روان شناسی ارتش

افرادی که در ارتش فعالیت می‌کنند، از سرمایه‌های ارزشمند یک ملت محسوب می‌شوند؛ زیرا از کشور محافظت می‌کنند. حضور روان شناسی ارتش از این جهت که می‌تواند مسئولان را از انتخاب افراد دارای سلامت روان و شرایط هیجانی مناسب برای ارتش مطمئن گرداند، ضروری به نظر می‌رسد.

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


روان شناسی، شاخه‌های بسیار متعددی دارد و تعداد این شاخه‌ها همواره رو به رشد بوده است. یکی از حوزه‌هایی که روان شناسان نفوذ کرده‌اند و حضور آنها در این حوزه ضروری به نظر می‌رسد، ارتش است. در این مقاله به توضیح مختصری در رابطه با این حرفه می‌پردازیم و دلایلی را که حضور روان شناسان در ارتش را ضروری می‌سازد، مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ میانگین درآمد این روان شناسان در ایالات متحدۀ امریکا مورد بحث قرار می‌گیرد و درآخر به این موضوع می‌پردازیم که تا چه حد به حضور روان شناسان در ارتش ایران به صورت جدی پرداخته شده است.


مقدمه

روان شناسی ارتش شاخۀ ویژه‌ای از روان شناسی است که به طور اختصاصی به اعضای ارتش و خانواده‌هایشان می‌پردازد. افرادی که در نیروهای ارتش فعالیت می‌کنند معمولا تروما و آسیب‌های جدی و سایر ناراحتی‌هایی که نیازمند تراپی و درمان هستند را تجربه می‌کنند. روان شناسان ارتش در رابطه با سربازان و اختلالات استرس پس از سانحه یا PTSD ، مدیریت اضطراب و خشم، سوگواری، و مسائلی از این قبیل آموزش دیده‌اند.

حضور در ارتش طی سال‌ها منجر به مشکلات هیجانی و سلامت روان بی‌شماری می‌شود، بنابراین ایدۀ ایجاد روان شناسی ارتش لزوما موضوع جدیدی نیست؛ اما تنها در سال‌های اخیر است که متخصصان سلامت روان و فرماندهان ارتش متوجه شده‌اند که سلامت روان افراد درون ارتش چقدر اهمیت دارد. این موضوع طی جنگ جهانی دوم گسترش زیادی یافت.

نیاز به روان شناسی ارتش

افرادی که در ارتش فعالیت می‌کنند، از سرمایه‌های ارزشمند یک ملت محسوب می‌شوند؛ زیرا از کشور محافظت می‌کنند. حضور روان شناسی ارتش از این جهت که می‌تواند مسئولان را از انتخاب افراد دارای سلامت روان و شرایط هیجانی مناسب برای ارتش مطمئن گرداند، ضروری به نظر می‌رسد. همچنین زندگی پس از شرکت در ارتش، ترسناک و پرهیجان خواهد بود. روان شناسان ارتش می‌توانند به سربازان کمک کنند تا با زندگی نظامی خود سازگاری پیدا کنند و هیجانات مخرب خود را بعد از هر عملیات یا برنامۀ پرهیجان، پردازش کنند.

وظایف روان شناسان ارتش

افرادی که حرفۀ روان شناسی ارتش را دنبال می‌کنند، بر اساس تخصصی که دارند، مسئولیت‌های مختلفی خواهند داشت. آنها ممکن است پژوهش‌ها و مطالعاتی را مدیریت کنند، تست‌های روان شناسی را اجرا کنند یا اختلالات هیجانی و روانی را درمان کنند. پژوهش‌هایی که در ارتش اجرا می‌شود، می‌تواند در رابطه با این موضوع باشد که کدام ویژگی شخصیتی برای کدام موقعیت ارتش مناسب‌تر است. همچنین پژوهش‌ها می‌توانند بر چگونگی درمان اختلالات روانی رایج در ارتش مانند اختلال استرس پس از سانحه متمرکز باشند.

