فلسفه برای کودکان :

آب_بابا…افلاطون؛ مباحثه،تفکر و فلسفه در کلاس‌­های ابتدایی

نویسنده: جان اسمیت

مترجمان: سید مجید کمالی و سیده هاجر هاشم زاده

ناشر: نقد فرهنگ

معرفی شده توسط: زهرا نیک­نام

تخمین زمان مطالعه: ۵ دقیقه


فلسفه برای کودکان و نوجوانان (فبکیا فکرپروری برای کودکان و نوجوانان برنامه‌ای برای آموزش تفکر عمیق فلسفی است که به پرورشِ قدرتِ استدلال، داوری و تمیز در کودکان و نوجوانان می‌پردازد و دستِ کم، سه گونه تفکر نقادانه، تفکر خلاقانه و تفکر مراقبتی را در ایشان پیشرفت می‌دهد[۲]. آن­چه جان اسمیت در کتاب آب_بابا…افلاطون بدان پرداخته است تلاشی است در جهت افزایش توانایی والدین و معلمان برای آموزش سخن گفتن، اندیشیدن و فلسفه به کودکان


درآمدی بر فلسفه برای کودکان

در اواخر .سال ۱۹۶۰، وقتی متیو لیپمن در دانشگاه کلمبیا واقع در نیویورک در رشتۀ فلسفه مشغول تدریس بود، متوجه شد که دانشجویانش فاقد قدرت استدلال و قضاوت هستند. او به این نتیجه رسید که برای تقویت قدرت تفکر این دانشجویان دیگر بسیار دیر شده‌است و قدرت استدلال باید از همان کودکی تقویت شود. لیپمن در سال ۱۹۷۲ به دانشگاه مونتکلر ایالت نیوجرسی نقل مکان کرد و در سال ۱۹۷۴ مؤسسه IAPC را با عنوان مؤسسه بسط و ترویج فلسفه برای کودکان تأسیس کرد.[۱]

 دربارۀ  نویسنده

جان اسمیت مربی ارشد رشته آموزش ابتدایی در موسسه­ ی آموزش دانشگاه مترو پولتین منچستر است. او به تدریس و آموزش ریاضیات و مهارت­‌های تفکر در دوره­ های «آموزش معلم ابتدایی» (ITE) و «توسعه­ مستمر دانش و مهارت­‌های شغلی» (CPD) می­پردازد. او مربی فلسفه برای کودکان است و در زمینه­ برخی از رویکردهایی که در این کتاب توصیف شده است، آموزش دیده است.

جان اسمیت نویسنده­ سرشناس کتاب حاضر، با مخاطب قرار دادن معلمان و مربیان دوره­ ابتدایی، و نیز والدین، می­‌کوشد تا فهم و مهارت­های آنها را برای آموزش سخن گفتن، اندیشیدن و فلسفه به کودکان، بیفزاید.

به باور نویسنده، این مؤلفه­ های سه گانه، عملاً نسبت وثیقی با یکدیگر دارند و به دلیل اهمیت بسیار بالایی که دارند باید در برنامه­ جدید آموزش ابتدایی گنجانده شوند. این مؤلفه­‌ها با تمامی جنبه­‌های یادگیری ارتباط دارند و در صورتی که به درستی آموزش داده شوند به موفقیت کودکان در مدرسه، بالا رفتن اعتماد به نفس آنها، آمادگی‌­شان برای زندگی به عنوان شهروندان آینده و…کمک می­‌کنند. نویسنده در این اثر، مهارت­‌های مورد نظرش را با بیانی روشن و روان به مخاطبان آموزش می­‌دهد.

 جان اسمیت در جایی از این اثر می‌­گوید: «تعریف دقیق این مهارت­‌ها دشوار است. اما شامل مهارت­‌های پژوهشی و کند­و­کاوی، توانایی برای پژوهش صور متفاوت، توانایی برای برقراری ارتباط مؤثر و توانایی برای مشارکت در فراشناخت می­شود»

فلسفه برای کودکان (متیو لیپمن)، آموزش گفت­‌و­گو محور (رابین الکساندر)، شش کلاه برای تفکر (ادوارد دوبونو)، تفکر فعال در بافت اجتماعی (بل والاس)، از جمله رویکردهایی هستند که نویسنده در این کتاب برای رشد مهارت­‌های سخن گفتن و اندیشیدن در کودکان بیان نموده است.

وی در انتهای هر فصل وب­سایت­‌ها و مقالاتی نیز برای دسترسی به اطلاعات بیشتر به مخاطبان معرفی می‌­کند.

کتاب آب_بابا…افلاطون؛ مباحثه ،تفکر و فلسفه درکلاس های ابتدایی در ۳۱۶صفحه و به قیمت ۲۵۰۰۰تومان توسط انتشارات نقد فرهنگ درسال ۱۳۹۶به چاپ رسیده است.


پی‌نوشت:

[۱] . https://fa.wikipedia.org/wiki/فلسفه_برای_کودکان

[۲] . همان

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

دوازده + چهار =