فضایی برای مطالعات میان رشته ای : مرکز فرهنگ، مغز و رشد بنیاد پژوهش‌ های روان  فرهنگی دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای

مرکزی که  در طی دهه‌ی آتی، یک موقعیت بی‌نظیر برای مشارکت در فهم و عمق‌بخشی به درک ما از  مطالعات میان رشته ای و تعامل حوزه‌هایی چون فرهنگ‌شناسی، زیست‌شناسی، رشد، سلامت روان و اختلالات روانی پدید خواهد آورد؛ همان‌طور که در حال حاضر نیز مباحث مربوط به یکپارچه‌سازی مفهومی پیدایش سریع دانش‌های مرتبط با علوم اعصاب را در تلاش برای شناسایی، درمان، و پیش‌گیری از بیماری‌های روان‌پزشکی در بافت‌های اجتماعی و فرهنگی پیگیری می‌کند.

 

نویسنده: طاهره کرمی‌شعار

تخمین زمان مطالعه: ۶ دقیقه

 


در این نوشتار مروری داریم بر مرکزی که در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای امریکا تاسیس شده است تا حوزه‌هایی از علوم انسانی را به صورت مرتبط با هم و به صورت مطالعات میان رشته ای مورد مطالعه و پژوهش قرار دهد. مرکز فرهنگ، مغز و رشد بنیاد پژوهش‌های روان_فرهنگی دانشگاه یوسی‌ال‌ای در حوزه‌هایی چون روان‌ شناسی، انسان‌ شناسی، زیست‌ شناسی، علوم اعصاب و … به صورت یک مجموعه و با محوریت فرهنگ و بافت مشغول تحقیق است .


مرکزی برای مطالعات میان رشته ای : بنیاد پژوهش‌های روان _ فرهنگی دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای

بنیاد پژوهش‌های روان فرهنگی دانشگاه یوسی‌ال‌ای[۱] در دسامبر ۱۹۹۹ با کمک رابرت لِملسون [۲] مستندساز، انسان‌ شناس ، روان شناس در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای، به عنوان یک نهاد غیردولتی در لس‌آنجلس تاسیس شد. این بنیاد برای ارتقا و پشتیبانی از پژوهش‌ها و مطالعات میان رشته ای، و ایجاد کمک‌هزینه‌ برای حوزه‌های ترکیبی روان‌شناسی، فرهنگ‌شناسی، علوم اعصاب، و روان‌پزشکی به وجود آمد.  هیئت مشاوره علمی این سازمان شامل رهبران بین‌المللی شناخته شده در حوزه‌های انسان‌ شناسی، روان‌ شناسی، روان‌پزشکی، علوم اعصاب ، اپیدمیولوژی، و سلامت عمومی در دپارتمان‌های دانشگاه‌های یوسی‌ال‌ای و کالیفرنیای جنوبی [۳] است. ماموریت این سازمان حمایت و ارتقای پژوهش‌ها و مطالعات میان رشته ای و آموزش تعامل فرهنگ‌شناسی، علوم اعصاب، روان‌پزشکی، و روان‌ شناسی، با تاکید بر پردازش‌های فرهنگی است. هدف این گروه، کمک به بیان و حمایت از تولید پارادایم‌های تحول‌پذیری است که موضوعات بنیادی بالینی و اجتماعی را دربرمی‌گیرد. همچنین پرورش نسل آیندۀ دانشمندان و پژوهشگران این حوزه‌ها نیز از دیگر اهداف مهم این سازمان است.

