معرفی کتاب: «تاریخ و فلسفه علم» ـ نویسنده: لویس ویلیام هلزی هال

 

عنوان کامل: «تاریخ و فلسفه علم: همراه با بحث‌هایی تجربه‌گرایانه درباره فلسفه علم»

نویسنده: لویس ویلیام هلزی هال ـ ترجمه: عبدالحسین آذرنگ ـ انتشارات: سخن

 

کتاب «تاریخ و فلسفه علم» نوشته لویس ویلیام هلزی هال، یک تاریخ عمومی درباره‌ی زندگی انسان از دوران باستان تا پایان قرن بیستم، البته با محوریت علم و تحولات علمی است. کتابی که نقش دانش و اندیشه را در بنیاد تمدن‌های باستانی مرور و زمینه‌ی شکل‌گیری مهم‌ترین رویدادها و دستاوردهای علمی را توصیف می‌کند.

هال زمانی که این کتاب را می‌نوشت از تجربه‌ی سال‌ها تدریس در رشته‌ی ریاضیات و تاریخ علم برخوردار و در خلال پژوهش‌های طولانی خود به درکی عمیق و ظریف از رابطه‌ی میان تحول اندیشه و شتاب دستاوردهای علمی رسیده بود. او در این کتاب، به هدف ساختن تصویری یکدست از سیر پرفراز و نشیب دانش و اندیشه بشری، از تفصیل و حاشیه‌پردازی اجتناب می‌کند و به جای درنگ بر خود تحولات و دستاوردهای علمی، بسترهای فکری و اجتماعی رشد دانش و تحول اندیشه بشری را در شرق و غرب (و البته بیشتر غرب) شرح می‌دهد. شیوه او در ورود به بحث، و نیز توصیف‌ها و تحلیل‌هایش ستودنی است و خواننده را به لایه‌های عمیق‌تر سیر علم بشری می‌برد. متن کتاب جذاب و منسجم و ترجمه آن نیز، مانند ترجمه‌های دیگر عبدالحسین آذرنگ بسیار روان است.

گفتنی است که «تاریخ و فلسفه علم» در میان بیشتر علاقه‌مندان به تاریخ علم و همچنین بسیاری از کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای کشور ما کتابی محبوب به شمار می‌رود. تا جایی که می‌دانیم اثر هال یک بار در اوایل دهه شصت، و بعد دوبار در گذر از دهه ۸۰ به اهتمام انتشارات سروش در بازار کتاب ایران و برای مخاطبان فارسی‌زبان عرضه شد، اما گویا اکنون پیدا کردن نسخه‌ای که نشر سخن از آن منتشر کرده آسان‌تر است.

2+

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج × دو =