶۰ هزار تومان است. اعضای این طرح پروفایل حرفه‌ای دریافت می‌‌کنند، نشان عضویت طلایی می‌گیرند و می‌توانند ۲۴۰ پیشنهاد در ماه ارسال کنند.

در حال حاضر پونیشا ۲۱۵۱۹۵ کاربر و ۶۹۸۲۰ پروژه دارد و تا به حال ۱۸ مسابقه برگزار کرده است.

جمع بندی

سایت پونیشا، یک رابط و واسطه بین کارفرما و پیمان‌کار یا فریلنسرها است. این برنامه برای کارفرمایان این امکان را فراهم می‌کند تا پروژه‌های خود را به فریلنسرها بسپارند و فریلنسرها با انجام این پروژه‌ها کسب درآمد. برای این منظور سایت پونیشا امکاناتی را فراهم کرده است که به کاربران کمک می‌کند بتوانند به راحتی با یکدیگر کار کنند. پونیشا تنها یک رابط بین کارفرما و پیمان‌کار نیست، بلکه رویداد‌های متعددی را این گروه برگزار می‌کند؛ همایش‌ها، کارگاه‌ها، مسابقه‌ها و رویدادهایی از این قبیل که موجب پویایی و پیشرفت مهارت‌های حرفه‌ای افراد می‌شود. در حال حاضر ۲۱۵۱۹۵ کاربر از این برنامه استفاده می‌کنند. سایت پونیشا شامل نمونه‌های موفق و نکات آموزشی بسیاری است و توصیه می‌کنیم که حتماً سری به لینک زیر بزنید:

https://ponisha.ir

سایت بردار به معرفی هرچه بیشتر فرصت‌های شغلی پیش روی متخصصین علوم انسانی خواهد پرداخت.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه × 1 =