در آغاز این سازمان در سه حوزه پژوهشی در لس‌انجلس، مونترآل، و چندین منطقه در هند، نپال، مکزیک و سنگاپور شروع به کار کرد. این سه حوزه پژوهشی شامل موارد زیر بود:

ـ فرهنگ، علوم اعصاب، و روان‌پریشی

ـ فرهنگ و ناتوانی: اختلالات طیف اوتیسم در هند و امریکا

ـ روان‌پزشکی فرهنگی: یکپارچه‌سازی قوم‌نگاری و علوم اعصاب در پژوهش جهانی سلامت روان

این سازمان از سال ۱۹۹۹ تا به امروز بر موضوعات مختلف مطالعات میان رشته ای متمرکز شده است؛ اثر روان‌شناختی تجربه‌های تروماتیک و سایر دردهای انسان، تجربه‌های متنوع و گسترده، بیان و تنظیم هیجانات از منظر فرهنگی، اثرات شکل دهنده تجربیات اولیه‌ی زندگی، و تازه‌ترین موضوعات مربوط به سلامت روان و بیماری‌های روانی، به‌ویژه اهمیت فرهنگ و بافت در روان‌پریشی و اوتیسم از موضوعات موردتمرکز این سازمان بوده است. همچنین بنیاد پژوهش‌های روان_فرهنگی یکی از حامیان اصلی مرکز فرهنگ، مغز و رشد بنیاد پژوهش های روان _ فرهنگی دانشگاه یو سی ال ای است.

انتظار می‌رود در طی دهه‌ی آتی، بنیاد پژوهش‌های روان_فرهنگی یک موقعیت بی‌نظیر برای مشارکت در فهم و عمق‌بخشی به درک ما از تعامل حوزه‌هایی چون فرهنگ‌شناسی، زیست‌شناسی، رشد، سلامت روان و اختلالات روانی پدید آورد؛ همان‌طور که در حال حاضر نیز مباحث مربوط به یکپارچه‌سازی مفهومی پیدایش سریع دانش‌های مرتبط با علوم اعصاب را در تلاش برای شناسایی، درمان، و پیش‌گیری از بیماری‌های روان‌پزشکی در بافت‌های اجتماعی و فرهنگی پیگیری می‌کند.

مرکز فرهنگ، مغز و رشد بنیاد پژوهش های روان _ فرهنگی دانشگاه یو سی ال ای

مرکز فرهنگ، مغز، رشد و سلامت روان[۴] که در سال ۲۰۱۰ تاسیس شده است، یکی از برنامه‌هایی است که توسط بنیاد پژوهش روان_فرهنگی پشتیبانی و حمایت می‌شود. هدف اصلی برنامه فرهنگ، مغز، رشد و سلامت روان[۵] ، که توسط انسان‌شناس و روانشناس داگ هولان[۶] عضو دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای و استیو لوپز[۷]، روانشناس فرهنگی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دایر شده است، تاسیس یک برنامه‌ی پژوهش و آموزش پژوهش قوی در مطالعات میان رشته ای در حوزه‌ی روان‌پزشکی فرهنگی، با تاکید بر یکپارچه کردن دیدگاه‌های علوم اعصاب و علوم اجتماعی بوده است. در ابتدا این برنامه در مناطق واقع در هند، نپال، مکزیک، سنگاپور، و لس‌انجلس اجرا شد.

این مرکز برای بررسی این‌که چگونه فرهنگ و روابط اجتماعی بر رشد مغز تاثیر می‌گذارد، و اینکه چگونه مغز، رشد فرهنگی و اجتماعی را سازمان‌دهی می‌کند، و همچنین مطالعۀ اینکه چگونه رشد منجر به ایجاد یک مغز فرهنگی می‌شود، ایجاد شده است. فهم این موضوع که مغز چگونه فرهنگ را به دست می‌آورد، استفاده و ایجاد می‌کند؛ چگونه رشد بر تمرین‌های فرهنگی_اجتماعی مبتنی بر نورون شکل می‌گیرد؛ و چگونه فرهنگ و روابط اجتماعی از طریق پردازش‌های رشدی مبتنی بر نورون ساخته می‌شود، در دستور کار این مرکز قرار دارد.

ماموریت این مرکز، یکپارچه کردن علوم اعصاب و علوم اجتماعی به منظور فراهم کردن ابتکار و نوآوری در پژوهش، درمان، و پشتیبانی و حمایت برای افرادی است که دچار مشکلات سلامت روان هستند. مرکز فرهنگ، مغز، رشد و سلامت روان جدیدترین ابتکار بنیاد پژوهش‌های روان_فرهنگی برای ترکیب فرهنگ و علوم اعصاب در مطالعه‌ی رفتار انسان، به‌ویژه مسائل اجتماعی و بالینی است.

