روانشناسی و فناوری

مثالی از کارآفرینی در حوزه روانشناسی و فناوری : سایتی برای حمایت عاطفی از افراد 

نویسنده: زهرا عرب

تخمین زمان مطالعه: ۳ دقیقه


سایت ۷ فنجان در واقع یک بازار برای حمایت عاطفی است. افراد زمانی که نیاز دارند دربارۀ مسائل و مشکلاتشان با کسی صحبت کنند، می‌توانند از این سایت کمک بگیرند. اگر کسی دچار مشکل خاصی شده است، از مسائل ارتباطی و فوت عزیزان تا اضطراب، افسرگی و … می‌تواند از این سایت کمک بخواهد. این سایت  بر پایه ترکیب روانشناسی و فناوری است.


مقدمه

با وجود اینترنت، بسیاری از مشاغل دگرگون شده‌اند و گاهی همان شغل‌های قدیمی شکلی نو به خود گرفته‌اند. روانشناسی هم قطعاً از این تغییرات بی‌بهره نبوده است؛ البته این تغییرات در ایران آنچنان پررنگ نبوده است و به نظر می‌رسد ظرفیت‌های زیادی در حوزۀ بازار ترکیب میان روانشناسی و فناوری برای روانشناسان وجود داشته باشد. در اینجا سعی شده است که یک سایت خارجی به عنوان نمونه‌ای موفق از ترکیب فناوری و روانشناسی و البته خلاقیت معرفی شود.

حمایت عاطفی به چه کاری می‌آید؟

یکی از اصولی که بسیاری از روانشناسان- اگر نگوییم همه- بر سر آن اتفاق نظر دارند، این است که حمایت عاطفی حال و روحیۀ افراد را بهتر می‌کند و کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش می‌دهد. حمایت عاطفی مخصوصاً زمانی که افراد با مشکلات زندگی روبه‌رو هستند، می‌تواند بر تاب‌آوری و تحمل افراد تأثیر مثبت گذارد.

ایده سایت روانشناسی و فناوری را برای حمایت عاطفی ترکیب کنیم 

گلن موریارتی[۱]،که خود یک روانشناس بالینی است، از همین اصل ساده استفاده کرده و سایت هفت فنجان چای[۲] را در ۲۰۱۳ پایه‌‌گذاری کرده است. این سایت در واقع یک بازار برای حمایت عاطفی است. افراد زمانی که نیاز دارند دربارۀ مسائل و مشکلاتشان با کسی صحبت کنند، می‌توانند از این سایت کمک بگیرند. اگر کسی دچار مشکل خاصی شده است، از مسائل ارتباطی و فوت عزیزان تا اضطراب، افسرگی و … می‌تواند از این سایت کمک بخواهد.

ویژگی خدمات سایت

نکته‌ای که وجود دارد نوع خدماتی است که سایت ارائه می‌دهد. این سایت به شما وعدۀ روان‌در‌مانی نمی‌دهد بلکه قرار است شنونده‌ای خوب و همدل در اختیار شما قرار دهد! اگر کسی درگیر مشکلات خاصی است به طور عادی آن‌ها را با خانواده و دوستانش درمیان می‌گذارد. مشکل دوست و آشنا برای دردِدل‌کردن این است که آن‌ها ممکن است شما را نفهمند، قضاوت کنند و به‌سادگی شنونده‌های خوبی نباشند. از طرف دیگر روان‌درمانی سنتی، گران، گاهی ترسناک و همیشه در دسترس نیست. هفت فنجان در میانۀ این دو قرار دارد.

این سایت وعده می‌دهد که شما را به شنوندگان آموزش‌دیده و فعال مرتبط می‌کند که سابقۀ آن‌ها قبلاً بررسی شده است و دوره‌هایی برای گوش‌دادن فعال گذرانده‌اند. شنوندگان فعال مهربانند، همدلی می‌کنند و غیرقضاوتی‌اند. همچنین به شما راه‌حل ارائه نمی‌دهند و نمی‌خواهند مشکلاتتان را حل کنند. آن‌ها می‌فهمند و به شما این فضا را می‌دهند تا افکارتان را شفاف و مرتب کنید.

نکتۀ مهم این است که این خدمات برای تمام افرادی که نیاز به درمان جدی و تشخیص ندارند، ایجاد شده است. هدف این سایت برطرف‌کردن نیاز افراد به صحبت‌کردن و شنیده‌شدن از طریق افراد دارای ‌صلاحیت است و به همۀ افراد این فضا را می‌دهد که با هزینۀ کم، خدمات درمانی مؤثر و کارآمد دریافت کنند. در کنار این، سایت موقعیت‌های کاری جدیدی را برای روانشناسان ایجاد کرده است.

در این سایت با توجه به مسائل افراد، اطلاعات تخصصی نیز در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود. در همان ابتدا آزمونی با توجه به مسائل بیمار گرفته می‌شود و سطح اضطراب، افسردگی و ناراحتی فرد سنجیده می‌شود. با توجه به این آزمون، سایت فرد را به اطلاعاتی ارجاع می‌دهد. همچنین یک برنامۀ رشد فردی آماده شده است که از طریق سایت برای هر فردی قابل پیگیری است.

این سایت دارای اپلیکیشن در سیستم IOS و اندروید است که به افراد این امکان را می‌دهد که از طریق موبایل به مشاور دسترسی داشته باشند.

برای دیدن سایت به آدرس روبه‌رو مراجعه کنید: http://ww  w.7cups.com

[۱] Glen Moriarty

[۲] ۷ Cups of Tea

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهارده − سه =