معرفی کتاب: «تاریخ و فلسفه علم» ـ نویسنده: لویس ویلیام هلزی هال

 

عنوان کامل: «تاریخ و فلسفه علم: همراه با بحث‌هایی تجربه‌گرایانه درباره فلسفه علم»

نویسنده: لویس ویلیام هلزی هال ـ ترجمه: عبدالحسین آذرنگ ـ انتشارات: سخن

 

کتاب «تاریخ و فلسفه علم» نوشته لویس ویلیام هلزی هال، یک تاریخ عمومی درباره‌ی زندگی انسان از دوران باستان تا پایان قرن بیستم، البته با محوریت علم و تحولات علمی است. کتابی که نقش دانش و اندیشه را در بنیاد تمدن‌های باستانی مرور و زمینه‌ی شکل‌گیری مهم‌ترین رویدادها و دستاوردهای علمی را توصیف می‌کند.

هال زمانی که این کتاب را می‌نوشت از تجربه‌ی سال‌ها تدریس در رشته‌ی ریاضیات و تاریخ علم برخوردار و در خلال پژوهش‌های طولانی خود به درکی عمیق و ظریف از رابطه‌ی میان تحول اندیشه و شتاب دستاوردهای علمی رسیده بود. او در این کتاب، به هدف ساختن تصویری یکدست از سیر پرفراز و نشیب دانش و اندیشه بشری، از تفصیل و حاشیه‌پردازی اجتناب می‌کند و به جای درنگ بر خود تحولات و دستاوردهای علمی، بسترهای فکری و اجتماعی رشد دانش و تحول اندیشه بشری را در شرق و غرب (و البته بیشتر غرب) شرح می‌دهد. شیوه او در ورود به بحث، و نیز توصیف‌ها و تحلیل‌هایش ستودنی است و خواننده را به لایه‌های عمیق‌تر سیر علم بشری می‌برد. متن کتاب جذاب و منسجم و ترجمه آن نیز، مانند ترجمه‌های دیگر عبدالحسین آذرنگ بسیار روان است.

گفتنی است که «تاریخ و فلسفه علم» در میان بیشتر علاقه‌مندان به تاریخ علم و همچنین بسیاری از کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای کشور ما کتابی محبوب به شمار می‌رود. تا جایی که می‌دانیم اثر هال یک بار در اوایل دهه شصت، و بعد دوبار در گذر از دهه ۸۰ به اهتمام انتشارات سروش در بازار کتاب ایران و برای مخاطبان فارسی‌زبان عرضه شد، اما گویا اکنون پیدا کردن نسخه‌ای که نشر سخن از آن منتشر کرده آسان‌تر است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

نه + 15 =