فول فکر و روانشناسی

فول فکر پلتفرم روان‏شناسی آنلاین است که از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن، خدمات مشاوره و روان‏شناسی ارایه می‌دهد.

نویسنده: زینب فروزفر

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه


فول فکر پلتفرم روان‏شناسی آنلاین است که از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن، خدمات مشاوره و روان‏شناسی ارایه می‌دهد. افراد می‌توانند در هر زمان با روان‏شناسانی که آنلاین هستند، به صورت متنی یا صوتی مشاوره کنند. هزینه جلسات مشاوره دقیقه‌ای محاسبه می‌شوند و زمان مکالمه در اختیار کاربر است.  همچنین امکان رزرو وقت از روان‌شناسانی که آنلاین نیستند، وجود دارد.


تسهیل و گسترش خدمات روان‌شناسی

فول فکر پلتفرم روان‏شناسی آنلاین است که از طریق وب‌سایت (https://fullfekr.com) و اپلیکیشن تلفن همراه، خدمات مشاوره و روان‏شناسی ارائه می‌دهد؛ منظور از پلتفرم، هر نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که برای میزبانی یک اپلیکیشن یا سرویس استفاده می‌شود.

از بنیان‌گذاری علم روان‌شناسی جدید و مشاوره در ایران، نزدیک به چهار دهه می‌گذرد؛ به رغم پیشرفت‌های خوب این علم، هنوز خدمات روان‏شناسی و مراکز مشاوره‌ متناسب با پراکندگی جمعیت، گسترش نیافته است. بر اساس آمار سازمان سلامت جهانی، نرخ دسترسی مردم به مشاور در ایران ۱ به ۱۰۰,۰۰۰ است. همچنین در بسیاری از مناطق کشور دسترسی به مراکز مشاوره تقریباً غیرممکن است. از این‌رو، گروه فول فکر اقدام به طراحی پلتفرمی کرده است که می‌تواند بسیاری از خدمات حوزه روان‏شناسی و مشاوره را به‌صورت آنلاین ارائه کند. این پلتفرم با ایجاد ارتباط آنلاین بین مشاوران و کاربران، سطح دسترسی افراد به خدمات حوزه روان‏شناسی را به‌صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد؛ به طوری که افراد می‌توانند حتی در روستاها و شهرهای کوچکی که گاهی نزدیک‌ترین مشاور ۲۰۰ کیلومتر با آن‌ها فاصله دارد، با استفاده از فول فکر به صورت امن و خصوصی با روان‏شناسان از طریق موبایل و وب‌سایت صحبت کنند.

وحید کریمانه، مؤسس فول فکر درباره شکل‌گیری ایدۀ این پلتفرم می‌گوید: «در برهه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌دیدم که مردم سؤالات خود را با حالت درماندگی در جاهای مختلف مطرح می‌کنند و برای مشکلات روان‏شناسی خود به دنبال راهی برای درمان هستند، ولی جواب درست و معتبری دریافت نمی‌کنند. این موضوع باعث شد ایده فول فکر به ذهن من برسد تا بتوان این گونه مسائل را با متخصصان این حوزه که روان‌شناسان هستند، مطرح کرد. از این‌رو تصمیم گرفتم یک پل ارتباطی میان افرادی که سؤال دارند و متخصصان این حوزه ایجاد کنم».

امکان مشاوره به صورت کاربر ناشناس

یکی از مسائلی که برخی افراد درگیر آن هستند، این است که به رغم احساس نیاز به گرفتن خدمات روان‌شناسی، به دلایل گوناگون تمایلی به مراجعه حضوری به روان‏شناس ندارند. یکی از مزیت‌های فول فکر، امکان گرفتن خدمات مشاوره به صورت ناشناس است. به این صورت که کاربران در سایت ثبت‌نام می‌کنند، اما نام‌کاربری به‌وسیله سیستم تولید می‌شود و هیچ‌گونه اطلاعاتی مانند شماره تماس یا ایمیل از کاربران دریافت نمی‌شود و در نتیجه کاربران می‌توانند با امنیت کامل مشاوره بگیرند. این ویژگی منحصر به فول فکر است که تقریباً در هیچ اپلیکیشین داخلی دیگر در دسترس نیست

خدمات فول فکر

فول فکر شامل دو بخش است؛ بخش اول، مشاوره و گفت‌وگوی آنلاین است که کاربر با توجه به نوع درخواست مشاوره، می‌تواند به صورت ناشناس وارد شود یا برای خود حساب کاربری بسازد؛ سپس روان‏شناس مورد نظرش را انتخاب کند و به صورت صوتی یا متنی با وی گفت‌وگو کند. اگر مشاور مورد نظر آنلاین نباشد، درخواست کاربر برای مشاور ارسال می‌شود و مشاور پس از مشاهده آن، تعیین وقت می‌کند.

