روان‌شناسی و کسب و کار

بسیاری از روان‌شناسان در بیش از یک حرفه فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، اساتید دانشگاه غالبا به مدیران صنایع گوناگون نیز مشورت‌های مختلف می‌دهند یا در مطب خود به درمان بیماران با اختلالات اعصاب و روان می‌پردازند.

نویسنده : طاهره کرمی شعار

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


برای فارغ‌التحصیلان رشتۀ روان‌شناسی، بازار کار متنوعی وجود دارد. برخی از حوزه‌های کاری این رشته مانند درمان و مراقبت از افراد دچار بیماری‌های روانی و عاطفی، برای همۀ ما آشناست. برخی دیگر مانند کمک به طراحی سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته یا مطالعۀ این موضوع که ما چگونه چیزها را به خاطر می‌سپاریم، کمتر شناخته‌شده هستند. آنچه در همۀ روان‌شناسان مشترک است، علاقۀ آنها به ذهن و رفتار هم انسان‌ها و هم حیوانات است.


درآمد

روان‌شناسی به شکل امروزین خود، حوزه‌ای نسبتا جدید است. با وجود اینکه مطالعۀ ذهن و روان از دیرباز میان فلاسفه و دانشمندان رایج بوده است، اما روان‌شناسی آکادمیک و علمی را می‌توان متولد حدودا ۱۵۰ سال پیش دانست. از زمان پیدایش روان‌شناسی تا به امروز، شاخه‌های زیادی از این رشته پدید آمده و بیشتر این شاخه‌ها پیشرفت و رشد زیادی داشته‌اند. پیدایش این شاخه‌ها و زیرمجموعه‌ها خود منجر به پیدایش زمینه‌های گوناگون فعالیت‌های شغلی و بازار کار متنوع شده است. شغل‌های و حرفه‌های موجود درآمدهای متفاوتی را برای افراد مشغول به آنها، رقم می‌زنند. در ایالات متحده ۹ مورد از بالاترین درآمدهای سلالانۀ این حوزه متعلق به روان‌پزشکان (۱۶۷۶۱۰ دلار)، روان‌شناسان صنعتی-سازمانی (۹۷۸۲۰ دلار)، عصب‌شناسان (۹۰۴۶۰ دلار)، روان‌شناسان مهندسی (۷۹۸۱۸ دلار)، روان‌شناسان بالینی (۷۲۵۴۰ دلار)، روان‌شناسان مشاوره (۷۲۵۴۰ دلار)، روان‌شناسان جنایی (۵۹۴۴۰ دلار)، روان‌شناسان مدرسه (۵۸۳۶۰ دلار) و روان‌شناسان ورزش (۵۵۰۰۰ دلار) است. در ایران نیز روان‌شناسان با توجه به توانایی‌ها و تجارب مختلف خود می‌توانند درآمدهای متفاوتی را برای خود رقم بزنند. در ادامه به برخی از مشاغلی که در این رشته وجود دارد، می‌پردازیم.

مقدمه

روان‌شناسی یکی از رشته‌های محبوب در دنیا و نیز در ایران است. در سال‌های اخیر، استقبال از این رشته افزایش یافته است و ما هر ساله شاهد ورود فارغ‌التحصیلان زیادی از این رشته به بازار کار هستیم. برای فارغ‌التحصیلان این رشته بازار کار متنوعی وجود دارد. برخی از حوزه‌های کاری این رشته مانند درمان و مراقبت از افراد دچار بیماری‌های روانی و عاطفی، برای همۀ ما آشناست. برخی دیگر مانند کمک به طراحی سیستم‌های رایانه‌ای پیشرفته یا مطالعۀ این موضوع که ما چگونه چیزها را به خاطر می‌سپاریم، کمتر شناخته‌شده هستند. آنچه در همۀ روان‌شناسان مشترک است، علاقۀ آنها به ذهن و رفتار هم انسان‌ها و هم حیوانات است. روان‌شناسان در کارشان یک ساختار همواره در حال گسترش از دانش علمی در مورد اینکه ما چگونه فکر، عمل و احساس می‌کنیم، ارائه می‌دهند و این اطلاعات را به حوزه‌های تخصصی‌شان اعمال می‌کنند.

بسیاری از روان‌شناسان در بیش از یک حرفه فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، اساتید دانشگاه غالبا به مدیران صنایع گوناگون نیز مشورت‌های مختلف می‌دهند یا در مطب خود به درمان بیماران روانی می‌پردازند. نمودار زیر که از سایت انجمن روانشناسان آمریکا[۱] اقتباس شده است، نمایش‌دهندۀ میزان اشتغال افراد دارای مدرک دکترای روان‌شناسی است که در حرفه‌ها و محیط‌های مختلف این رشته مشغول به کار هستند.

