روانشناسی و فناوری

من زنده‌ام: اولین مرکز مجازی مداخله در بحران در جهان

نویسنده: طاهره کرمی

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه

                   


بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، قبل از وقوع این حادثه تنها هستند. پیش از گستردگی دسترسی افراد به اینترنت، در بسیاری از کشورها خط‌های تلفن ضروری وجود داشت که پاسخگوی نیاز افراد در معرض خودکشی به صحبت‌کردن بود؛ البته همچنان این خط‌های تلفن ضروری وجود دارد، اما ترس برداشتن تلفن و صحبت با فرد ناشناس ممکن است فرد در معرض خودکشی را از این حرکت بازدارد. تقریباً در ۳۰% موارد فرد در معرض خودکشی پس از شنیدن صدای پشت خط، تلفن را قطع می‌کند


خودکشی یکی از ده عامل مرگ و میر در دنیاست. بنا بر ادعای سازمان سلامت جهانی (WHO) هر ساله تقریباً یک میلیون نفر دست به خودکشی می‌زنند که معادل است با یک مرگ در هر ۴۰ ثانیه. فردی که خودکشی می‌کند شاید درخواست کمک نکند اما به این معنی نیست که کمک نمی‌خواهد. بسیاری از افرادی که زندگی خود را به پایان می‌رسانند، نمی‌خواهند بمیرند، تنها می‌خواهند درد و رنجشان پایان یابد و راهی جز این نمی‌شناسند. گاه تنها احساس حمایت و فهمیده‌شدن می‌تواند مانع از پایان‌یافتن یک زندگی شود.

در هر جامعه مراکز فعالی برای رسیدگی به این بحران‌ها وجود دارد. این مراکز دارای مشاوران و مددکارانی هستند که بتوانند در مواقع بحران به یاری فرد بشتابند. علاوه بر مراکز مداخله در بحران که فرد به صورت حضوری یا به کمک آشنایان به آن‌ها مراجعه می‌کند، نیاز به حضور مشاوران در دسترس نیز وجود دارد. بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، قبل از وقوع این حادثه تنها هستند. پیش از گستردگی دسترسی افراد به اینترنت، در بسیاری از کشورها خط‌های تلفن ضروری وجود داشت که پاسخگوی نیاز افراد در معرض خودکشی به صحبت‌کردن بود؛ البته همچنان این خط‌های تلفن ضروری وجود دارد، اما ترس برداشتن تلفن و صحبت با فرد ناشناس ممکن است فرد در معرض خودکشی را از این حرکت بازدارد. تقریباً در ۳۰% موارد فرد در معرض خودکشی پس از شنیدن صدای پشت خط، تلفن را قطع می‌کند.

وجود سایتی که فرد هر زمانی که اراده کند در خدمت وی باشد، می‌تواند تا حدی این مشکل را برطرف کند. «من زنده‌ام» سایت آنلاین رایگان و محرمانه‌ای است که با این هدف به وجود آمده است. این سایت اولین مرکز مجازی بحران در جهان است. همۀ مکاتبات افراد مراجعه‌کننده به سایت توسط داوطلبان آموزش‌دیده پاسخ داده می‌شود. کافی است افراد اطلاعات خود را وارد کنند و منتظر بمانند که یکی از داوطلبان برای مکاتبه با ایشان اعلام آمادگی کند که معمولاً این اتفاق خیلی سریع می‌افتد. لازم نیست افراد اسم واقعی خود را وارد کنند و می‌توانند به صورت ناشناس در مکاتبه شرکت کنند. ایجاد ارتباط خوب با فرد در معرض خودکشی در پیشگیری از خودکشی نقش بسیار مهمی دارد. وقتی چنین ارتباطی برقرار می‌شود، مشاور داوطلب می‌تواند در طی این بحران، یک منبع قوی امنیت و حمایت باشد که احساس تنهایی عمیق مراجع را کاهش می‌دهد و گاهی حتی همین ارتباط می‌تواند ارزشمند و نجات‌دهندۀ زندگی او باشد.

در سال ۲۰۱۰، مرکز امید کریستین بروکس[۱]، با همکاری سازمان «برای نوشتن عشق روی بازوی او[۲]»، «موسسۀ QPR» (پرسش، ترغیب، بازگشت)[۳]، و «رازپستال»[۴] سایت من زنده‌ام را تأسیس کردند. این سازمان‌ها مراکز غیردولتی هستند که با هدف امیدبخشی، کمک به افراد دچار بحران و جلوگیری از خودکشی به وجود آمده‌اند. سایت من زنده‌ام اولین شبکۀ آنلاین دارای داوطلبان کاملاً آموزش دیده و تأیید شده در مداخلۀ بحران است. این سایت برای افرادِ در بحرانی که هیچ‌کجا برای مراجعه ندارند، بستر مناسبی فراهم می‌کند و از آن‌ها حمایت عاطفی می‌کند.

این اعتقاد وجود دارد که وقتی فرد راجع به موضوعی مهم صحبت می‌کند، اینترنت نمی‌تواند جایگزین مکالمۀ چهره به چهره باشد، اما در مواردی که فرد تنهاست و کسی را برای صحبت ندارد، مکالمۀ اینترنتی می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند. همچنین به نظر می‌رسد سایت من زند‌ه‌ام برای افراد درون‌گرا و کسانی که برایشان نوشتن از صحبت‌کردن راحت‌تر است، مفید باشد. در دنیایی که بسیاری از صحبت‌ها و مکالمات افراد از طریق شبکه‌های اجتماعی تبادل می‌شود و ارتباطات مجازی بخشی از عادت انسان امروزی شده است، وجود چنین سایتی خالی از فایده نخواهد بود. هر انسانی می‌تواند داوطلب شود که در این سایت به افراد در بحران مشاوره دهد اما باید دوره‌های آموزشی مخصوص سایت را پشت سر بگذارد. افراد برای داوطلب‌شدن در این سایت، با پرداخت هزینۀ ۲۷۰ دلار عضو می‌شوند و پس از گذراندن دورۀ ۳۰ روزۀ آموزش آنلاین، آمادۀ مشاوره‌دادن به افرادِ در خطر می‌شوند. این داوطلبان توسط خیرین سایت مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.

برای دیدن سایت به آدرس روبه‌رو مراجعه کنید : www.imalive.org

[۱] Kristin Brooks Hope Center

[۲] To Write Love on Her Arms (TWLOHA)

[۳] Question, Persuade, Refer

[۴] PostSecret

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پانزده + هجده =