بخش دوم، مجلۀ روان‏شناسی فول فکر است. در این بخش مقالات مفید و کاربردی در موضوعاتی مانند مهارت‌های زندگی، مهارت‌های ارتباطی، مشکلات روان‌شناسی، نظریه‌های روان‏شناسی، مشاوره خانواده و ازدواج درج شده است. از دیگر خدمات مجله روان‏شناسی فول فکر، ارائه آزمون‌های روان‌شناسی به صورت رایگان است. آزمون‌هایی که در این بخش در دسترس است عبارت‌اند: آزمون افسردگی بک، آزمون نگرش به خیانت، آزمون شخصیت نئو، آزمون مکانیسم‌های دفاعی و آزمون طرحواره‌های ناسازگار.

 خدمات فول فکر را می‌توان در پنج حوزه خلاصه کرد:

  • مشاوره آنلاین با متخصصان حوزۀ روان‏شناسی در هر لحظه و هر مکان؛
  • سامانه رزرو وقت برای مراجعۀ حضوری با روان‏شناسان؛
  • مشاهده انواع دوره‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و مقالاتی در حوزه روان‏شناسی و مشاوره؛
  • پرسش و پاسخ‌ آفلاین (پاسخ‌دهی فقط از سوی متخصصان)؛
  • ارائۀ تست‌های روان‌شناسی.

هزینۀ مشاوره

هزینۀ مشاوره بر حسب تعداد دقایقی که کاربر با روان‏شناس به صورت هم‏زمان صحبت می‌کند، محاسبه می‌شود. هزینۀ هر دقیقه مشاوره در پروفایل روان‏شناس درج شده است. نرخ هزینه‌ها از هر دقیقه ۴۵۰ تومان تا ۱۰۰۰ تومان متغیر است و کاربر امکان مشاهدۀ هزینه‏ای معادل هر دقیقه را در صفحات اصلی سایت و صفحه پروفایل هر مشاور دارد.کاربر باید موجودی خویش (شارژ حساب) را به مبلغ دلخواه و مورد نیاز افزایش دهد. هزینه مشاوره بر حسب میزان دقایقی که کاربر با روان‏شناس صحبت می‌کند، از اعتبار حساب او کسر می‌گردد.

ظرفیت اشتغال‌زایی فول فکر

از دیگر کارکردهای پلتفرم فول فکر فراهم کردن امکان اشتغال برای افرادی است که در این گروه مشغول به کار شده‌اند؛ مؤسس فول فکر در مصاحبه‌ای گفته است: «در بخش فنی دو نفر در سِمَت back end و یک نفر front end  مشغول به کار هستند، یک روان‌شناس کارهای کنترل کیفی را انجام می‌دهد، یک نفر در قسمت محصول است و یک نفر هم وظایف بازاریابی و مدیریت پروژه را بر عهده دارد. این افراد حقوق ثابت دریافت می‌کنند». علاوه‏بر این، فول فکر فرصت اشتغال مناسبی برای دانش‌آموختگان رشته روان‌شناسی و مشاوره فراهم می‌کند. کریمانه دربارۀ شیوه انتخاب روان‌شناسان گفته است: «پیش از آغاز همکاری، رزومۀ روان‌شناسانی که قصد همکاری با این وب‌سایت را دارند، از سازمان نظام روان‏شناسی استعلام می‌شود و سپس برای همکاری جذب می‌شوند. دستمزد روان‌شناسان در مشاوره غیرحضوری نسبت به مشاوره حضوری کمتر است».

 طبق آمار به دست آمده از سایت، اکنون ۲۱ دانش‌آموختۀ روان‏شناسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به ارائه خدمات مشاوره‌ای در سایت هستند.

کارکردهای فول فکر

با توجه به آنچه گفته شد، می‌توان گفت کارکردهای اصلی طرح فول فکر عبارت است از:

  • افزایش نرخ اشتغال دانش‌آموختگان رشته روان‏شناسی و مشاوره؛
  • افزایش سطح سلامت روحی و روانی جامعه؛
  • افزایش استفاده جامعه از خدمات روان‏شناسی؛
  • کاهش هزینه خدمات مشاوره‌ای.

برای آشنایی بیشتر با فول فکر می‌توانید به وب‌سایت فول فکر fullfekr.com مراجعه کنید یا از اپلیکشین موبایلی آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کانال تلگرامی فول فکرtelegram.me/fullfekr و صفحه اینستاگرام instagram.com/fullfekr آن بازدید کنید.

منابع:

http://www.businesstrend.ir/1394/08/13/فول-فکر-بهبود،-شناخت-و-مشاوره-آنلاین

http://intonet.ir/معرفی-فول-فکر-مشاوره-آنلاین

http://www.ictstartups.ir/fa/content/35458

http://www.farairan.com/news/1203/3059

https://fullfekr.com/

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

4 + یازده =