روانشناسی

 دانشگاه‌ها/ کالج‌های ۴ ساله

 دانشگاه‌های پزشکی / سایر محیط‌های آکادمیک

 مدارس / سایر محیط‌های آموزشی

 کارهای مستقل

 بیمارستان‌ها / سایر خدمات سلامتی

 دولت / مراکز پزشکی امور سربازان

 تجارت / مراکز خصوصی

 

معرفی دو حرفه

  • روان‌شناسان؛ هدایت‌کنندگان پژوهش‌ها و تحقیقات

رشد و پیشرفت در هر رشته‌ای مستلزم اجرای پژوهش‌ها و تحقیقات گسترده در آن حوزه است. از این رو، بسیاری از محققان رشتۀ روان‌شناسی نیز مسئولیت هدایت پژوهش‌های مختلفی را با موضوعات متنوع، شامل عملکردهای پایه‌ای مغزی تا رفتار فردی و حتی رفتار در ساختارهای پیچیدۀ اجتماعی، بر عهده دارند. آزمودنی‌های چنین مطالعات علمی شامل حیوانات، نوزادان انسان، افراد دارای عملکرد سالم و تخریب‌شده، افراد پیر، دانش‌آموزان و دانشجویان، کارگران و هر طبقه‌ای از انسان‌ها که بتوان تصور کرد، هستند. برخی از این پژوهش‌ها در لابراتورها، که شرایط آزمایش کنترل می‌شود، و برخی در میدان‌ها، مانند محل کار، بزرگراه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، که رفتار به صورت طبیعی رخ می‌دهد، اجرا می‌شوند.

بسیاری از لابراتورهای پژوهشی در دانشگاه‌ها، سازمان‌های دولتی (مانند موسسات ملی بهداشت و خدمات ارتش) و سازمان‌های خصوصیِ پژوهشی واقع هستند. اگرچه بسیاری از دانشمندان روان‌شناسی در برنامه‌ریزی واقعی و انجام پژوهش‌ها مشغول به کار هستند؛ برخی از ایشان نیز در اجرای پژوهش‌ها نقش مدیریتی را برعهده دارند که غالبا پس از کسب تجربیات زیاد در پژوهش فعال به این سمت می‌رسند. پژوهشگران روان‌شناسی می‌توانند به صورت مستقل یا بخشی از یک گروه پژوهشی فعالیت کنند. افراد شاغل در این حوزه، با توجه به محلی که در آن فعالیت می‌کنند یا درجۀ دانشگاهی که دارند، می‌توانند درآمدهای متفاوتی داشته باشند. میانگین درآمد سالانۀ این افراد در ایالات متحده ۶۹۰۰۰ دلار ذکر شده است، اگرچه کسانی در این حوزه که دارای درجۀ دکترا باشند می‌توانند سالانه مبلغ ۱۱۶۳۴۳ دلار یا بیشتر کسب کنند. صنعت پژوهش بسیار پایدار و در حال توسعه است و با گذر زمان صنایع متنوع بیشتری به اهمیت پژوهش‌های روان‌شناسانه پی می‌برند، که این موضوع گواه پیشرفت این حرفه در سال‌های آینده است.

  • روان‌شناسان؛ مدرسان دانشگاه و مدارس

بسیاری از افراد تحصیلکرده در زیرشاخه‌های روان‌شناسی به حرفۀ تدریس یا استادی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مشغول هستند. افرادی که به این حرفه مشغول می‌شوند، علاوه بر دانش این رشته باید مهارت‌ها و توانایی‌هایی چون فصاحت گفتار، گوش دادن فعال، تفکر انتقادی، راهبری، استراتژی‌های یادگیری و مهارت‌هایی از این قبیل را نیز دارا باشند. فرد برای اشتغال به این حرفه، باید حداقل دارای مدرک کارشناسی‌ارشد باشد. در نظرسنجی‌ای که از اساتید این رشته در ایالات متحده اجرا شده است، ۷۰ درصد پاسخ‌دهندگان ادعا کرده‌اند که در کارشان آزادی بسیاری در تصمیم‌گیری دارند و نیمی از پاسخ‌دهندگان بیان کرده‌اند که کارهای غیرسازمان‌یافتۀ آنها بسیار بیشتر از کارهای سازمان‌یافته است، که این موضوع افراد را از انجام کارهای تکراری و از پیش تعیین‌شده نجات می‌دهد. افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند مانند متخصصان حوزۀ پژوهش، نیاز دارند که اطلاعات و دانش خود را به‌روز کنند و این مزیتی است برای کسانی که علاقه دارند از آخرین تغییرات رشتۀ خود مطلع باشند.

میانگین درآمد سالانۀ اساتید این حرفه در سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده ۷۳۱۴۰ دلار و معلمان دبیرستانیِ روان‌شناسی ۵۹۰۰۰ دلار  بوده است.

در سال ۲۰۱۴، ۴۷۰۰۰ نفر در ایالات متحده به این حرفه مشغول بوده‌اند. رشد پیش‌بینی‌شده از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴، حداقل ۱۴% و تا این سال قریب به ۱۵۸۰۰ شغل در ایالات متحده در این زمبنه پیش‌بینی شده است. این حرفه جزء مشاغلی است که انتظار می‌رود در سال‌های آینده رشد چشمگیری داشته باشد و موقعیت‌های کاری زیادی در این زمینه یا زمینه‌های مشابه ایجاد شود.


منابع :

https://www.onetonline.org/find/quick?s=psychology

https://www.verywell.com/the-9-highest-paying-psychology-careers-2794940

[۱] APA

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

15 + یک =