مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی

فرصت شرکت در مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی را از دست ندهید

نویسنده: ارمغان مهمدی

تخمین زمان مطالعه: ۴ دقیقه


دانشگاه پرینستون هر ساله با همکاری مؤسسات و دانشگاه‌های مختلف در سرتاسر دنیا، مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی را برگزار می‌کند. امسال نیز این مدرسه در ۲۱ شهر دنیا برگزار می‌شود.

این مدرسه تابستانی محل فوق‌العاده‌ای برای افرادی است که به این حوزه علاقه داشته و می‌خواهند روی موضوعاتی در این حوزه کار کنند. کارگاه‌های آموزشی برگزار شده در این مدرسه به همراه تمرین‌های ارائه شده و کارهای عملی نقطه شروع ایده الی برای علاقه‌مندان به این حوزه است.


آشنایی با مدرسه

به طور کلی، هدف مدارس تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی این است که دانشجویان فارغ‌التحصیل، محققان فوق دکترا و دانشکده‌های علاقه‌مند به علوم اجتماعی محاسباتی را برای دو هفته در بیش از سی مکان در سرتاسر جهان دورهم جمع کند.

در واقع، مدرسه تابستانی برای دانشمندان علوم اجتماعی و دانشمندان علوم داده می‌باشد. از سال ۲۰۱۷، مدارس تابستانی برای بیش از ۷۰۰ محقق جوان، آموزش‌های مهمی را در این زمینه فراهم کرده است و فرصتی برای توسعه همکاری‌های پژوهشی جدید که زمینه‌ساز رفع موانع انضباطی است، مهیا کرده است.

یادگیری

این برنامه آموزشی طیفی از برنامه‌ها را در برمی‌گیرد از قبیل سخنرانی‌ها، مجموعه مسائل گروه و پروژه‌های پژوهشی شرکت‌کننده‌محور.

البته لازم به ذکر است که افراد دیگری نیز هستند که تحقیقات علوم اجتماعی محاسباتی را در محیط‌های مختلف مانند دانشگاه، صنعت و دولت انجام می‌دهند.

موضوعات

برنامه‌هایی که مدارس تابستانی برکزار می‌کنند عبارت‌اند از: تجزیه‌وتحلیل خودکار متن، ضبط وب‌سایت، آزمایش‌های میدانی دیجیتال، نمونه‌گیری غیر احتمالی، همکاری جمعی، اخلاقیات و موضوعات بسیار دیگری. این موضوعات توسط گروهی از هسته اصلی دانشکده و همچنین سخنرانان مدعو مطرح در این حوزه‌ها تدریس می‌شوند.

منابع قابل‌دسترس برای همه

ازآنجایی‌که مدرسه تابستانی متعهد به تحقیقات باز و بازتولیدکننده می‌باشد، کلیه مطالب مطرح شده توسط اساتید و دانشجویان برای مدرسه تابستانی، دارای منبع آزاد و قابل دسترس برای همه است و در سایت مدرسه بایگانی شده است تا دیگران برای یادگیری یا استفاده از آن‌ها در دوره‌های خاص خود استفاده کنند.

آنها هنر آموزش را در طیف وسیعی از زمینه‌های مختلف در علوم اجتماعی محاسباتی از اخلاقیات گرفته تا تحلیل متن و همکاری جمعی ارائه می‌دهند. علاقه‌مندان با مراجعه به بخش مواد آموزشی سایت مدرسه، می‌توانند بایگانی کلیه فیلم‌ها، اسلایدها، کدها و تمرین‌های تدریس استفاده شده در سال ۲۰۱۹ را مشاهده کنند.

این سخنرانی‌ها دانش اساسی و کارآمد زبان R را مطرح می‌کنند. اگر هنوز R را نمی‌شناسید، این منبع مکانی عالی برای شروع است. اگر معلم هستید، منبعی اصلی برای کلیه مطالب آموزشی است که اینجا موجود می‌باشد.

همچنین برنامه‌های درسی جایگزین تهیه شده توسط سازمان‌دهندگان سایت‌های شریک مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی را که شامل مطالب به زبان‌های مختلف نرم‌افزاری و انواع مختلف مخاطبان است را می‌توانید در اینجا بررسی کنید.

این منابع در ۸ قسمت فراهم شده‌اند که عبارت‌اند از مرور کلی، مقدمه و اخلاقیات، جمع‌آوری داده‌های ردیابی دیجیتال، تحلیل خودکار متن، پیمایش‌ها در عصر دیجیتال، همکاری جمعی، آزمایش‌های در عصر دیجیتال و سخنرانی‌های تقدیر شده توسط رهبران در این زمینه.

چگونگی درخواست ثبت‌نام

مدارس تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی در سال ۲۰۲۰ در ۲۱ مکان اجرا می‌شوند. بدین خاطر برنامه‌ای مشخص وجود دارد که هر مدرسه با مخاطبین گوناگون می‌تواند آن را بکار گیرد. برخی از مدارس امکانات اسکان و مسافرت محققان بیرونی را نیز تقبل می‌کنند.

برای اطلاع بیشتر در مورد نحوه ثبت‌نام و به منظور تصمیم‌گیری در مورد مکان موردنظر و معیارهای واجدالشرایط هر کدام، باید صفحه مکان‌ها در سایت مدرسه تابستانی را چک کنید. برخی از مکان‌ها که مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی در آنجا برگزار می‌شوند، عبارت‌اند از: توکیو، شیکاگو ، دانشگاه دوک، میلانو، پکن، کپنهاک، مونترال، آکسفورد، استانبول، پاریس و … .

بنیان‌گذاران

در آخر به معرفی مخنتصر دو بنیان‌گذار این مدارس می‌پردازیم:

کریس بیل (Chris Bail)

کریس بیل از بنیان‌گذاران مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی و استاد جامعه‌شناسی و سیاست‌های عمومی در دانشگاه دوک است که در آنجا لابراتوار جناح‌بندی را مدیریت می‌کند. وی همچنین به برنامه علوم داده‌های میان‌رشته‌ای، مرکز تحلیل شبکه دوک و پژوهشکده تحقیقات جمعیت دوک وابسته است.

تحقیقات او با استفاده از ابزارهایی از حوزه علوم اجتماعی محاسباتی، جناح‌بندی سیاسی، فرهنگ و روانشناسی اجتماعی را بررسی می‌کند.

متیهو سالگنیک (Matthew Salganik)

متیو سالگانیک از بنیان‌گذاران مدرسه تابستانی علوم اجتماعی محاسباتی و استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه پرینستون است. همچنین وی به چندین مرکز تحقیقاتی بین‌رشته‌ای پرینستون وابسته است: دفتر تحقیقات جمعیت، مرکز سیاست‌گذاری فناوری اطلاعات، مرکز بهداشت و رفاه و مرکز آمار و یادگیری ماشین. علایق تحقیقاتی وی شامل شبکه‌های اجتماعی و علوم اجتماعی محاسباتی است.

نهایتاً، اسپانسرهای اصلی مدرسه تابستانی نیز عبارت‌اند از:

بنیاد آلفرد پی. اسلون (Alfred P. Sloan Foundation)

بنیاد راسل سیج (Russell Sage Foundation)

فیسبوک (Facebook)

شورای پژوهش علوم اجتماعی (SSRC-Social Science Research Council)

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

ده − نه =