روان‌درمانی و روانشناسی

Breakthrough یکی دیگر از خدمات روان‌درمانی آنلاین است

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه:۶ دقیقه

Breakthrough یکی دیگر از خدمات روان‌درمانی آنلاین است که در بازار دشوار روان‌درمانی‌های آنلاین، موقعیت قابل قبولی به دست آورده است. بیش‌تر برنامه‌های روان‌درمانی آنلاین که پیش از این در مورد آن‌ها صحبت کردیم، غالبا مبتنی بر متن بودند، اما ویژگی منحصربفردی که Breakthrough دارد و آن را از سایر برنامه‌های این چنینی متمایز می‌سازد، روان‌درمانی از طریق ویدئو و شباهت بسیار زیاد آن به روان‌درمانی‌های حضوری است. در این متن قصد داریم که به توضیح بیش‌تر این برنامه و ویژگی‌های و حوزه‌های فعالیت آن بپردازیم.

مقدمه

مانند سایر رقیبان روان‌درمانی آنلاین، Breakthrough توسط یک شرکت سلامت از راه دور معتبر به نام MDLIVE تاسیس شده است. MDLIVE شرکتی است که هدفش فراهم کردن خدمات درمانی از طریق اینترنت و از راه دور است. این شرکت به بیماران برنامه‌ها و سیستم‌ سلامتی ارائه می‌دهد، به این صورت که امکان دسترسی به پزشکان دارای بورد تخصصی، متخصصان اطفال، و درمانگران دارای پروانه کار را از طریق ویدئوهای آنلاین، تلفن یا اپلیکیشن‌های مختص موبایل‌های هوشمند فراهم می‌کند. Breakthrough در حال حاضر هر ماه برای ۳۰۰۰۰ درمان‌جو روان‌درمانی ارائه می‌دهد، و حدود ۱۰۰۰ درمان‌گر فعال دارد.

ثبت‌نام و استفاده

ثبت‌نام در Breakthrough بسیار ساده و آسان است. با وارد کردن اسم، ایمیل، آدرس و شماره تلفن، صفحۀ خوش‌آمدگویی برای فرد نمایش داده می‌شود و پیغامی از طرف Breakthrough برای فرد ارسال می‌شود. کاربر می‌تواند به این پیغام پاسخ دهد یا مستقیما سراغ انتخاب درمان‌گر برود  و این یکی از نکات مثبت این برنامه است. فرد می‌تواند درمان‌گران را برحسب موقعیت مکانی، نوع بیمه‌ای که دریافت می‌کنند (در این مورد بعداً بیش‌تر صحبت خواهد شد)، یا برحسب تخصصی که دارند ( برای مثال اضطراب، افسردگی، …) انتخاب کند. وقتی فرد درمانگرش را انتخاب می‌کند، می‌تواند با وی از طریق پیام/چت ارتباط برقرار کند و جلسۀ ویدئوی‌اش را هماهنگ کند. Breakthrough یک سیستم تقویمی داردذکه در صفحه نمایش داده می‌شود. فرد تاریخ و زمانی که برایش مناسب است را انتخاب می‌کند و اگر این زمان برای درمانگر هم مناسب باشد، ثبت می‌شود اما اگر برای درمان‌گر مناسب نباشد، درمان‌گر تاریخ و زمان جدیدی را تعیین می‌کند و حالا این تاریخ و زمان باید از طرف درمان‌جو تایید شود. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یک تاریخ و زمان مشخص مناسب هر دو تعیین شود. پس از ثبت این تاریخ، فرد می‌تواند وارد برنامه شود و از طریق چت، ویدئو یا اپلیکیشن Breakthrough برای موبایل (iOS or Android) از برنامه استفاده کند.

روان‌درمانی

هزینه استفاده از برنامه

هزینه‌های جلسات روان‌ درمانی با توافق درمان‌گر و درمان‌جو تعیین می‌شود. هر جلسه روان‌درمانی،  با توجه به درمان‌گری که فرد انتخاب می‌کند، ۵۰ الی ۴۰۰ دلار است. این هزینه در مقایسه با سایر برنامه‌های روان‌درمانی آنلاین بالا به نظر می‌رسد، اما نکتۀ مثبتی که دربارۀ این خدمات روان‌درمانی Breakthrough وجود دارد این است که این خدمات مشمول اکثر بیمه‌ها می‌شود و مراجع به جای پرداخت مستقیم، می‌تواند از طریق بیمه هزینۀ جلساتش را پرداخت کند؛ چنین چیزی در سایر برنامه‌های خدمات درمانی آنلاین دیده نمی‌شود.

پشتیبانی و اثرگذاری مشاوره

همۀ مشاوران و متخصصان پیش از اینکه در این سایت به عنوان مشاور و روان‌شناس پذیرفته شوند، باید یک فرآیند پذیرش با جزییات بسیار زیاد را پشت سر بگذارند. Breakthrough به این منظور که مراجعان خدمات و پشتیبانی لازم را دریافت می‌کنند، همۀ درمانگران را موظف کرده است که هر ماه حداقل ۵ تا ۱۵ جلسه درمانی برگزار کنند. علاوه بر این، پشتیبانی تلفنی ۲۴ ساعته نیز در مرکز تلفن MDLIVE راه‌اندازی شده است. همچنین Breakthrough ابزارهای بسیار مفیدی را فراهم کرده است که نشان می‌دهد خدمات آن‌ها چقدر تأثیرگذار بوده است. با توجه به این‌که ۸۰% از مراجعان Breakthrough در وضعیت سلامت روان‌شان بهبودی گزارش کرده‌اند، Breakthrough آزمون‌های ارزیابی روان‌شناختی را در وب‌سایت فراهم کرده است. DASS-21 و Holmes-Rahe دو نمونه از این آزمون‌ها هستند که سطح افسردگی و اضطراب را اندازه‌گیری می‌کند و خطر استرس مرتبط با بیماری را مبتنی بر تغییرات اخیر زندگی فرد ارزیابی می‌کند.

