مشاغل رشته ی تاریخ

اگر چه تاریخ گاهاً به عنوان انباشتی از وقایعی که قبلاً رخ داده اند نادیده گرفته می‌شود، مطالعۀ تاریخ در جامعۀ معاصر بسیار مهم است.

نویسنده: لورا تاکر

مترجم: علی زارع

درباره نویسنده: لورا تاکر به عنوان نویسنده در سایت topuniversities.com مشغول است.


اگر چه تاریخ گاهاً به عنوان انباشتی از وقایعی که قبلاً رخ داده اند نادیده گرفته می‌شود، مطالعۀ تاریخ در جامعۀ معاصر بسیار مهم است، نه تنها به خاطر یادآوری گذشته، بلکه همچنین به سبب شکل دادن آینده با درس گرفتن از آن. هر آن چیزی که رخ داده است تاریخ است، به این معنا است که تاریخ مستقیماً بر زندگی روزمرۀ ما با شکل‌گیری جامعۀ امروز توسط دوره‌های تاریخی صنعتی‌کردن، استعمار، بیماری‌های مسری و امور دیگر اثر می‌گذارد. تاریخ تمامی فرهنگ‌ها، دوره‌ها، فصول و محیط‌ها را در بر می‌گیرد و یک عامل ثابت است که می‌تواند در جهت آگاهی مورد استفاده قرار گیرد و اطلاع از این است که جهان چگونه به نقطۀ کنونی رسیده است و در آینده به توسعه ادامه خواهد داد.


بنابراین، با یک مدرک تاریخ چه می‌توان کرد؟ هنگامی که متوجه حضور همه جانبه تاریخ در جامعه شوید، گسترۀ پاسخ به این سوال نباید شما را متعجب سازد. افرادی که در رشتۀ تاریخ تحصیل می‌کنند باید در به کار بستن دروس گذشته جهت کمک به حل مشکلات کنونی خبره باشند و توانایی استفاده از ذهنی انتقادی را در همۀ شرایط و معضلات داشته باشند. این مهارت‌های حل مشکل و تفکر تحلیلی درباره هر صنعتی که روی جوامع کنونی و پیشرفت‌های آینده تمرکز می‌کند مرتبط است، به خصوص در زمینه‌های تجارت، سیاست و مجامع علمی.

مشاغل رشته ی تاریخ در زمینۀ تدریس و تحقیق

دانش‌آموختگان رشتۀ تاریخ دوست دارند تا علایقشان را در قالب تدریس با معلم شدن در مدارس یا استادی در دانشگاه‌ها به اشتراک بگذارند. گزینۀ نخست معمولاً نیاز به انجام مهارت‌های حرفه‌ای تدریس دارد، در حالی که مسیر دوم اغلب نیازمند ادامه تحصیل تا مقطع دکتری است.

بسیاری از مشاغل رشته ی تاریخ در دانشگاه‌ها هر دو مبحث آموزش و تحقیق را ترکیب می‌کند. اعضای دانشگاه به عنوان سخنران و مربی به فعالیت می‌پردازند و نیز تحقیق اصلی را در زمینه‌های تخصصی‌شان به انجام می‌رسانند.

مشاغل آکادمیک تاریخ همچنین می‌تواند به نوشتن یا تبلیغات منجر شود و بازار فروش لازم را برای مورخان فراهم کند تا تخصصشان را با بینندگان یا خوانندگان به اشتراک بگذارند. خصوصیت اصلی که برای داشتن مشاغل آکادمیک لازم است کنجکاوی عمیق دربارۀ جهان، علاقه به حوادث و باور به این است که تاریخ می‌تواند اطلاع کافی را به امروز تزریق کند و نیز آینده را شکل بدهد.

مشاغل رشته ی تاریخ، آرشیوی و میراثی

موزه‌ها، گالری‌ها، کتابخانه‌ها و دیگر آرشیوهای تاریخی همگی فرصت‌های لازم برای دنبال کردن مشاغل رشته ی تاریخ در زمینۀ آرشیو و میراث است. بر خلاف تحقیق آکادمیک، مشاغل موجود در محور آرشیو و میراث روی نگهداری و سازمان‌دهی مصنوعات تاریخی است. این مصنوعات می‌تواند از حیوانات تاکسی‌درمی شده تا نقاشی‌های معروف و هر آن چیزی که در این بین است متغیر باشد.

