رشد استارتاپ‌های علوم انسانی با تغییر نگرش سیاست‌گذاران دانشگاهی

بخش قابل‌توجهی از فعالان استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، فارغ‌التحصیل رشته‌های علوم انسانی هستند.

به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد حسین سجادی نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز، در جلسه‌ای با عنوان «طرح و برنامه خانه‌های خلاق» از رشد استارتاپ‌های سودآور‌ حوزه علوم انسانی و فرهنگ و لزوم سرمایه‌گذاری در این زمینه سخن گفت.

طبق آمار اعلام‌شده از طرف ایشان، نزدیک به ۴۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که بر اساس آمارهای اعلامی، میزان فروش آن‌ها بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان است و بخش قابل‌توجهی از نیروهای انسانی این شرکت‌ها به‌ویژه در حوزه­های مارکتینگ، مالی و حسابداری، مدیریت منابع انسانی (HR)، فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی، فرهنگ و هنر هستند.

نیری معتقد است فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی، ظرفیت‌های بالفعل این حوزه هستند که در صورت توجه سیاست‌گذاران در دستگاه‌های زی ربط به آن‌ها، می‌توان تغییرات مثبتی را در این زمینه شاهد بود.

از نظر نیری دانشکده‌های ما نیاز به تحول دارند تا محیط‌های دانشگاهی از چرخه بی‌حاصل تئوری به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم حرکت کنند و مسئول این تحول در وهله اول، اندیشکده‌ها و پژوهشکده‌هایی هستند که بر روی کاربردی سازی رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی فعالیت می‌کنند.

به‌زعم وی، محیط‌های دانشگاهی علوم انسانی صرفاً نباید به چاپ و انتشار کتاب و مقاله اکتفا کنند بلکه باید محصولات مفیدی به جامعه عرضه کنند که ابعاد و تأثیرات اقتصادی داشته باشند.

سجادی نیری در زمینه‌ی نوآوری در حوزه علوم انسانی به دو مرکز نوآوری شامل مرکز مستقر در دانشگاه علامه طباطبایی و مرکز مستقر در دانشگاه امام صادق (ع) اشاره نمود که استارتاپ‌های خوبی را پروش داده و عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته‌اند.

وی همچنین مجموعه استارتاپی ویراستاران را به‌عنوان نمونه‌ی موفقی از استارتاپ‌های علوم انسانی معرفی کرد که توانسته برای  حدود ۵۰  نفر از فارغ‌التحصیلان رشته ادبیات شغل ایجاد کند.

نیری در پایان با اشاره به موضوع خانه‌های خلاق، دو استان سیستان و بلوچستان و خوزستان را به‌عنوان پیشگام در این زمینه معرفی کرده و بر لزوم توجه به بسترهای آماده‌ای مانند صنایع‌دستی، به‌عنوان یکی از محورهای توسعه در مناطق کم برخوردار تأکید نمود.

منبع:

http://isti.ir/?fkeyid=&siteid=1&pageid=172&newsview=47364

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

13 − دوازده =