شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با شناسایی چالش‌های پیش روی آزمایشگاه‌ها، برنامه‌های متنوعی را به منظور رفع این موانع، طراحی و پیاده‌سازی کرده است.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

نویسنده:مرضیه سعادتی

تخمین زمان مطالعه:۶ دقیقه


شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، به عنوان بستری برای گردآوری و به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها و امکانات آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف و همچنین پلتفرمی برای تسهیل دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت فعالیت می‌کند.


معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با هدف ایجاد زیرساخت آزمایشگاهی مناسب برای تحقیقات دانشگاهی و پژوهش‌های صنعتی و کاربردی در سال۱۳۹۳، “شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی” را تأسیس کرد. این شبکه به عنوان بستری برای گردآوری و به اشتراک گذاری توانمندی‌ها و امکانات آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف و همچنین پلتفرمی برای تسهیل دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت فعالیت می‌کند.

دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، نقطه مرکزی فعالیت شبکه آزمایشگاهی است. ساختار شبکه آزمایشگاهی در شکل زیر نشان داده شده است:

برخی از فعالیت‌های دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی به شرح زیر است:

 1. سامانه‌های نرم‌افزاری و خدمات فضای مجازی
 2. برگزاری نشست‌های مدیران و رابطین مراکز عضو شبکه
 3. ارزیابی عملکرد مراکز عضو شبکه
 • میزان کارکرد
 • مشتری مداری
 • همکاری شبکه‌ای
 1. امور اداری و مکاتبات شبکه آزمایشگاهی
 2. ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای کشور
 3. توسعه فردی و توانمندسازی پرسنل دبیرخانه شبکه

شرط اصلی پذیرش یک مرکز آزمایشگاهی در شبکه، ارائه خدمات به عموم مشتریان است، میزان و چگونگی ارائه خدمات آن بررسی می‌شود و در صورت دارا بودن شرایط، آن آزمایشگاه، عضو آزمایشی شبکه خواهد شد. در پایان دوره‌ی آزمایشی، عملکرد آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و در صورت کسب حداقل امتیاز لازم، عضویت آزمایشگاه در شبکه قطعی خواهد شد.

در سال ۱۳۹۶، تعداد ۱۴۸ درخواست عضویت جدید به دبیرخانه شبکه رسید که از این تعداد، عضویت ۵۶ مرکز پذیرفته شد همچنین تعداد ۲۵ شرکت که دارای تأییدیه دانش بنیان نیز بودند به مجموع آزمایشگاه‌ها اضافه گردید. از جمله‌ی این شرکت‌ها: صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه پیام نور،  بنیاد ملی نخبگان و… بود.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با شناسایی چالش‌های پیش روی آزمایشگاه‌ها در ارائه خدمات مناسب، برنامه‌های متنوعی را به منظور رفع این موانع، طراحی و پیاده سازی کرده است.

از جمله فعالیت‌ها و اقدامات شبکه آزمایشگاهی در این زمینه بدین شرح است:

 1. تشویق آزمایشگاه‌ها برای بهبود و توسعه خدمات با حمایت شبکه
 1. حمایت از آموزش کارشناسان آزمایشگاه

حضور تعداد قابل توجهی از کارشناسان خبره در آزمایشگاه‌های عضو شبکه که تجربه کاربری حرفه‌ای تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی را دارند موجب شده است شبکه آزمایشگاهی برنامه‌های آموزشی متنوعی را در قالب دوره‌های آموزش تئوری و کارگاه‌های عملی طرح‌ریزی و اجرا نماید.

 1. تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی

کارگروه‌های تخصصی، کانون‌هایی برای گردهم‌آیی کارشناسان و متخصصان یکی از حوزه‌های آزمایشگاهی و یا یک خانواده از تجهیزات آزمایشگاهی هستند که از این طریق، تجربیات و دانش خود را در قالب نشست‌های تخصصی، دوره‌های آموزشی، انتشار مقاله  و یا کتب تخصصی با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

 1. انتشار فصلنامه تخصصی

فصلنامه تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران” به صورت الکترونیکی با قالب‌های مختلف در دسترس علاقمندان قرار گرفته است، سال ۱۳۹۷ ششمین سال انتشار این فصلنامه بود.

 1. حمایت از کالیبراسیون، تعمیر و نگهداری تجهیزات

شبکه آزمایشگاهی با توجه به عملکرد آزمایشگاه‌ها در ارائه خدمات از آزمایشگاه‌های عضو برای تعمیر و به‌روز رسانی تجهیزات موجود حمایت می‌کند.

 1. استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی مراکز عضو

در سال ۱۳۹۶ فرآیند استقرار استاندارد در ۲۴ مرکز عضو شبکه آغاز و مبلغ ۱۹۶میلیون ریال حمایت در این زمینه به آزمایشگاه‌های عضو پرداخت شده است.

 1. تسهیل دسترسی مراکز آزمایشگاهی عضو به نمونه‌های مرجع

به منظور تسهیل دسترسی مراکز عضو به نمونه‌های مرجع مورد اعتماد با قیمت مناسب، شرکت “کیفیت گستر هوپاد”با حمایت شبکه اقدام به ارائه خدمات به مراکز عضو شبکه نموده است.

 1. حمایت از تهیه و استقرار نرم‌افزار مدیریت فرایندهای آزمایشگاهی
 1. حمایت از تکمیل توانمندی‌های تجهیزاتی مراکز عضو (خرید دستگاه‌های جدید ایرانی و خارجی)

بر اساس نتایج ارزیابی عملکرد اعضای شبکه که هر سال انجام می‌شود، مراکزی که از دستگاه‌های موجود خود بهتر استفاده کرده باشند می‌توانند از حمایت شبکه برای خرید دستگاه‌های جدید بهره‌مند شوند.

کارگزاران شبکه آزمایشگاهی

با توجه به نقش هدایت‌گری و تسهیل‌گری شبکه آزمایشگاهی در توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی در کشور، سعی شده است تا حد امکان، شبکه به فعالیت‌هایی از نوع سیاستگذاری و برنامه‌ریزی بپردازد و تا حد امکان وارد برنامه‌های اجرایی نشود.

از جمله فعالیت‌های برون سپاری شده شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آموزش تخصصی حوزه آزمایشگاهی
 2. تأمین نمونه‌های مرجع استاندارد و کالیبراسیون
 3. تعمیر و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی

 

آزمایشگاه‌های علوم انسانی در جهان

 آمریکا، مؤسسۀ علوم انسانی جان هوپ فرانکلین

نکته کلیدی در این آزمایشگاه گردهمایی استادان و دانشجویان علوم انسانی و دیگر رشته‌ها برای انجام پروژه‌های واحد است.

امریکا، مرکز هنرها و علوم انسانی

آزمایشگاه‌های علوم انسانی در این مرکز، دوره‌های نوآورانه‌ای ارائه می‌کنند که با ترویج یادگیری تجربی در زمینۀ هنرها و علوم انسانی می‌کوشد با بهره‌گیری از مشاهدۀ دست‌اول و رویکرد مهارت‌محور، همکاری خوبی با علوم طبیعی برقرار کند.

جمهوری چک، لابراتوار علوم انسانی آزمایشگاهی

علوم انسانی در این مرکز و آزمایشگاه بیشتر با حوزۀ مطالعات هنری قرابت دارد. اما نکته جالب توجه در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاران هستند؛ به عنوان مثال، آخرین پروژه‌ی در دست اجرا در این آزمایشگاه توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش جمهوری چک سرمایه‌گذاری شده است.

منبع: http://labsnet.ir/

0

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

نه + 14 =