با تدوین و تصویب مکملی برای قانون حمایت از شرکت­‌های دانش‌بنیان؛

شرکت ­های خلاق و فرهنگی حمایت می­‌شوند

در نشستی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ابعاد مختلف تدوین و تصویب «قانون حمایت از شرکت­ های خلاق و فرهنگی» مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش بردار، نشست حمایت از توسعۀ شرکت های خلاق و فرهنگی، یکشنبه ۲۱ خرداد، با حضور دکتر مهدی الیاسی، معاون سیاست­‌گزاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ مهندس محمدحسین سجادی نیری، دبیر ستاد توسعۀ فناوری‌های نرم و هویت‌ساز؛ و دکتر قادری­‌فرد، دبیر کارگروه حمایت از شرکت‌ های خلاق و فرهنگی معاونت علمی ریاست جمهوری، در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

بررسی چگونگی نقش‌آفرینی شرکت‌های فعال در حوزۀ صنایع خلاق، فرهنگی و خدمات نوین مبتنی بر فضای دیجیتال، از اهداف این نشست بود که با حضور فعالان حوزه‌های مذکور برگزار شد. این هم اندیشی‌ که به بررسی ضرورت حمایت از شرکت‌ های خلاق و فرهنگی اختصاص داشت، نقد ضمنی قانون حمایت از شرکت­‌های دانش‌بنیان را نیز به همراه داشت.

قانون فعلی، متمرکز بر فناوری­‌های پیشرفته است

در ابتدای این نشست دکتر مهدی الیاسی، از دامن­‌گستر نبودن قانون فعلی حمایت از شرکت­‌های دانش‌­بنیان گفت، با این توضیح که در قانون فعلی، «اقتصاد دانش‌بنیان» اقتصادی مربوط به «فناوری­‌های پیشرفته» (های‌تک‌­ها) است. معاون سیاست­‌گزاری معاونت علمی ریاست جمهوری همچنین اذعان داشت: «ما در قانون­‌گزاری بر های‌تک‌­ها تمرکز کردیم و تلاش‌­های بعدی ما برای جذب صنایعی غیر از های­‌تک نتیجه‌بخش نبود». اشارۀ دکتر الیاسی به «قانون حمایت از موسسات و شرکت­‌های دانش‌­بنیان و تجاری‌­سازی اختراعات و نوآوری‌ها» بود که آبان ۸۹ تصویب شد و با پرداخت اولین تسهیلات مالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی در خرداد ۹۳ به اجرا درآمد.

برای بخش فرهنگ، قانون جدیدی در راه است

مهندس سجادی نیری، دبیر ستاد توسعۀ فناوری­‌های نرم و هویت‌­ساز، در ادامۀ این نشست توضیح داد که طی دو سال گذشته از طرف شرکت های خلاق تلاش زیادی شد تا قانون فعلی به جای تکنولوژی‌­بنیان بودن، به سمت دانش­‌بنیان شدن پیش رود. اما موانع قانونی چنین تغییر جهتی زیاد بود، تا جایی که هدف بر پیگیری قانون دیگری با محوریت حمایت از شرکت های خلاق گذاشته شد.

چرایی این تصمیم در صحبت­‌های دکتر قادری‌فرد، دبیر کارگروه حمایت از شرکت‌ های خلاق و فرهنگی، توضیح داده شد. قادری‌فرد با بیان اینکه قانونی که ما به دنبال تدوین و تصویب آن هستیم، مکملی برای قانون حمایت از شرکت­‌های دانش­‌بنیان است، گفت: «هدف ما تقویت اکوسیستم اشتغال­‌زایی و پشتیبانی از برند شرکت‌ های خلاق و فرهنگی است».

فاطمه مرتضوی

 

6+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج × دو =