دانش آموختگان رشتۀ تاریخ به جهت آگاهی از اهمیت تاریخ و تمایل برای حفظ آن جهت سودمندی انسان در امروز و آینده، این قابلیت را دارند تا در این مشاغل بهترین باشند. نقش‌ها در این زمینه‌ها می‌تواند به طور باور نکردنی گوناگون باشد. برخی از این نقش‌ها مدیریتی و موزه‌داری خواهد بود و دیگر نقش‌ها در زمینۀ تحقیق است که روی شناخت عمیق‌تر گذشته تمرکز می‌کند (برخی موارد عیناً حفاری، در سفرهای باستان شناسی) تا بر آگاهی دربارۀ میراث انسان و تاریخ افزوده شود. دیگر زمینه‌های مرتبط شامل موزه‌داری، نسب‌شناسی، آموزش موزه و باستان‌شناسی می‌شود.

مشاغل رشته ی تاریخ در زمینۀ سیاست

در بریتانیا یکی از برجسته‌ترین دانش‌آموختگان تاریخ نخست وزیر گوردن برون است. بدون توجه به دیدگاه شما دربارۀ سیاست برون، این قضیه ثابت می‌کند تاریخ می‌توانند به عنوان مهم‌ترین مشاغل تلقی شوند.

تاریخ و سیاست به صورت تنگاتنگی در هم تنیده شده اند و علی‌رغم امکان شغلی کمتر برای دانش‌آموختگان تاریخ، مشاغل سیاسی به خوبی برای دانشمندان تاریخ مناسب است، به خصوص آنها که انتخاب کرده اند تا وقایع سیاسی کلیدی و نیز توسعۀ تاریخی سیستم‌های دولتی و عوامل پیچیدۀ رهبری سیاسی و مقابله را تحلیل کنند. بر خلاف تعداد زیادی از مشاغل تحقیقی و میراثی، مناصب سیاسی به شما اجازه می‌دهد تا از دانش‌تان جهت توسعۀ سیاسی و تغییر استفاده کنید.

مشاغل رشته ی تاریخ در رسانه

مناصب در رسانه می‌تواند شامل روزنامه‌نگاری، نویسندگی، ویرایش، تبلیغات و تمام چیزهایی که به رسانه مرتبط است باشد و نیز با شغل‌هایی به گستردگی برنامۀ تلویزیون یا گویندگی رادیو. مشاغل رسانه‌ای به طرز باور نکردنی در میان مشاغل دانش‌آموختگان تاریخ محبوب است و این اغلب به خاطر نقشی است که رسانه در منتشر کردن اطلاعات و اخبار برای طیف وسیعی از بینندگان دارد. دانش تاریخ در این زمینه‌ها به شما فهم فرهنگی، حساسیت و نیز دانستن مسائل سیاسی و اجتماعی را می بخشد.

مشاغل در تجارت و بازرگانی

اگر چه امکان اشتغال در این زمینه برای همۀ رشته‌ها امکان‌پذیر است، کارهای تجاری و بازرگانی می‌تواند برای دانش‌آموختگان تاریخ با علاقه‌ ویژه و با آگاهی از این که چگونه تجارت و سرمایه‌داری رشد کرده و در طول تاریخ خود را سازگار کرده است و با ایده‌هایی درباره این که چگونه این داد و ستد و سیستم‌ها به رشد خود ادامه خواهند داد، مفید باشد.

مشاغل در بازار، تبلیغات و روابط عمومی

دانش آموختگان تاریخ در زمینۀ داشتن مهارت‌های تحلیلی و ارتباطی قوی بسیار معروف اند و این ویژگی آنها را جهت مشاغل ارتباط محور مناسب می‌کند. مشاغل در بازار، تبلیغات و روابط عمومی برای دانش آموختگان تاریخ مناسب است چرا که آنان دارای فهم ویژه از این امور اند که چگونه وقایع و تمایلات گذشته جامعه و فرهنگ امروز را شکل داده اند و آنها را قادر به تحلیل و پیش‌بینی بازار و اهداف مخاطبان در زمان کنونی می‌کند.

مشاغل در زمینۀ حقوق

فارغ التحصیلان تاریخ در زمینۀ امور قانونی به سبب مهارت‌های زیاد در استدلال تحلیلی و انتقادی بسیار باارزش اند. تعداد زیادی از مشاغل به مهارت‌های زیادی نیاز دارند، اما اهالی رشتۀ تاریخ می‌توانند در زمینۀ مشاغل مدیریتی و دفتری در بخش قانونی و حقوقی مناسب باشند.


منبع:

TopUniversities

برای مطالعه‌ی بیشتر به بخش تاریخ مراجعه کنید.

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

1 × 3 =