همچنین برخی از روان شناسان ارتش وظیفه دارند که قبل از پیوستن افراد به خدمت، از ایشان ارزیابی روانی به عمل ‌آورند. این ارزیابی کمک می‌کند که مسئولان مطمئن شوند از اینکه افرادی که استخدام می‌شوند به اندازۀ کافی از لحاظ هیجانی و روانی پایدار هستند که بتوانند اضطراب بودن در ارتش را تاب بیاورند. همچنین این ارزیابی می‌تواند کمک کند که افراد در پست‌هایی که برای آنها بهتر است، گماشته شوند. روان شناسان بالینی و مشاوران ارتش نیز وظیفۀ تشخیص و درمان اختلالات روانی را که برای اعضای ارتش به وجود می‌آید، برعهده دارند. معمول‌ترین اختلالاتی که برای افراد درون ارتش به‌وجود می‌آید، اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی، غم و اندوه، اضطراب و اختلالات خواب است. همچنین مصرف مواد و خودکشی نیز در اعضای ارتش جزء مواردی است که رایج است و نیازمند توجه روان شناسان است. خانوادۀ اعضای ارتش نیز می‌توانند از خدمات مشاوره و روان شناسی بهره ببرند. مخصوصا در شرایطی که اعضای ارتش در یک عملیات کشته شوند، روان شناسان ارتش وظیفه دارند که به خانوادۀ فرد متوفی کمک کنند تا با غم و اندوه از دست دادن سازگار شوند.

میانگین درآمد روان شناسان ارتش

درآمد روان شناسان ارتش بر اساس تجربۀ روان شناس و درجه‌ای که در ارتش دارد، تعیین می‌شود. دو وب‌سایت Indeed.com و SimplyHired.com میانگین درآمد سالانۀ روان شناسان ارتش در ایالات متحدۀ امریکا را به ترتیب ۸۱۰۰۰ و ۶۱۰۰۰ دلار بیان کرده‌اند. البته میانگین درآمد در ایالت‌های مختلف امریکا نیز متفاوت است و در همۀ کشور به یک اندازه نیست. در کنار درآمد ماهیانه، روان شناسانی که به خدمت ارتش امریکا درمی‌آیند، می‌توانند از سایر پاداش‌ها و خدمات نیز استفاده کنند؛ برای مثال، خانه‌های رایگان و متخصصین بهداشت برای خود و خانواده‌‌هایشان.

چشم‌انداز روان شناسی ارتش

پیش‌بینی شده است که نیاز به روان شناسی ارتش تا سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۲% افزایش می‌یابد.

روان شناسی ارتش در ایران

در تبصرۀ ۵ از مادۀ ۴۷ قانون خدمت وظیفۀ عمومی بیان شده است که باید از همة كاركنان وظيفه در طول مدت دورۀ آموزشی، «آزمون‌هاي ارزيابي شخصيت و رفتار» گرفته ‌شود و آنان باید متناسب با نتايج حاصل از این آزمون‌ها تقسيم و توزیع شوند و پروندۀ افراد نيازمند به خدمات مشاوره‌اي به مراكز ذي‌ربط در نيروهاي مسلح براي راهنمايي و حمايت ارسال شود.

اما آزمون‌های روان شناسی که هم‌اکنون از سربازان وظیفه گرفته می‌شوند، همچون آزمون MMPI یا همان «پرسشنامۀ شخصيتي چندوجهي دانشگاه مينه‌سوتا»، در رابطه با ارزیابی وضع بالینی سربازان و اطمینان از سلامت روانی آنان است. برای مثال، آزمون مینه‌سوتا شامل مقیاس‌های بالینی همچون افسردگی، هیستری، اسکیزوفرنی، خود‌بیمارانگاری و پارانویا است. از این‌رو، چنین آزمونی در شناخت تیپ‌های شخصیتیِ نظامی و چگونگی توزیع و بکارگیری سربازان وظیفه، کاربرد ندارد. افزون بر آن، نتایج این آزمون در دسترس خود سربازان قرار ندارد و همین امر موجب شده است تا آنان هیچ اطلاعات موثقی دربارۀ گرایش‌های روحی و مشکلات روانی خود نداشته باشند و نتوانند ارزیابی درستی از چرایی تطبیق‌پذیری یا تطبیق‌ناپذیری شخصیتی خود با محل خدمتشان داشته باشند.

علاوه بر اجرای آزمون‌های روان‌شناختی، باید مراکز مشاوره در تمامی مکان‌هایی که سربازان خدمت می‌کنند ایجاد شود تا به درمان اختلالات روانی سربازان بپردازند و به کاهش فشارهای هیجانی و روانی آنها کمک کنند. بسیاری از جوانانی که با سربازی و خدمت روبه‌رو هستند، دوران سختی را می‌گذرانند. شرایط دشوار سربازی، دوری از خانواده و دوستان و تغییر ناگهانی روندی که پیش از این در زندگی داشته‌اند، همگی می‌توانند منجر به بیماری‌های روانی به ویژه افسردگی و اضطراب در سربازان شود. حضور روان شناسان می‌تواند به بهبود این اختلال‌ها کمک کند و محیط پرفشار پادگان‌های سربازی را برای افراد معتدل‌تر کند.


منابع

http://mastersinpsychologyguide.com

http://vazifeh.ir

http://www.psychologist-license.com

Best Psychology Degrees, Rankings, and Reviews

 

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

3 × یک =