این مرکز با مجموعه‌ای از کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها، و تألیف‌هایی شرکت‌کنندگان را ترغیب می‌کند تا به مسائل و موضوعات مطالعات میان رشته ای بیندیشند. در طی سال تحصیلی، هر ماه سمینارهایی در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای برگزار می‌شود که این سمینارها برای پژوهش‌گران علاقه‌مند به مطالعات میان رشته ای که پیش از این در مورد آن صحبت شد، الهام‌بخش است و آن‌ها را به سمت موضوعات جدید هدایت می‌کند. همچنین در این سمینارها کارها و پژوهش‌های در حال اجرا ارائه و مباحث چالش‌برانگیز مطرح می‌شود. مخاطبین این سمینارها را افراد متخصص دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان حوزه‌های علوم اعصاب، علوم اجتماعی، و علوم انسانی تشکیل می‌دهند. از دیگر فعالیت‌هایی که این مرکز انجام می‌دهد، تربیت کارورزهایی است که بر روی پروژه‌های تعریف‌شدۀ این مرکز مطالعه می‌کنند. به عنوان مثال، کار بر روی فنوتایپ‌های فرهنگی، عصب‌شناختی[۸]، و عصب‌روان‌پزشکی[۹] اختلالات دوقطبی و اسکیزوفرنیا، یکی از پروژه‌هایی است که در حال حاضر در حال اجرا است.

برنامه‌های بسیار زیادی مرتبط با این مرکز در دانشگاه‌های مطرح دنیا وجود دارد. برای مثال می‌توان به موسسه مغز و خلاقیت_دانشگاه کالیفرنیای جنوبی[۱۰]، مرکز اجتماعی ذهن_دانشگاه هوکایدو ژاپن[۱۱]، و برنامه تابستانی روان‌پزشکی فرهنگی و اجتماعی_دانشگاه مک‌گیل[۱۲] اشاره کرد.

چرا به چنین مراکزی نیاز است؟

در عصر حاضر که علوم بسیار متنوع و جدیدی پدید آمده است و همچنان پدید می‌آیند، وجود چنین مراکزی برای ترکیب و مرتبط کردن این علوم  و مطالعات میان رشته ای بسیار ضروری می‌نماید؛ به‌ویژه که مباحث مورد نظر در این سازمان، ارتباط بسیار نزدیکی به یکدیگر دارند. بنابر رویکرد زیستی_روانی_اجتماعی[۱۳] ، عوامل زیستی، روانی، و اجتماعی در ارتباط با یک‌دیگر منجر به رشد یا تخریب سلامت روانی انسان‌ها می‌شود و می‌توان گفت که مرکز فرهنگ، مغز و رشد بنیاد پژوهش‌های روان_فرهنگی دانشگاه یوسی‌ال‌ای به خوبی این رویکرد را پشتیبانی می‌کند.

برای اطلاعات بیش‌تر در زمینه این مرکز و مراکز مشابه در جهان می‌توانید به لینک‌های زیر رجوع کنید:

https://dornsife.usc.edu/bci

https://lynx.let.hokudai.ac.jp/CSM/english

http://www.mcgill.ca/tcpsych/training/summer

 Foundation for Psychocultural Research (FPR) [1]

 Robert Lemelson [2]

 University of Southern California) USC( [3]

FPR-UCLA Culture, Brain, Development, and Mental Health Program [4]

 Culture, Brain, Development, and Mental Health program (CBDMH) [5]

Doug Hollan [6]

Steve López [7]

Neurocognitive [8]

Neuropsychiatric [9]

Brain and Creativity Institute, University of Southern California [10]

Center for the Sociality of Mind, Hokkaido University, Japan [11]

Summer Program in Social and Cultural Psychiatry, McGill University [12]

biopsychosociallxhg [1

1+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

1 + 20 =