رازداری و رعایت حریم خصوصی

Breakthrough منطبق با HIPAA است و تمام جلسات آن، هم ویدوئویی و هم نوشتاری کاملا محرمانه و پنهان است. [۱]HIPAA قانون ایالات متحده امریکا است که حریم خصوصی و امنیتی را برای حفاظت از اطلاعات پزشکی تعیین می‌کند. هیچ‌کدام از جلسات مراجعان توسط Breakthrough ثبت یا ذخیره نمی‌شود؛ اگرچه این موضوع ذکر می‌شود که Breakthrough به تمام استفادۀ فرد از برنامه که Breakthrough بر آن‌ها نظارت می‌کنند دسترسی دارند که این موضوع در بحث خدمات درمان‌های آنلاین رایج است. اما همان‌طور که بیان شد، Breakthrough برای مراجعانش خدمات محرمانه ارائه می‌دهد.

روان‌درمانی

تخصص‌ها و حوزه‌های فعالیت

درمانگران Breakthrough در بسیاری از حوزه‌های سلامت روان فعالیت دارند. اگرچه اصلی‌ترین حوزه‌های فعالیت ایشان اعتیاد، اضطراب، اختلالات دوقطبی، مسائل کودکان و نوجوانان، افسردگی، اختلالات خوردن، مسائل همجنس‌گرایی، سوگواری و از دست دادن، تغییرات زندگی، مسائل مردان، اختلالات وحشتزدگی، مسائل فرزندپروری، افسردگی پس از زایمان، مسائل رابطه و ازدواج، تروما و اختلال استرس پس از سانحه، و مسائل زنان است.

پژوهش‌های مرتبط با روان‌درمانی آنلاین

تیم Breakthrough برای نشان دادن اثربخشی این برنامه به چندین پژوهش ارجاع داده‌اند و حتی ادعا کرده‌اند که در برخی موارد روان‌درمانی اینترنتی اثربخشی بیش‌تری از روان‌درمانی‌های حضوری نشان داده است. برای مثال دانشگاهی در زوریخ با اجرای یک پژوهش بر روی ۶۲ بیمار نشان داده است که افسردگی به میزان ۵۳% در نیمی از این بیماران که خدمات درمان آنلاین دریافت کرده بودند کاهش یافته است، در حالی‌که نیمی دیگر که درمان حضوری دریافت کرده بودند، افسردگی‌شان به میزان ۵۰% کاهش یافت. همچنین این پژوهش نشان داد که چندین ماه پس از پایان این طرح ۵۷% از کسانی که روان‌درمانی اینترنتی دریافت کرده بودند هیچ علائمی از افسردگی را نشان ندادند، در حالی‌که این میزان در گروه درمان حضوری ۴۷% بود. در پژوهشی دیگر که به میزان ۴ سال در دانشگاه جان هاپکینز بر روی ۱۰۰۰۰۰ سرباز اجرا شد، نشان داد که تعداد روزهایی که سربازان بستری بودند به میزان ۲۵% کاهش یافت، در شرایطی که مشاوره آنلاین دریافت می‌کردند. این میزان کاهش روزهای بستری شدن، در صورتی که فرد مشاوره حضوری دریافت می‌کرد تا حدی کمتر از مشاوره آنلاین بود. پژوهش‌های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در سایت Breakthrough معرفی شده است.

خلاصه‌ی متن

Breakthrough یک پلتفرم فناورانۀ بسیار پیشرفته ارائه می‌دهد که از این نظر بر بسیاری از خدمات درمانی آنلاین برتری دارد. این برنامه بیمه‌های بسیاری را پذیراست که این موضوع فرصت بی‌نظیری را برای مراجعان فراهم کرده است. Breakthrough در حال حاضر به بیش از ۳۰۰۰۰ فرد خدمات روان‌درمانی ارائه می‌کند که بیش از ۸۰% این مراجعان در وضعیت سلامت روانی خود بهبودی قابل ملاحظه‌ای را گزارش می‌دهند. این برنامه برخلاف سایر خدمات روان‌درمانی آنلاین که مبتنی بر متن هستند، مبتنی بر ویدئو است و از این نظر خدمات آن را می‌توان تا حدود بسیار زیادی با جلسات روان‌درمانی حضوری برابر دانست. پژوهش‌های بسیاری نیز وجود دارند که اثربخشی درمان‌های آنلاین را تایید می‌کنند.

برای اطلاعات بیش‌تر و دیدن سایت  Breakthrough می‌توانید به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

Breakthrough

https://en.wikipedia.org

https://breakthrough.com

 

[۱] HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act)

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

6 + نه =